Close

En iyi dekoratif perde modelleri 2022

En iyi dekoratif perde modelleri 2022

En iyi dekoratif perde modelleri 2022

En iyi dekoratif perde modelleri 2022 yılında hangisi ? Perde seçimi yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar sizce neler? Perdenin boyu mu, rengi mi, kumaş tipi mi? “En iyi dekoratif perde modelleri 2022” yazımızda da uzun uzun anlattığımız gibi aslında bu kriterlerin hepsi önemli. Fakat perde seçiminde doğru karar vermenizi sağlayacak en önemli sırlardan birinin kesinlikle dekorasyona uygun perde tercih etmek olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, dekorasyona göre perde seçimi nasıl olmalı? En iyi dekoratif perde modelleri 2022 yılında hangileri? İşte, uyguladığınız ev dekorasyonu stiline uygun perde önerileri:

Modern Dekorasyona Uygun Perde Modelleri

Eğer yaşam alanınızı modern stil doğrultusunda dekore ettiyseniz bu durumda seçeceğiniz perdelerde de uyguladığınız dekorasyonu tamamlayan detayların bulunması gerekiyor. O halde modern stilde perde seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sıralayalım:

Modern dekorasyon demek, hafiflik demek! Yani kalın ve hantal görünümlü kumaşlar, modern bir şekilde dekore edilmiş yaşam alanları için pek de uygun seçimler olmayabilir. Dolayısıyla hafif görünümlü, ince, uçuş uçuş bir etki sunan perdeleri tercih edebilirsiniz.

Üçgenler, dikdörtgenler, şeritler… Bildiğiniz üzere modern stil uygulamalarında geometrik desenlerden sıklıkla yardım alınıyor. Siz de seçtiğiniz renk paleti doğrultusunda karar vererek uygun renk tonlarındaki modelleri değerlendirebilirsiniz.

En iyi dekoratif perde modelleri 2022
En iyi dekoratif perde modelleri 2022
 • Osso Halı Siyah Beyaz Degrade Renk Desenli Dekoratif Salon Fon Perde Ossojutper28
  Ysahome Koyu Gri Zeminde Renkli Üçgen Desenli Dekoratif (ÇİFT KANAT 280X260) Fon Perde FON5447
  VANESSA PERDE Lazer Kesim Dekoratif Mat Kadife Fon Perde Yeni Sezon Katalog Ürünü VNSLZR-01

Koltuk takımlarında, dekoratif objelerde, halılarda, diğer bir deyişle ev dekorasyonunun genelinde renkli bir stil tercih ettiyseniz perdelerde tek renk ürünleri seçmek daha doğru bir seçim olabilir. Eğer evi genel olarak benzer tonların hüküm sürdüğü bir şekilde dekore ettiyseniz de bu durumda renk geçişli, tasarımında birden fazla rengi barındıran perdeleri seçebilirsiniz

Doğal yansımaların, ahşap detayların kullanıldığı bir oda için perde seçeceksiniz bambu stor perdelerin de oldukça uygun bir seçim olabileceğini belirtmeden geçmeyelim. Uzun  yerine dinamik görünümlü kısa perdeler, modern dekorasyona daha uygun olabilir. En iyi dekoratif perde modelleri 2022 listemize göz atmayı unutmayın!

Eviniz için uygun perdeyi nasıl seçersiniz?

Eviniz için uygun perdeyi nasıl seçersiniz? Perde seçmek, eviniz için kıyafet seçmek gibidir. Seçim sadece neyin iyi göründüğüne değil, amaçlarının ne olduğuna da bağlıdır. Birçok iç dekoratif eşya kendi başına harika görünebilir, ancak perdeler onları asmak istediğin pencerede doğru çalışır mı? Eviniz için uygun perdeyi nasıl seçersiniz?

