Close

En iyi koşu ayakkabıları 2022

En iyi koşu ayakkabıları 2022

En iyi koşu ayakkabıları 2022

En iyi koşu ayakkabıları 2022 yılında hangileri? Spor yaparken, hangi spor dalında olursa olsun, veriminizi arttırmak için neler yapabileceğinizi araştırdığınızda çoğu zaman ilk sırada gördüğünüz öneri doğru ekipmanı kullanmak oluyor, değil mi?

Söz konusu koşu olduğunda da bir şey değişmiyor. Normal bir spor ayakkabısı yerine koşu sırasında koşu için özel olarak geliştirilmiş ayakkabıları tercih etmeniz gerekiyor. Peki, doğru koşu ayakkabısı nasıl seçilir konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? O zaman doğru yerdesiniz! En iyi koşu ayakkabıları 2022 listemizi tüm yazı boyunca görebilirsiniz. Koşu ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz..

En iyi koşu ayakkabıları 2022 senesinde nasıl olmalı ve seçerken nelere özen göstermelisiniz?  kısmına geçmeden önce daha temel bir konu ile başlayalım: Koşu Ayakkabısı Nedir? Koşu ayakkabısı, koşu sırasında ayağınızın ve vücudunuzun konforunu arttırmak ve performansınıza yardımcı olmak için tasarlanmış ayakkabılara deniliyor. Koşu ayakkabısı özellikleri, koşunun yapıldığı zemine göre değişiyor. Ancak genel olarak tüm koşu ayakkabıları, darbe emici gücü yüksek ve dengede durmanızı destekleyici şekilde tasarlanıyor.

Koşu sırasında, vücut sıcaklığınızın artmasıyla ayaklarınız terleyebileceği için olası rahatsızlıkları önlemek adına pek çok koşu ayakkabısı gözenekli bir dış yüzeye sahip oluyor. Tüm bu özellikler, koşu ayakkabısını yürüyüş ayakkabısından farklılaştırıyor. Dolayısıyla koşu ayakkabısı ile yürüyüş ayakkabısı arasındaki fark durumunu göz önünde bulundurarak koşuya özel bir ayakkabı satın almalısınız. En iyi koşu ayakkabıları 2022 listemizi sizler için hazırladık.

 • Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir? En iyi koşu ayakkabıları 2022 listesinde neler var? 

Koşu ayakkabısı kadın ve erkeklerin ayak yapısına göre farklılık gösteriyor. Ancak seçim yaparken aklınızda bulundurmanız gereken noktalar, kadın koşu ayakkabısı veya erkek koşu ayakkabısı modellerinin hepsi için geçerli. Koşu ayakkabısı seçme rehberimizi detaylandırmadan önce neden koşu ayakkabısı tercih etmeniz gerektiğine kısaca değinmek istiyoruz.

Her sporun vücudumuzda yarattığı etki birbirinden başkadır. Yürüyüşe kıyasla koşunun ayağımızda oluşturduğu basınç ve baskı daha yüksek. Uygun bir ayakkabı tercih edilmediğinde sakatlık yaşama ihtimaliniz artar ve antrenman sonrası kas ağrıları gibi problemleri yaşama olasılığında da yükselir. Koşu sırasında giydiğiniz ayakkabının ayağınızın şekline uyumlu olması ve şeklini alması; daha rahat koşmanızı sağlar.

 • Koşu Ayakkabısı Seçiminde İlk Adım: Nerede Koşacağınızı Belirleyin

Koşu ayakkabıları, koşunun hangi zeminde gerçekleştiğine göre farklılık gösterir. Çim, toprak, kum, asfalt ve beton gibi farklı zeminlerde koşmanız mümkün ancak önemli olan bu zeminlere uygun bir ayakkabı seçmek. Örneğin, sahil kenarlarında olduğu gibi beton veya asfalt gibi zeminlerde koşmayı seviyorsanız darbelere karşı daha dayanıklı olan spor ayakkabısı modellerini inceleyebilirsiniz.

