Close

Salon için dekoratif ayna modelleri

Salon için dekoratif ayna modelleri

Salon için dekoratif ayna modelleri

Salon için dekoratif ayna modellerini birlikte inceleyelim.. Evlerimizin vazgeçilmez dekoratif ürünlerinden olan aynalar, hem oluşturdukları yansıma sayesinde alanın daha geniş görünmesini sağlıyor hem de yaşam alanınızda daha ferah bir ambiyans oluşturmanıza yardımcı oluyorlar. Peki, şimdi, salon için dekoratif ayna modellerine göz atıp evinize en uygun alternatifleri bulmaya ne dersiniz?

KORİDOR AYNA DEKORASYONU

YAPIN: Hol ve giriş duvarlarında ayna kullanın. 

Hol ve antre duvarınıza yerleştireceğiniz uzun yatay bir ayna ya da yatayda oluşturulmuş ayna grupları alanı genişletir ve loşluğu alır. Ayrıca oda geçişlerini görsel anlamda ferahlatır.

MUTFAĞA YA DA YATAK ODASINA AYNA KOYMAYIN

YAPMAYIN! Mutfak ve yatak odasında dozu aşmayın. Mutfak ille de ayna konulması gereken yerler arasında değil. Tesisat boruları gibi kötü detayları yansıtarak dekoratif olmayan görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Yine de bir ayna mutfağınızı düzenli tutmanızı sağlar. 

  • Yatak odasında ayna kullanımını sınırlamak gerekir. Yatağın karşısına asarak dağınık bir görüntüyle karşılaşmamak için yatak başını yansıtan bir yerde konumlanabilir.
  • Tavanda ayna kullanmayın.
  • Aslında hemen herkesin bildiği bir detay ancak tekrarlamakta fayda var. Tavana asılan bir ayna, beşinci sınıf ve zevksiz döşenmiş bir motel havası yaratarak yaşam alanınızı basitleştirir. Ancak 1970’lerin ruhunu yansıtan bir dönem havası yaratacaksanız geçici bir süreliğine uygulayabilirsiniz.

ANTREDE AYNA DEKORASYONU

  • YAPIN: Dar alanlara büyük ayna asın
  • Küçük bir odanın duvarına ya da antreye yerleştireceğiniz büyük ölçekli bir ayna odaya derinlik katar. Ayrıca eni dar bir yemek odasında büfenin üzerine ya da bir tablonun karşısına asılan aynalar mekanda dekoratif efektler yaratır. 
  • Eğer maceracı bir kişiliğiniz varsa duvarlardan birini yekpare ayna kaplayabilirsiniz. İki yanına ya da tam üstüne yerleştireceğiniz apliklerse aynalara dramatik efektler katar
Salon için dekoratif ayna modelleri
Salon için dekoratif ayna modelleri

Dekoratif Aynalar Nasıl Kullanılır?

Dekoratif aynalar dekorasyonunun bir parçası olduğundan konumu, açısı ve takılması önemlidir. Bu nedenle birçok kişi “dekoratif ayna nasıl takılır?” araştırması içine giriyorlar. Aslında aynanın nereye ve nasıl takılacağı dekorasyonun nasıl yapılacağı ile ilişkilidir. Örneğin ortamı daha geniş ve havadar tutmak istiyorsanız, aynanızı ışık açısına göre takmalısınız. Dekoratif duvar aynalarının takılması ile ilgili birkaç pratik öneri verebiliriz.

1- Ayna yüksekliğine dikkat edin. Aynaları kendi boyunuza göre asmayın. Aynanızı, mekânın tavan yüksekliği ve alanı kaplayan mobilyaların büyüklük oranlarını dikkate alarak asmalısınız.

2- Aynayı odak noktanız yapın. Düz çerçeveli aynalar, boş alanı giydiren elbise gibidirler. Duvara asmak yerine diklemesine yerden itibaren yerleştirebilirsiniz. Bu uygulamayı yatak odasında ve girişte yapabilirsiniz. Yatay olarak asmak istiyorsanız yemek konsolunuzun üstüne asabilirsiniz.

