Close

6 en iyi esneme hareketi

6 en iyi esneme hareketi

6 en iyi esneme hareketi

6 en iyi esneme hareketi ile geldik! Burada bir tür fiziksel aktivite yapmak istiyorsanız, ancak 10 dakikadan fazla bir şey yapmaya veya duşa ihtiyacım var düzeyinde terlemeye neden olacak herhangi bir hareket yapmaya hazır değilseniz, size tanıtmama izin verin.

Muhtemelen en az yaptığımız ama en çok ihtiyacımız olan kolay hareket türü, kardiyo ve kuvvet antrenmanı gibi egzersizlerin can sıkıcı yan etkileri olmadan günün “egzersiz” kotanızı karşılamak için burada. 6 en iyi esneme hareketi size ihtiyacınız olan şeyi verecek, güvenin!

Yaşlandıkça, kaslarımız kısalıyor ve daha az esnek oluyor

Sizin için çok eğlenceli bir gerçek daha: Dörtlüleriniz (yani uyluklarınızın önünü oluşturan muhteşem kaslar), vücudunuzdaki en büyük kas gruplarından biridir. Ayağa kalkmaya, oturmaya, merdivenlerden inip çıkmaya, yerinde durmaya ve etrafta dolaşmaya alışkın olacaksınız. İster spor salonlarında ister salonunuzun ortasında.

Çok sıkılarsa, hareketlilik sorunlarına ve ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, bu sorunları çözmek veya sadece o sulu, esnek titreşimleri hissetmek için biz size bu nefis 6 en iyi esneme hareketini getiriyoruz. Germe, çalışmanın en heyecan verici kısmı olmayabilir, ancak esneklik çalışması yapmak, çok yönlü bir fitness rutini için güç ve kardiyo çalışması kadar önemlidir. Egzersiz programınıza bazı germe egzersizlerini dahil etmek, esnekliği artırmanıza, gerginliği azaltmanıza ve nihayetinde egzersizlerinizi daha verimli ve güvenli hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Sıkı kaslar normal günlük işlev sırasında komşu eklemlerde aşırı gerginliğe neden olabilir veya kendileri yaralanabilir

6 en iyi esneme hareketi
6 en iyi esneme hareketi

Bu sırada bir spor taytına ve spor sütyenlerine ihtiyacınız var ise sizin için onları da hazırladık. 6 en iyi esneme hareketi ile “Kaslarımızın uzunluğunu korumada ve geliştirmede aktif bir rol almamız gerekiyor, böylece acı çekmeden yeteneklerimizin tadını çıkarmaya devam edebiliriz.” Kendinizi yaralanma ve ağrı riskine sokmadan sadece kuvvet antrenmanı ve kardiyo yapamazsınız.”

Kasları kasacak (kısaltacak) ve asla germeyecek (uzatacak) bir ton iş yaparak, kaslarınız dengesiz hale gelecektir. Vücuttaki dengesizlikler yaralanma riskinizi artırır çünkü bazı kasların ve eklemlerin düzgün bir şekilde oturması için çok sıkı olan diğer kasları ve eklemleri aşırı dengelemesine neden olabilir. Bu, gerginliğe ve rahatsızlığa yol açar.

Ayrıca, kaslarınız gevşek ve gergin olduğunda, daha az kısıtlanırlar. Bu, onları daha geniş bir hareket aralığı (ROM) hareket ettirmenizi sağlar. Örneğin, kalçalarınızdaki ve dizlerinizdeki daha geniş hareket aralığı, çömelme pozisyonunda daha derine inmenizi sağlar. Sonuç olarak, daha büyük bir ROM’a sahip olmak, daha fazla egzersiz yapabilmenizi ve bunları düzgün bir şekilde yapabilmenizi sağlayacaktır.

“Bir ayakkabı bağlamak için eğilmek, yukarı yürümek, çocuğunuzu yerden kaldırmak, hatta sadece kanepeden kalkmak gibi yaşlandıkça zorlaşan günlük şeylerle ilgilidir.” Hareketliliğinizi geliştirmek, bu günlük aktiviteleri kolaylaştırarak “daha özgürce hareket edebilirsiniz. 6 en iyi esneme hareketi sizin günlük koşuşturmanızdaki en iyi destekçiniz olacaktır.

6 en iyi esneme hareketi
6 en iyi esneme hareketi

En yararlı sabah egzersizleri

En yararlı sabah egzersizleri hangileridir? Yukarıda bahsettiğimiz gibi 6 en iyi esneme hareketi rutine döndüğü zaman hem siz gelişmenizin farkına varacaksınız hem de günlük işlerinizi ne kadar daha kolay hallettiğinizin farkına varacaksınız. Aslında çok da gerekli değil gibi gördüğünüz bu durum vücudunuz için bir altın değerinde.

Bundan sonra ne bir bel ağrısı, ne bir bacak ağrısı, ne bir sırt ağrısı, ne bir boyun ağrısı çekmeyeceksiniz. Evet, bunları en yararlı sabah egzersizleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Değerli olduğunun farkına varın!

Peki 6 en iyi esneme hareketine geçmeden önce ısınma olarak ne yapmanız gerekmektedir? Zıplamak veya yerinde koşmak gibi 3 ila 5 dakikalık kardiyo ile ısındıktan sonra. Ardından, her hareketi belirtilen süre boyunca tutarak aşağıdaki esnemeleri sırayla gerçekleştirin. Şimdi hazırsınız!

6 en iyi esneme hareketi
6 en iyi esneme hareketi

Menteşe hareketi

Adım 1: Dizleriniz kalça genişliğinde açık ve kollar göğsünüzün önünde omuz hizasında uzatılmış, avuç içi içe bakacak şekilde bir yoga matı üzerinde diz çökmüş bir pozisyonda başlayın. Omuz bıçaklarınızı aşağı ve geriye doğru çekin. Bu senin başlangıç ​​pozisyonun.

Adım 2: Nefes alın. Gövdenizi yavaşça topuklarınıza doğru indirin, yalnızca dizlerden menteşe yaptığınızdan ve omurganızın nötr pozisyonda kaldığından emin olun. Gövdenizi tekrar başlangıç ​​pozisyonuna kaldırmadan önce bu pozisyonu 30 saniye basılı tutun.

scroll to top