Close

Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey

Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey

Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey

Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey nedir? Muhtemelen doğumdan sonraki ilk birkaç günün büyük bir kısmını bebeğinize bakarak geçireceksiniz. Bebeğiniz hakkında sizi endişelendiren bir şey fark ederseniz, ne kadar küçük olursa olsun, doktorunuzla konuşun.

İlk 24 saat içinde, bir sağlık uzmanı bebeğinize K vitamini enjeksiyonu önerecektir. Bu, nadir fakat ciddi bir kan bozukluğunu önlemek içindir. Ayrıca ilk 72 saat içinde bebeğiniz için yeni doğmuş bir fizik muayene önerilecektir. Diğer şeylerin yanı sıra, gözleri, kalbi, kalçaları ve testisleri (eğer varsa) Olası problemler için kontrol edilecektir. Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey nedir?

Öncelikle annelik içgüdüleriniz size zaten yol gösterecektir. Annelik içgüdülerinize inanmanız ve onları takip ederek hareket etmeniz, dokunmanız en olası durumdur. Bundan korkmayın. O bebek sizin! Bunu bilerek ve hissederek işe koyulun. Kimsenin sizi etkilemesine veya korkutmasına müsaade etmeyin.

Size yardım etmek için buradayız. Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey nedir? Şimdi bu sorumuzun cevaplarını almaya başlayalım.

Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey
Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey

Yenidoğan bakımında bilinmesi gerekenler

Yenidoğan bakımında bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizlere gerçekten fayda sağlaması amacı ile 10 maddelik bir liste hazırladık. Aslında ilk etapta bilmeniz gerekenleri sizlere aktaracağız. Gerisi tamamen sizin annelik içgüdülerinize kalmış bir durumdur. Korkmayın!

Bebeğiniz ile hisleriniz yardımıyla ilgilenin. Elbette ki temel bilgileri almanız ve bilmeniz gerekecektir. Bu yüzden yenidoğan bakımında bilinmesi gerekenleri sizlere hazırladık ve açıklayıcı bir şekilde listeledik. Umarız her şey gönlünüzce olur ve bebeğiniz sağlıkla büyür. Şimdiden iyi okumalar diliyoruz. İşte yenidoğan bakımında bilinmesi gerekenler listesi.

Göbek kordonu bakımı

Yeni doğanın göbek kordonunun kuruması ve düşmesi yaklaşık bir hafta sürer. Yapana kadar temiz ve kuru tutun. Herhangi bir kanama veya akıntı fark ederseniz, ebenize, sağlık ziyaretçinize veya sağlık uzmanınıza söyleyin.

Fontaneller (yumuşak noktalar)

Bebeğinizin başının üstünde, ön tarafa yakın, kafatası kemiklerinin henüz birbirine kaynaşmadığı elmas şeklinde bir yama bulunur. Kafalarının arkasına doğru daha küçük, yumuşak bir nokta daha var. Bunlara fontaneller denir. Kemikler kapanmadan önce muhtemelen bir yıl veya daha fazla olacaktır. Sert bir koruyucu zarla kaplandıkları için fontaneller hakkında endişelenmeyin.

Bebeğinizin cildi

Doğumda bebeğinizin cildinin üst tabakası çok incedir ve kolayca zarar görür. Prematüre bebekler için ilk ay veya daha uzun süre boyunca bebeğinizin cildi olgunlaşır ve kendi doğal koruyucu bariyerini geliştirir. Anne karnındayken bebeğinizin cildini kaplayan beyaz yapışkan madde olan Vernix her zaman cilt üzerinde bırakılmalıdır. İlk birkaç gün içinde enfeksiyona karşı da koruma sağlayan doğal bir nemlendiricidir.

Bebeğinizi sadece en az ilk ay boyunca sade suyla yıkamak en iyisidir. Bebeğinizin banyo suyuna temizleyici eklemeyin veya cilt losyonları veya ilaçlı mendiller kullanmayın. Prematüre bebeklerin cildi daha da hassastır. Yenidoğan ünitesindeki personel cilt bakımı konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Bebeğiniz gecikmişse, cildi kuru ve çatlamış olabilir. Bunun nedeni, tüm koruyucu verniksin doğmadan önce emilmiş olmasıdır.

Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey
Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey

Yeni doğanlarda gözler

Yeni doğanınızın gözleri doğumdan kısa bir süre sonra yeni doğan fizik muayenesinin bir parçası olarak kontrol edilecektir. Yeni bebekler görebilir, ancak vizyonları çok odaklı değildir. Görme yetenekleri ilk birkaç ay içinde yavaş yavaş gelişir.

Bebeğiniz 2 haftalıkken, muhtemelen gözlerinin yüzünüzü takip ettiğini fark edeceksiniz. Eğer bu yapıyor gibi görünüyor yoksa, doktorunuz (GP senin için bu söz. Yeni doğanın gözleri ara sıra birbirinden uzaklaşabilir. Buna şaşılık denir ve yeni doğanda normaldir. 3 ay geçmeli. Yoksa sağlık ziyaretçinizle veya sağlık uzmanınızla konuşun. Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey nedir?

Darbeler ve çürükler

Yeni doğmuş bir bebeğin kafasında şişlik ve morluklar ve belki de kanlı gözler olması yaygındır. Buna doğum sırasında sıkma ve itme neden olur ve özellikle forseps veya ventouse ile teslim edilen bebeklerde yaygındır. Yakında yok olacak ama endişeleniyorsan ebene sorabilirsin.

Lekeler

Yeni doğanlarda en sık görülen doğum lekeleri alında, üst göz kapaklarında veya boyunda küçük pembe veya kırmızı V şeklinde izlerdir. Bazıları buna leylek izleri veya somon lekeleri diyor. Yavaş yavaş kaybolurlar, ancak tamamen kaybolmaları birkaç ay sürebilir.

Koyu kırmızı ve hafifçe yükseltilmiş çilek izleri (infantil hemanjiyom) oldukça yaygındır. Bazen doğumdan birkaç gün sonra ortaya çıkarlar ve yavaş yavaş büyürler. Gitmeleri biraz zaman alabilir, ancak genellikle yavaş yavaş kaybolurlar.

Yeni doğan lekeleri

Yeni doğan bebeklerde lekeler ve döküntüler çok yaygındır. Gelip gidebilirler, ancak bebeğinizin davranışlarında da bir değişiklik fark ederseniz, örneğin bebeğiniz iyi beslenmiyorsa veya çok uykulu veya çok sinirliyse derhal ebenize veya sağlık uzmanınıza söyleyin.

Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey
Yeni doğan bebek bakımı hakkında 10 şey

Yeni doğanlarda göğüsler ve cinsel organlar

Çoğu zaman, bir yeni doğanın göğüsleri biraz şişer ve ister erkek ister kız olsun, biraz süt sızar. Yeni doğanınızın cinsel organları başlangıçta şişmiş görünebilir, ancak birkaç hafta içinde normal görünecektir. Küçük kızlar da bazen biraz kanar veya vajinadan beyaz, bulutlu bir akıntıya sahiptir.

Bütün bunlara doğumdan önce sizden bebeğinize geçen hormonlar neden olur. Endişe etmeyin. Erkeklerin testisleri vücutlarının içinde gelişir ve bazen skrotuma inmesi biraz zaman alır. Bir sağlık uzmanı, yeni doğan fizik muayenesinin bir parçası olarak inip inmediklerini kontrol edecektir.

Yeni bebeklerde sarılık

Yaklaşık 2-3 günlükken, bazı bebekler hafif sarılık geliştirir. Bu onların cildini ve gözlerinin beyazlarını biraz sarı gösterecektir. Eski kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sırasında salınan pigmentlerden kaynaklanır. Forseps veya ventouse ile doğum yapan bebeklerde daha sık görülür. Genellikle yaklaşık 10 gün içinde kendi kendine kaybolur, ancak daha şiddetli sarılık tedaviye ihtiyaç duyabilir. Bebeğiniz ilk 24 saat içinde sarılık geliştirirse, hemen bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmelidir.

Yeni doğan bebeklerde içgüdüler

Bebekler nasıl emileceğini bilerek doğarlar. İlk birkaç gün boyunca, beslenme sırasında nefes almalarıyla emmelerini koordine etmeyi öğrenirler. Yeni doğan bebekler ayrıca yanaklarına fırçalanırsa otomatik olarak bir meme ucuna veya emziğe doğru dönerler ve üst dudakları okşanırsa ağızlarını açarlar.

scroll to top