Ve o odadaki aktiviteler için doğru olacak mı? Tüm bu soruları düşünerek seçim yapmalıyız. Kumaş türü ve dokusundan, perdelerin uzunluğuna, perdelerin kullanılacağı odaların stili ve pencere büyüklüklerine kadar pek çok faktöre odaklanmamız gerekir.

Pencereleri uzun perdelerle çerçevelemek, bir odaya cazibe ve kişilik katabilir. Eşsiz tasarım hususları ve çok çeşitli seçenekler nedeniyle, evin için doğru stili seçmek zor bir süreç olabilir. Peki, Eviniz için uygun perdeyi nasıl seçersiniz? Evin için mükemmel perdeleri seçmek için bazı ipuçlarını bu yazımızda senin için hazırladık. 

Perdelerin Amacı

Eviniz için uygun perdeyi nasıl seçersiniz? Bir renk sıçraması eklemek, gizliliği artırmak, karanlık oluşturmak ve pencerelere bir yalıtım katmanı eklemek istiyorsan perdeleri kullanmak isteyebilirsin. Çizgili paneller, bir alandaki sıcaklığı ve filtrelenen ışık miktarını kontrol etmeni sağlarken, temel bir pamuk astar kumaşı korur, ancak yine de dağınık bir ışıltıya izin verir. 

Yalıtımlı bir destek, kışın evini daha sıcak ve yaz aylarında daha serin tutmana yardımcı olur ve karartma astarı, herhangi bir ışığın filtrelenmesine izin vermediği için yatak odaları için idealdir. Haydi evine uygun perdeleri seçmek için birkaç yararlı ipucunu birlikte inceleyelim.

En iyi dekoratif perde modelleri 2022
En iyi dekoratif perde modelleri 2022
 • ÖZENEV Siyah Petek Kadife Fon Perde Pilesiz Büzgü Ekstraforlu Düz Dikiş Dekoratif Velür-194 FP-VELUR
  Mürdüm Perde Modern Etek Bantlı Dekoratif Fon Perde floransa
  ÖZENEV Bej Petek Kadife Fon Perde Pilesiz Büzgü Ekstraforlu Düz Dikiş Dekoratif Panoroma V-209 FP-PANOROMA

Perde Seçimi İçin İpuçları;

Perde seçerken stil seçeneklerini daraltmalı ve satın alma amacının ne olduğuna karar vermelisin. Odanın daha renkli olmasını veya ışığın pencerelerden içeri girmesini istiyorsan, öncelikle bu amaca karar vermek alternatifleri elemene yardımcı olacaktır.

Evin için perde seçerken, gereksinimlerine uygun olanlarını seçmeye özen göstermelisin. Doğal ışığın tadını çıkarmak istiyorsan, senin için doğal ışığı en üst düzeye çıkaracaklarından şeffaf kumaşlara odaklanabilirsin. Ancak, ışığa karşı aşırı duyarlıysan veya daha fazla gizlilik istiyorsan, daha sıkı dokulu perdelere başvurabilirsin.

Odaya göre perdelerin nasıl seçileceğini merak ediyorsan, oturma odası ya da salon için ışığa izin veren daha hafif perdeleri seçmek genellikle daha iyidir. Benzer şekilde, yatak odası için perdeleri nasıl seçeceğin sorusu aklına gelirse, daha ağır bir kumaş tercih etmek, orada küçük bir gizlilik oluşturmanı sağlayacaktır. 

Renkler söz konusu olduğunda, oturma odası için en iyi perde renkleri, çoğu rengi tamamlayacak olan optik beyaz, mavi ve grilerdir. Bu şekilde mobilyalarını biraz değiştirmeye karar versen bile, renk düzenini etkileyebilecek perdelere yeniden yatırım yapman gerekmeyecek. 

Yatak odan için bir pencere perdesi rengi seçmek de aynı derecede önemlidir. Yatak odası için perde seçmeye gelince, alanını daha rahat hale getirecekleri için bej, kahverengi veya pembe gibi toprak tonlarına gidebilirsin.

