Close

En iyi modem

En iyi modem

En iyi modem

En iyi modem hangisi? Hangi modemi almalıyım? ADSL olarak En iyi modem hangisi? Hangi fiber modem tavsiye ediliyor? Bu gibi soruların cevabını soruyorsanız bu içeriğimiz tam size göre!

Modemler, şebeke hızlarının artmasıyla birlikte son dönemlerde oyun tutkunlarının ve günün büyük bir kısmını internette geçirenlerin ilgi odağı oldu. Bu içeriğimizde modemleri karşılaştırarak En iyi modemleri bir araya getirdik.

Modem tavsiyesi içeriğimizde Tenda, Keenetic, TP-LINK ve ASUS gibi birçok markanın modelini bulabilirsiniz. Bu modemleri artı ve eksi yönlerine göre değerlendirerek bir sıralama hazırladık. Ayrıca listemizde en iyi modem markalarının ürünleri de yer alıyor.

En iyi modem hangisi? Şüphesiz yeni bir modem alacak kişilerin en çok merak ettiği soru bu oluyor. Bu yüzden piyasada bulunan tüm modemleri inceleyerek en iyilerini listeledik. Modem önerilerini verirken en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi kullanıcı yorumlarıdır. Bu sebeple içeriğimizdeki modellerin altında yorumlarını bulabilirsiniz. Hangi modem daha iyi? diye soruyorsanız yazımızı okumaya devam edin 

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modem alırken bilinçli bir alışveriş yapmanız için bilmeniz gereken noktaların neredeyse hepsini sizinle paylaşacağız.

  • Dikkat etmeniz gereken ilk noktalardan birisinin, modemin yazılımı olduğunu görüyoruz. Yazılım kelimesini açacak olursak, yazılımla markanın birbiriyle bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Yani iyi bir markadan alacağınız, modemin iyi olduğunu görebilirsiniz.
  • Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta fiyattır. Peki fiyata neden dikkat etmelisiniz. Aşağıda sayacağız özellikler var. Bu özellikler cihazınızda varsa eğer bu cihazlar diğerlerine göre daha pahalı olacaktır. İşte bu ayrımı iyi yapmanız gerekiyor. Bizim saydığımız özellikler yoksa o cihaz kötüdür de demiyoruz. Herkes kendi bütçesine göre karar vermeli.
  • Eğer modeminizin Wi-Fi özelliğini çok fazla kullanacaksanız ki bu özelliği günümüzde kullanmayan neredeyse yok. İşte bu sebeple modeminizin 802.11 AC stardartını desteklemesi iyi olacaktır.
  • Peki bu standart ne işe yarıyor, neden önemli? Bildiğiniz gibi birçok modem çeşidi var. Bu modemlerde 300 mbit internet hızını desteklediği dahi yazabilir. Hatta ucuz bile olabilir bu modemler. Ancak bu modemler 802.11 AC standartını desteklemiyorsa kablosuz bağlantıdan istedğiniz performansı alamazsınız.
  • Yani bu standarta sahip olmayan cihazlar, 2.4 GHz frekansını kullanıyor. İşte bu standart ile üretilen cihazlar sadece 5 GHz frekansı desttekliyor ve internet sinyalleri cihazlar arasında temiz bir şekilde aktarılıyor. Yani bu standartın basit bir şekilde açıklaması, ethernet kablosuyla alacağınız hız değerlerini kablosuz bağlantı ile de alabilirsiniz.
  • Modemin üzerinde yazan Mbps değeri ne kadar önemli? Aslında Mbps değeri, modeminizin maksimum internet hızının ne kadar olabileceğini size açıklayacaktır. Ancak bu bir aldatmacadır diyebiliriz. Sizin, servis sağlayıcınızdan (TTnet, Kablonet vs.) aldığınız hizmet daha önemli ya da seçtiğiniz internet tarifesi önemli diyebiliriz.
  • Örnek vermek gerekirse altınızda saatte 400 km hız değerine ulaşan bir araç var. Ancak siz bu aracı her zaman 400 km hız değerinde kullanamazsınız. Burda önemli olan ortam koşullarıdır. Yani modemde de önemli olan aldığınız internet hizmetinin hız değeri de bir diğer önemli nokta.
  • Peki modemde anten önemli mi, anten sayısı arttıkça modemin hızı da artar mı? Bu konu aslında insanlar tarafından yanlış algılanıyor. Bir modemin antensiz olması, o modemin yavaş bir şekilde veri iletimi yapmasına sebep olmaz. Anteni bulunmayan modemlerin antenleri, dışarı da değil de dışarıdadır. Ancak anten konusunda dikkat etmeniz gereken nokta modemin Dbi değeridir.
  • Peki Dbi değeri nedir? Dbi değeri arttıkça modemin, sinyal göndereceği erişim alanı artarken, dalgalanma azalacaktır. Yani Dbi değeri ne kadar yüksekse, anteninizin kalitesi de bir o kadar artacaktır.

