Close

En iyi motor temizleme ürünleri 2022

En iyi motor temizleme ürünleri 2022

En iyi motor temizleme ürünleri 2022

En iyi motor temizleme ürünleri 2022 yılında yoğun ilgi görüyor .. Yağlı motor yapışkan sorunuyla mı karşılaştınız? Neden bu konuda bir şeyler yapmıyorsunuz? Çünkü sizin yerinize halletmesi için bir profesyonele ihtiyacınız YOK. Bugün piyasada mevcut olan alet türlerini göz önüne alınca, otomobilinizin motorunun pisliğini ve yağını silmek için alın teri dökmek gereken günler çok geride kaldı. Birkaç aletin (yani yağ giderici) yardımıyla bu kolay adımları izleyerek yağlı motorunuzun temizliğini halledebilirsiniz: en iyi motor temizleme ürünleri 2022 yılında da sizin kurtarıcınız oluyor.. 

 • Yağlı Bir Motorun Temizliği: Motorunuzu Temizlik İşine Hazırlama

Motorunuza gerçek temizlik işini uygulamadan önce motoru buna hazırlamanız önemlidir. Ve bunu nasıl yapacaksınız? Elbette bir ön temizlik işi uygulayarak! İşte arkadaşlar, ön temizlik işinin nasıl yapılması gerektiği

 • Mevcut Döküntüleri Kaldırın

İlk yapmanız gereken, motor bölmesinde bulunabilecek her türlü döküntüyü kaldırmaktır. Bu, orada olmaması gereken hiçbir şeyin orada olmaması gerektiği anlamına gelir. Zamanla motorda soruna yol açabilecekleri için, çim, çubuklar, yapraklar, kağıt ve bu tür diğer şeyler kaldırılmalıdır.

 • Korunması Gereken Şeyleri Koruyun

Temizlik işiniz şüphesiz su gerektirecek, değil mi? Kötü haber şu ki, su, elektriksel bileşenlerin zarar görmesine yol açabilir ve bir-iki sigortayı attırabilir. Ancak bunun olmasını önlemenin bir yolu var: aküyü motordan ayırın ve onu dışarıda ayrıca yıkayın. Bunun için her iki akü kutbunun bağlantısını da sökmeniz gerekecektir. Sonra açıktaki tüm kablo bağlantılarını ve bileşenleri de örtmeniz gerekir. Bunun için buji girişleri ve distribütör kapağı gibi bileşenlerin etrafına plastik sarın. Aynı şeyi gevşek kablolar için de yapın, zira bileşenleri nispeten sızdırmaz hâle getirecektir.

 • Motoru Çalıştırın

Ama motorunuzun temizlik işinin ön aşamalarında değil miydik? Merak etmeyin; motoru çalıştırmak sürecin bir parçası. Nasıl mı? Sadece ısınmışken yağdan kurtulmanın daha kolay olduğunu söyleyelim. Ve onu ısıtmak için motoru ısıtmaktan daha iyi bir yol yok, değil mi? Cidden motoru yaklaşık beş dakika kadar çalışır hâlde tutmak, bulunabilecek yağın ve pisliğin daha kolay çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

 • Gerçek Temizlik İşi

Motorunuz “temizlenebilir” duruma geldiğinde sıra onu gerçekten temizlemeye gelir. İşte otomobilinizin mümkün olan en iyi temizlikten geçmesini sağlamak için yapmanız gerekenler: Yağ ve Kirden Kurtulmak için bir Yağ Giderici Kullanın.

 • Sıra sonunda motorunuzdan tüm yağı temizlemeye geldi

 Bunun için bir yağ giderici spreyden yardım almanız gerekir. Piyasada mevcut birçok yağ giderici sprey markası olsa da, bizim tavsiyemiz bu hızlı etkili, çözücü bazlı yağ giderici, kalıntı bırakmadan motorunuzdan yağı ve pisliği etkili bir şekilde giderebilir. Motorunuzla ilgilenmek daha uzun süre dayanmasına ve daha sorunsuz çalışmasına da yardımcı olacaktır. Ancak yağ giderici spreyi uygularken, otomobilinizin yüzeyinden boyayı kaldırabileceği için boyalı bileşenlerin üzerine getirmekten sakınmak önemlidir. Ayrıca herhangi bir ürünü motorunuzda kullanmadan önce her zaman üreticinin talimatlarını izleyin.

 • Otomobili Yıkayın

Eliniz değmişken neden bütün otomobili de yıkamayınız? Yağ giderici sprey kullanımından hemen sonra otomobilin yıkanması otomobilinizin boyalı bileşenlerine gitmiş olabilecek yağ giderici spreyin gerçek bir zarar verme şansı olmadan önce derhâl yıkanmasını sağlayacaktır. Yıkama, otomobilinizin dışını da motorunuz gibi pislikten temizleyecektir!