 • Koşu Ayakkabısı Seçmeden Önce Ayak Yapınızı Tanıyın

Hangi koşu ayakkabısını alacağınıza karar vermeden önce ayak yapınızı tanımanız doğru bir seçim yapmanızı sağlar. Koşu ayakkabısı tabanı nasıl olmalı sorusunun herkese göre ayrı bir cevabı vardır. Ayak çukuru mesafesinin yanında topuk ile ayak parmağı arasındaki taban yapısına göre de ayakkabı seçimi yapmalısınız.

Ayağın yere basma şekline, (içe doğru, dışa doğru ve önce topuğa basmak gibi) göre düz taban, normal taban ve çukur taban seçeneklerine göz atabilirsiniz. Ayrıca kemerli yapıda ayaklara sahipseniz esnekliği ve darbe emici özelliği yüksek koşu ayakkabısı modellerini karşılaştırıp daha rahat edeceğiniz bir ayakkabı bulabilirsiniz. Bunların dışında ayak yapınıza uygun koşu ayakkabısını bulmak için bir uzmanın yardımına da başvurabilirsiniz.

 • Size Uygun Ayakkabı Numarasını Bulduğunuzdan Emin Olun

Koşu sonrasında eğer ayakkabı seçimi konusunda başarılı olmadıysanız çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için önemli olan diğer bir nokta ise doğru ayakkabı numarasını seçmek. Koşu ayakkabısı seçimi esnasında diğer ayakkabılar için geçerli olan numaranızdan yarım numara daha büyük almanızda fayda var.

Nedeni ise koşu sırasında ayaklarınızda şişme meydana gelebilir. Örneğin günlük ayakkabılarınızda 37 numara giyiyorsanız 37,5 veya 38 numara olan koşu ayakkabılarını deneyip hangisinde rahat ettiğinize karar verebilirsiniz. Eğer almadan önce koşu ayakkabısını deniyorsanız, bunu akşam saatlerinde ya da yorgun olduğun bir zaman diliminde yapmalısınız.

Bunun arkasındaki mantık ise akşam saatlerinde ayağınız koşu sırasındaki gibi şişmiş durumda olur. Böylelikle koşarken rahat edip etmeyeceğinizi daha kolay anlayabilirsiniz. Ayakkabının boyutuna karar verirken elinizle baş parmağınızın genişliği kadar bir boşluk bırakarak da doğru seçimi yapabilirsiniz. Ayakkabının yapısının ayağınızı sardığından emin olmalısınız, özellikle ayağınıza dar gelen koşu ayakkabılarını seçmemelisiniz. 

 • Koşu Ayakkabısı Ne Kadar Süre Dayanır?

Her ayakkabı gibi koşu ayakkabıları da bir süre sonra yıpranır ve başlangıçtaki konforunu kaybeder. Bu yüzden düzenli koşuyorsanız koşu ayakkabılarını üç dört ayda bir değiştirmelisiniz. Düzenli antrenmanın yanı sıra koşu ayakkabısı erkek veya kadın sporcular için farklı sürelerde dayanabilir.

Bunun sebebi ayakkabının tabanına uygulanan baskının ağırlıktan ve ayak yapısı gibi faktörlerden ötürü farklılaşmasıdır. Kullanım süresi, konforu, darbe emiciliği ve dikişlerin durumu gibi birçok etkene bakarak yeni bir koşu ayakkabısı almanın vaktinin gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. 

Koşu için doğru ayakkabının önemi

Koşu için doğru ayakkabının önemi nedir ? Günümüzde hareketsiz yaşam alışkanlıkları ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları dolayısıyla fazla kilolu, mutsuz, depresif insanların sayısı hiç de az değil. Zira fiziksel görüntümüzün kalitesi ve estetiği kesinlikle ruhsal, duygusal durumumuzu da etkiliyor. Bu bakımdan hareketsiz yaşam sadece fiziksel hastalıklara değil, aynı zamanda ruhsal, bilişsel rahatsızlıklara da zemin hazırlıyor.

