Close

En iyi bebek maması

En iyi bebek maması

En iyi bebek maması

En iyi bebek maması Markaları nelerdir ? Öncelikle şunu belirtmeliyiz; bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür. Çünkü anne sütü, 6. aya kadar bebeğinizin ihtiyacı olan bütün vitamin ve mineralleri tek başına karşılayabilen mucizevi bir besindir. Üstelik sindirimi de çok kolaydır. Bu nedenle, bebek beslenmesinde ilk tercih mutlaka anne sütü olmalıdır.

Fakat bazı durumlarda, annenin sütü bebeğini besleyebilecek yoğunlukta gelmeyebiliyor. Stres bunun en önemli sebebiyken, yetersiz sıvı alımı veya çeşitli sağlık durumları da anne sütünü olumsuz etkileyebiliyor. Bu gibi durumlarda ise elbette kaliteli formül mama arayışına girecek ve bebeğiniz için en iyi bebek mamasını bulmaya çalışacaksınız… 

Peki, en iyi bebek maması hangisi?

En iyi bebek maması olduğu yönünde tek bir marka bildirimi yapabilmek pekte doğru olmayacaktır. Çünkü her birey gibi bebeklerin bünyesi ve büyüme-gelişme süreçleri kendilerine özgüdür. Bu nedenle bir mama diğerinde aynı etkileri göstermeyebilir. Bu noktada genel kanıları baz almak ve mama içeriğinin temizliğine dikkat edilmesinde yarar vardır. İşte, sizler için en iyi bebek maması hangisi sorusuna yanıt bulabileceğiniz 8 farklı mama içeriği ve yorumları…

Bebek Maması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

En iyi bebek maması markası hangisidir sorusunun cevabı, aslında doktorunuzun önerdiği mama olarak özetlenebilir. Çünkü hemen hemen her mama içeriği besin ihtiyacı için yeterli seviyede olsa da bazı mamalar daha farklı olabilir. Ayrıca özel ihtiyaçları olan kusan, alerjisi olan veya enerji ihtiyacı olan düşük kilolu bebekler için özel mamalar var. Bu nedenle doktorunuz, bebeğinizin ihtiyacına yönelik anne sütüne en yakın ve en iyi mamayı size önerecektir.

  • Alacağınız bebek mamasının içeriği mutlaka anne sütüne yakın olmalıdır. Yenidoğan mama markalarının çoğu anne sütüne yakın içerikleri olduğunu iddia etse de daha önce adını duymadığınız, doktorunuzun tavsiye etmediği mamalardan uzak durmanızda fayda var.
  • Sağlık Bakanlığı onaylı bebek maması markası aldığınızdan emin olun.
  • Tercih edeceğiniz mamanın tadı, anne sütünden tatlı olmamalıdır. İçeriğinde vanilya gibi tatlandırıcılar bulunmamalıdır.
  • Bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlü olması için, içeriğinde prebiyotik içeriği olan yani hem fos hem de gos içeriğine sahip bebek mamalarından satın alabilirsiniz.
  • Satın alacağınız formül sütte, bir yağ asidi olan DHA’ nın bulunması da önemlidir. Bu, sitokin üretimini arttırarak bebeğinizin bağışıklığını güçlendirecektir. Aynı zamanda beyin ve göz gelişimini de destekleyecektir.

Bebek Maması Ne Kadar Sürede Bozulur?

Bebek mamaları kuru halde iken ambalaj üzerinde belirtilen son kullanma tarihine kadar kullanılabilir durumdadır. Ağzı açılan bebek mamaları nemsiz, oda ısısına sahip alanlarda saklanmalıdır.

Buzdolabına koyulmamalı ve ağzı açık bırakılmamalıdır. Aksi halde nem alan ve topaklanmaya başlamış olan mamalar bozulmaya başlamış demektir. Ağzı açılan bir mama ise en fazla 4 hafta içerisinde tüketilmelidir.

Biberonda bebeğe verilmek üzere hazırlanmış olan bebek mamaları oda ısısında 1 saat içerisinde tüketilmediğinde bozulmaktadır. Ancak bebek maması hazırlanmış ve buzdolabına koyulmuşsa 24 saat boyunca saklanabilir.