 • Yağlı Bir Motorun Temizliği: İşi Bitirme

Motorunuzdaki yağın icabına baktıktan sonra münferit parçaları da temizlemeniz tavsiye edilir. Örneğin otomobil akünüzün kutuplarını bir tel fırçayla temizlemek ve plastik yüzeyleri temizlemek için bir kıllı fırça kullanmak motorunuzu temizlemenin önemli aşamalarıdır. Unutmayın, otomobiliniz ancak onun bakımını yaptığınız kadar iyi çalışacaktır, ama üreticinin talimatlarını her zaman izleyin. En iyi motor temizleme ürünleri 2022 listemizi sizler için hazırladık hadi okumaya devam edin.. 

Motor temizleme spreyi nedir? 

Motor temizleme spreyi nedir? Yaşımızın büyümesi, gün içinde kat etmemiz gereken yolların uzaması demek. Üstüne bir de toplu taşıma araçlarının hali eklenince, herkesin hayali ayaklarını yerden kesecek bir araç oluyor. Bu araç bazen pahalı, son model bir otomobil olabilirken bazen ise çocukluktan beri hayalini kurduğumuz bir motosiklet.

En iyi motor temizleme ürünleri 2022
En iyi motor temizleme ürünleri 2022

Tercihimiz ne olursa olsun, kullandığımız araç, yanında birçok sorumluluğu ve ihtiyacı da getiriyor.  Bu da senede birkaç kez servis ve oto tamircilerini ziyaret etmek anlamına geliyor.

Peki aracımızın bakımını yapmak için kendi başımıza yapabileceğimiz şeyler de yok mu? Motor temizleme spreyi nedir? Artık gelişen teknoloji bize servise gitmeye gerek duymadan araç ve motor bakımını yapabileceğimiz fırsatlar sunuyor. Bunlardan biri de motor temizleme ürünleri 

Motor temizleme spreyi nedir? Motor temizleme spreyleri, motor üzerinde birikmiş yağ kalıntılarını ve tozları çözmek için özel olarak üretilmiş hızlı ve etkili ürünlerdir. Sprey formu sayesinde kullanımı kolaydır ve en girintili çıkıntılı bölgelere kadar ulaşabilir. Özel formülleri sayesinde kauçuk ve plastik yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilen motor temizleme spreyleri mekanik akşamlara ve motor aksamlarına zarar vermez. 

Yüksek temizleme etkisine sahip motor temizleme spreyleri aracın motor bölümünde birikmiş yağı, yağ kalıntılarını, katranı ve balata tozunu doğaya zarar vermeden çözüp atar ve motorun yeniden tozlanmasını uzun süre geciktirir. Motor temizleme spreyinin bir diğer özelliği ise, spreyi kullandıktan sonra motor yüzeyinde kalıcı bir parlaklık bırakmasıdır. Bu sayede motorun parlaması için ekstradan başka bir ürüne ihtiyaç duymayız. Motor temizleme spreyi nedir? Sorunuza cevap olmaya devam ediyoruz.

Hem profesyonel hem de bireysel kullanıcılar için oldukça kullanışlı olan motor temizleme spreyleri, çim biçme makinelerinden otomobillere, motosikletlerden iş makinalarına hatta deniz araçlarına tüm motor tiplerinde kullanılabilir. Cep yakmayan uygun fiyatları ve doğada kalıntı bırakmadan çözünüp giden formülleriyle motor temizleme spreyleri mutlaka sahip olmamız gereken ürünlerin başında gelir.

En iyi motor temizleme ürünleri 2022
En iyi motor temizleme ürünleri 2022

Üstelik aracımızın motorunu düzenli olarak temizlemek sadece araçtan aldığımız verimi arttırmakla da kalmaz, aracımızı satmaya karar verdiğimizde düzenli temizlenmiş, dolayısıyla üzerinde biriken kalıntılar yüzünden yıpranmamış bir motor, aracın fiyatını da etkiler.  

Motor temizleme spreyi zararlı mı? 

Motor temizleme spreyi zararlı mı? Çoğunlukla zararlı olmakla beraber işlemin nasıl yapıldığıyla yakından alakalıdır. Yapılabilecek en yanlış uygulama basınçlı yıkama ile sıcak bir motorun yıkanmasıdır. Oldukça yüksek tazyike sahip su motor içerisine girebileceği tüm noktaları zorlayacaktır. Ayrıca suyun soğukluğu da motorun sıcaklığının ani bir şekilde azalmasına neden olacaktır. Bunların sonucunda;

 • Sıcak metal yüzeyler soğuk su ile karşılaştığı için motorda çatlama meydana gelebilir.
 • Su hava filtresinden içeri girebilir ve motor içerisine sızabilir ve paslanmaya neden olabilir.
 • Motorda ve aksamlarında bulunan contalardan içeriye su sızabilir.
 • Kaputun içerisine yapışmış bir çamur parçası veya sıkışmış bir taş parçası sökülerek vantilatör ve triger kayışı arasına girebilir ve çalıştırma anında dönen parçalara zarar verebilir.
 • Motorda bolca bulunan elektronik sensörler su ve yoğun nemden etkilenebilir ve kısa devre yapabilir. Bu sensörün yanmasına neden olabilir ve değişmesi gerekebilir.
 • Alternatör ve bujiler ıslanabilir ve ateşleme düzgün yapılamayabilir, motor vuruntulu çalışır.
 • Eskiyen kablo ve hortumlar yırtılabilir.
scroll to top