3- Dar alanlarda büyük ayna kullanmak, ortama derinlik katmanızı sağlar. Büyük dekoratif aynaları yemek masasının yanındaki duvara veya en sevdiğiniz tablonun karşı duvarına asabilirsiniz.

4- Aynanın yansıtacağı obje önemlidir.  Dekoratif duvar aynaları boş bir duvarı veya dağınık mobilya grubunu yansıtmasını istemezsiniz. Tablolarınızı, gümüşlüğünüzü, pencerenizi ya da ışığı yansıtmasını istiyorsanız aynanızı ona göre yerleştirmelisiniz.

5- Aynada aşırılığa kaçmamak önemli. Odada farklı bir hava oluşturmak uğruna odayı aynalarla boğmamalısınız. Aynaları ön planda değil de tamamlayıcı bir obje olarak kullanın. Ofis veya mağaza havası veren aynalardan uzak durun. Bazı durumlarda salonda konsolun üstüne bir ayna asmanız yeterlidir.

Dekoratif duvar aynaları

Dekoratif duvar aynaları nelerdir? Gün içinde ne kadar çok bakarsak bakalım, onlar olmadan hayat düşünülemez olsa bile aynalar hala dekoratif aksesuarlar olarak kabul edilmektedir. Yani yatak gibi koltuk gibi elzem mobilyalardan bir tanesi değildir. İster salonu daha şık göstermek için ister bulunduğu odayı daha büyük göstermek için isterseniz de sürekli kendinize bakmak için yerleştirin, aynalar olmadan hayat imkansız bir noktada.

Tüm ev dekorasyonunda olduğu gibi salon dekorasyonunda ayna kullanımı da son zamanların yükselen trendlerinden bir tanesi. İster büyük kocaman bir salonunuz olsun isterseniz de minicik  bir salonunuz olsun, dekoratif aynalar olmazsa olmazlardan.

Peki dekoratif duvar aynalarını neden bu kadar çok seviyoruz? En eski zamanlardan beri asla vazgeçmeden sürekli kullanılan bu dekorasyon malzemelerinin etkisi nedir? İnsan sürekli kendini bir yerde görürse kendine sürekli çeki düzen verir. Eski zamanlarda kraliyet ailelerinin kocaman aynalar ile kaplı odalarının açıklaması bu idi.

Hem kadınların daha şık ve zarif, hem erkeklerin daha düzenli ve bakımlı görünmesi için kendilerini sürekli kontrol etmeleri gerekirdi. Kendini sürekli aynada gören birisi için kendine çeki düzen vermek çok daha kolay ve gereklidir. Kendini bakımsız gören biri sonunda rahatsız olup gidip bunu değiştirecektir.

Minimal Tasarımdan Vazgeçemeyenlere: Çerçevesiz Yuvarlak Ayna Modelleri

Duvar dekorasyonu yaparken ayna almaya karar verdiyseniz ve sade bir şıklıktan yanaysanız size önerimiz, son dönemin en gözde ayna modellerinden olan çerçevesiz aynalar! Bu dekoratif ayna çeşitleri farklı boyutlara sahip olabiliyor. Yani duvarınıza ve isteğinize uygun ölçüde ürünü bulmakta zorlanmayacaksınız. Bu ayna modelini özellikle minimal tasarımlı bir eviniz varsa değerlendirmenizi öneririz.

Salon için dekoratif ayna modelleri
Salon için dekoratif ayna modelleri

Trendlerin İzinden Gitmek İsteyenlere: Askılı ve Çerçeveli Dekoratif Aynalar

Genellikle ahşap bir çerçeveye sahip olan ve üst kısmında bulunan ip sayesinde asılabilen bu dekoratif ayna modelleri, duvarlarınızda çok şık duracak! Ahşap ya da metal ayna çerçeveleri özellikle modern ve country dekorasyon stilleri için uygun. Fakat altın rengi, pirinç gibi metal ürünleri klasik dekorasyonda da değerlendirebilirsiniz.