Bu bağlamda “spor salonuna gitmeye param yok”, “spora ayıracak vaktim yok” diyenlere para ya da fazla zaman gerektirmeyecek açık mekanda yürüyüş ve koşu tavsiye ediyoruz. Peki Koşu için doğru ayakkabının önemi nedir?

En iyi koşu ayakkabıları 2022
En iyi koşu ayakkabıları 2022
 • Nike Star Runner 3 (gs) Kadın Yürüyüş Koşu Ayakkabı Da2776-003-syhbyz DA2776-003SyhByz
 • adidas Kadın Koşu Ayakkabısı FY9624
 • adidas Galaxy 5 Kadın Koşu Ayakkabısı G55778

Hem de saatlerinizi harcamanıza da gerek yok her gün düzenli olarak ortalama yarım saat tempolu yürüyüş ya da koşu yapmanız fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak size “iyi” gelecek. Ancak tam da koşudan bahsetmişken önce sağlık ve önce konfor diyoruz, koşu ayakkabınızı doğru seçmeniz gerektiğinin altını çiziyoruz Koşu için doğru ayakkabının önemini anlatıyoruz. Bu paralelde “doğru” bir koşu ayakkabısının nasıl olması gerektiğini tek tek, madde madde anlatacağız.. 

 • Doğru koşu ayakkabısını seçmek neden önemlidir? Koşu için doğru ayakkabının önemi nedir? 

Tüm egzersizler vücudun yükünü az ya da çok şiddetli bir biçimde ayaklara ve bacaklara bindirir. Ancak diğer egzersizlerle karşılaştırdığımızda koşunun ayaklara yaptığı baskı ve basınç diğerlerinden bir tık daha fazladır. Zira koşu doğrusal bir harekettir ve koşarken ayakların orta ya da ön bölümüne basar, baskı, stres uygularız.

Bu bakımdan koşu şekline uygun, ayağın koşarken aldığı şekle girebilen, dengeyi sağlayabilecek bir koşu ayakkabısı koşarken işimizi kolaylaştırır, daha doğrusu ayağımızın rahatını sağlar. Bu sayede hem ayaklar rahat eder ve daha rahat koşabiliriz hem de genel sağlığımızı garantiye almış oluruz. Çünkü yanlış bir koşu ayakkabısı sadece ayaklara değil, ayaklardan bacaklara, oradan da kalçaya, bele kadar tüm kas, iskelet sistemini olumsuz etkiler, kemikler üzerinde stres yaratır.

 • Normal spor ayakkabılarla koşulur mu?

Koşu tam düz değil de, vücudun hafif yana doğru eğim gösterdiği bir egzersizdir. Bu bakımdan günlük kullanıma uygun spor ayakkabılar koşu için çok da uygun, konforlu olmayabilir. Kişi kendi ayak yapısına, koşarken vücudunun aldığı şekle, koşunun şiddetine, ne kadar kalın yastıklı bir ayakkabı istediğine, dengeli mi, hareket kontrollü bir ayakkabı mı istediğine göre koşu ayakkabısı seçmeli ve hatta bir profesyonelden yardım almalıdır.

Bu bakımdan günlük sokağa çıkarken giydiğimiz sıradan spor ayakkabılarla koşmamakta fayda var. Koşu için doğru ayakkabının önemini anladığınızı düşünüyoruz!

 

En iyi koşu ayakkabıları 2022
En iyi koşu ayakkabıları 2022
 • HUMMEL York Hologram Lifestyle Ekru Kadın Ayakkabı 207909-9001
 • Puma Resolve Metallic Wn S Kadın Krem Koşu Ayakkabı – 19506304
 • adidas Coreracer Siyah Unisex Koşu Ayakkabısı Fx3603 2008FX3603
scroll to top