Anne sütüne en yakın mama 

Anne sütüne en yakın mama Hangisidir ?En iyi bebek maması hangisi konusu ebeveynlerin kafasını karıştıran tatsız konuların başında gelmektedir. Bebeklerin sağlığının sürdürülebilmesi ve büyüme- gelişme sürecini devam ettirebilmesi için beslenmeye ihtiyaçları vardır. İlk 6 tamamen anne sütü odaklı beslenmeleri gerekse de, anne sütü yetersizliği ya da yokluğunda formül mama kullanımı şarttır.

Ancak bu noktada bebeğin sindirimini olumsuz etkilemeyecek, sağlıklı bir şekilde büyümesini destekleyecek mama türevleri tercih edilmelidir. Peki, en iyi bebek maması hangisi? Hangi bebek maması yasaklandı? Anne sütüne en yakın mama Hangisi ? Bebek maması yorumları içinde hangi marka öne çıkıyor? Gelin birlikte bakalım

Sizin gibi bebeği için en iyisini isteyen ebeveynler, en iyi bebek mamasını seçebilmek için gece gündüz bebek maması tavsiyelerini inceleyebiliyor. Eğer siz de bebeğinize en sağlıklı bebek mamasını seçmek için büyük bir uğraşa girdiyseniz size sıraladığımız birbirinden faydalı bu bebek mamalarını gördüğünüzde bebeğinizin hak ettiği hassasiyeti ona sağlayarak ihtiyacı olan besinleri ona verebilirsiniz.

Çoğu bebek maması anne sütüne yakın olma özelliği ile öne çıkmaya çalışmaktadır. Ancak bazı markalar anne sütünden ziyade bebeğin vücudunda eksik olan besin değerlerini yükseltmek adına üretilir.

Anne sütünün yetersiz kaldığı ya da anne sütündeki değerlerin düşük olduğu durumlarda kullanılan bu mamalar anne sütüne yakın olmayabilir. Bu nedenle bebek maması alırken doktor tavsiyesi yoksa anne sütüne en yakın mamalar alınmalıdır.

 

Aptamil Bebek Maması

Aptamil devam sütünün içindeki kanıtlanmış prebiyotik lifler bebeklerin bağışıklık sistemini destekler.  Bu özelliği ile anne sütüne en yakın bebek maması Aptamil’in içeriğinde fos-gos prebiyotikleri, postbiyotikler, nükleotid, taurin, DHA (balık yağı), 8 vitamin ve 8 mineral bulunur. İlave şeker içermez ve Anne sütüne en yakın mamadır

En iyi bebek maması
En iyi bebek maması

Bebelac Bebek Maması

Bebelac 1 yenidoğan sütü folik asit, A, B12, C, D vitaminleri, prebiyotik lifler, kalsiyum ve demir içerir. Demir içeriği ile bilişsel gelişimi destekler

En iyi bebek maması
En iyi bebek maması

Hipp Bebek Maması

Tamamen organik süt kullanılarak üretildiği iddia edilmektedir. Gluten ve şeker ilavesi içermez. Omega 3 ve omega 6 bakımından zengindir ve Anne sütüne en yakın mamalar listemizde bulunur.

En iyi bebek maması
En iyi bebek maması

Humana

Omega 3, omega 6, nükleotit ve galakto – oligosakkarit ilavelidir. Kullanılabilir karbonhidrat açısından ise yalnızca laktoz içerir.

En iyi bebek maması
En iyi bebek maması

Hero Baby

Hero Baby1 yenidoğan formül sütü, prebiyotik, omega 3, omega 6 ve nükleotit içeriği ile dikkat çekmektedir.

En iyi bebek maması
En iyi bebek maması

Bebek Maması Kaç Yaşına Kadar Verilmeli?

Bebekler için kullanılacak olan devam sütleri 1-3 yaş aralığına kadar verilebilir. 3 yaşından sonraki dönemlerde verilmesi doktorlar tarafından önerilememektedir. Ek gıdaya geçmiş olan bebeklerde kullanımı günlük öğünlere göre azaltılarak verilmesi gerekir.

 

scroll to top