Salon için dekoratif ayna modelleri
Salon için dekoratif ayna modelleri

Rustik Yansımaları Sevenlere: Ahşap Çerçeveli Aynalar

Eğer askılı aynalardan hoşlanmıyorsanız size önerimiz, bir çivi yardımıyla duvara asabileceğiniz ahşap çerçeveli aynalardan yana olur! Ham ahşap ayna çerçeveleri yaşam alanınızda samimi bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olabilir. Dekoratif ahşap ayna çerçeveleri özellikle country stil uygulanan evlere çok yakışıyor.

Salon için dekoratif ayna modelleri
Salon için dekoratif ayna modelleri

Farklı Tasarımlardan Hoşlananlara: Formlu Çerçeveye Sahip Aynalar

Dekoratif ayna çerçeveleri artık sadece aynanın dış kısmında değil; aynanın içerisinde de çerçeve modelinin devam ettiği tasarımlara sahip. Bu tür iç çerçeveli aynaları, tasarım detayları doğrultusunda her dekorasyon stiliyle kombinleyebilirsiniz.

Salon için dekoratif ayna modelleri
Salon için dekoratif ayna modelleri

Aynayı Farklı Amaçlarla da Kullanmak İsteyenlere: Raflı Ayna Modelleri

Evinizi süslemek, ev dekorasyonunda kendinizi yansıtmak hakkınız! Alacağınız aynanın tasarımıyla buna katkı sağlayacağına şüphe yok. Peki, seçeceğiniz ayna tasarımının evinizi dekore etme konusunda size daha çok yardımcı olmasını ister misiniz?

Eğer bu fikre sıcak bakıyorsanız size önerimiz, raflı aynalar! Bu aynaların raflarına biblolar, sukulentler koyabilir ve ev dekorasyonuna katkı sağlayabilirsiniz. Raflı aynalar tasarım detayları doğrultusunda her dekorasyon stili ile uyumlu olabilir. Örneğin ahşap seçenekleri country, ahşap veya metal çerçeveli ürünleri ise klasik ya da modern dekorasyonda kullanabilirsiniz.

Salon için dekoratif ayna modelleri
Salon için dekoratif ayna modelleri

Farklı Formlara Evinde Yer Vermeyi Seçenlere: Metal Çerçeveli Aynalar

Şık ama bir o kadar da dikkat çekici bir seçenek arıyorsanız tercihinizi metal çerçeveye sahip olan aynalardan yana kullanabilirsiniz. Fotoğraftaki gibi bir çiçeği ya da yan yana dizilmiş uzun çubuklarla güneşi andıran ayna çerçevesi modelleri özellikle klasik dekorasyon için uygun.

Salon için dekoratif ayna modelleri
Salon için dekoratif ayna modelleri

Dekorasyona Hareket Katmayı Planlayanlara: Çoklu Aynalar

Aynı ya da farklı boyutlara sahip olan ve genellikle aynı tasarımda olan çoklu aynalar, duvar dekorasyonuna farklı bir hareket katıyor. Dekoratif aynalar 3’lü ya da daha fazla parçalı olabiliyor. Bu ayna modeline, tasarım detayları doğrultusunda her dekorasyon stilinde yer verebilirsiniz.

Salon için dekoratif ayna modelleri
Salon için dekoratif ayna modelleri

Bohem Yansımaları Sevenlere: Makrome Aynalar

Hem şık hem de sade bir ayna arayışındaysanız son dönemlerin gözdelerinden makrome aynalara evinizde yer verebilirsiniz. Özellikle bohem etkileri seviyorsanız, country ya da minimalist bir dekorasyon benimsediyseniz bu aynaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca makrome çerçeveleri kendiniz örebileceğiniz gibi hazır ayna çerçevelerine sahip ürünleri de satın alabilirsiniz.

Salon için dekoratif ayna modelleri
Salon için dekoratif ayna modelleri

 

scroll to top