Perdenin İşlevine Karar Verme

Perdenin ne yapmasını istiyorsun? Amacı ışığı engellemek mi, yoksa olabildiğince fazla ışığın geçebilmesi için yarı saydam olması mı gerekiyor? Odayı sokaktan veya komşulardan koruyarak gizlilik yaratmasını ister misin? Örneğin, bir manzaranın önündeki pencereye perde koyuyorsan, hafif ve kolay açılmasını istersin, böylece arkana yaslanıp güzel manzaranın tadını çıkarabilirsin. Tabi ki, bazı durumlarda hem ışık hem de gölge açısından gizli bir görünüm isteyebilirsin. Bu durumda, muhtemelen arkasında daha açık, daha hafif bir kumaş gölgesi ile açık bırakılabilecek daha ağır bir örtü kullanman gerekir, böylece gün boyunca bir miktar ışık hala içeri girebilir. 

Hassas Ölçüm Alınmalı 

Diğer önemli noktalardan biri de doğru ölçü alabilmektir. Pencerenin uzunluğunu ve genişliğini tahmin etmeden önce, perdelerin pencerenin çerçevesinden ne kadar dışarı asmak istediğini düşünmek önemlidir. Odaya yükseklik eklemek istiyorsan, bu kaplamaları çerçevenin biraz üzerine asmak en iyisidir. Tasarımcılar perde çubuğunu pencerenin 15 cm üzerine asmayı önerir, ancak bazı odalarda daha yüksek bir çubukla daha dramatik bir etki elde edilebilir. 

Pencerenin boyutuna ve tavanın yüksekliğine bağlıdır. İdeal olarak, perde çubuğu ve perdeler pencerenin kenarlarının 10 ila 20 santimetre ötesine uzanmalıdır. Bu ekstra uzantılar pencereden gelen ışığı engelleyerek odayı istediğin zaman koyulaştırmanı da sağlar.

Odanın tavanı düşükse, yerden tavana perdeleri tercih edebilirsin. Daha büyük bir oda yanılsaması yaratacaktır. Bununla birlikte, perdelerin kumaşının harap olmasını önlemek istiyorsan, daha kısa uzunluk da iyi bir tercihtir. Daha kısa perdeler yere değmez ve dayanıklılıklarının sırrı budur.

En iyi dekoratif perde modelleri 2022
En iyi dekoratif perde modelleri 2022
 • Koru Life Çok Amaçlı Dekoratıf Fon Perde 2270 2229
  Homefesto Çift Kanat Dekoratif Fon Perde PRD130
  Ysahome Dikey Siyah Beyaz Çizgili Desenli Dekoratif (TEK KANAT 140X200) Fon Perde FON1057

Renklere Karar Verme

Bir perde seçerken, doğru rengi seçtiğinizden emin olmalısın. Perdeler görsel açıdan büyük bir alan kaplar, bu nedenle ne tür bir renk ve desen istediğini dikkatlice düşünmek önemlidir. Perde seçerken duvar ve zemin ile birlikte dekorasyonda kullanılan renkleri de değerlendirmelisin. Sana tavsiyemiz her dönem geçerli olan renk ve desene sahip, kaliteli kumaşlı perde satın almandır. Böylece perdeleri sık sık yenilemek zorunda kalmazsın. 

Perdeler çok miktarda görsel alan kaplar ve odanın görünümü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Perdelerinin dekorla sorunsuz bir şekilde karışmasını istiyorsan, duvarlarla aynı renk tonuna sahip seçeneklerle gidebilirsin. Evindeki renk düzenini büzülme perdeler ile vurgulamak için kırmızı, mavi, pembe, yeşilin daha canlı tonlarını tercih edebilirsin. Odanın daha dramatik ve enerji verici olmasını istiyorsan, bu renkler en iyi seçimin olabilir

scroll to top