Modem tavsiyeleri 2022

Modem tavsiyeleri 2022 listemizi sizler için hazırladık.. En iyi modem modelleri ve markaları neler? İnternet ilk çıktığı günden beri insanların hayatını, hatta dünyanın gidişatını değiştirmeye devam ediyor. Diğer yandan bu internet bağlantısına sahip olmak için de evin internete ve modeme ihtiyacı var. Özellikle de içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde internetin önemi bir hayli artmış durumda.

Bu sebeple sizlerden gelen en iyi modem hangisi, hangi modemi almalıyım, Modem tavsiyeleri 2022 modem önerileri neler gibi soruları yanıtlamamız gerektiğine karar verdik. Listemizde Modem tavsiyeleri 2022 seçimleri bulunuyor. Bu modemler en çok satılan ve tavsiye edilen modeller arasında.

Elbette bizim de aralarında kullandığımız ve memnun olduğumuz modeller bulunuyor. Ancan en iyi modem hangisi yazımıza geçmeden önce modem alırken dikkat etmeniz gereken noktaları neler sorusunu bulmalıyız… Böyle bir bilgiye sahip olmak modem alırken ve yazımızı okurken işinizi kolaylaştıracaktır. Yazımızı sonuna kadar okumanız Modem tavsiyeleri 2022 listemize göz atmanız için size yardımıcı olacaktır.

 

Tenda V1200

En iyi modemler listemize Tenda V1200 ile başlıyoruz. Tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Tenda V1200, yeni nesil bağlantı özellikleriyle satışa sunuluyor. Bu modem, tüm DSL bağlantı tiplerine uyum sağlıyor. Gelişmiş ve yüksek hızlı bağlantı sunan Tenda V1200, internet kullanımı sırasında kasma veya kopma sorunu yaşatmıyor.

En iyi modem
En iyi modem

ASUS Dsl-AC51 AC750 

Bizim de kullandığımız modemlerden birisi olduğunu söylemeliyiz. Peki özellikleri neler?

Öncelikle modem, modem alırken dikkat etmeniz gereken noktalar listemizdeki her şeyi sağlıyor diyebiliriz. WiFi’ı çok kullanıyorsanız, 802.11 AC standartını sağladığı için en iyilerden birisi. Hatta listedeki en iyi modem desek yanılmayız.

Eğer ADSL, VDSL ya da fiber modem arasında kaldıysanız, bu internet teknolojilerinin üçünü de sağlıyor. Öte yandan frekans değeri de 5 GHz değerinde.

En iyi modem
En iyi modem

Zyxel Vmg3312-t20a Adsl2 Vdsl Fiber Modem

Zyxel’in bu modemi yukarıda incelediğimiz modem biraz daha ucuz. Ancak yine yüzlerce kişi tarafından kullanılan bir modem diyebiliriz. Performansı da yine fiyatına göre iyi.

Ethernet port çıkış sayısı 4, yani ethernet kablosuyla yoğun internet kullanımı olacaksa bu özellik iyi diyebiliriz. Kablosuz bağlantı hızı ise en fazla 300 Mbps değerinde.

En iyi modem
En iyi modem

Tp-Link TD-W9970

En iyi modemleri incelediğimiz yazımızın 3. sırasında TP-Link marka bir modem bulunuyor. Bu modemin de binlerce kişi tarafından alındığını, kullanıcılar tarafından beğenildiğini belirtmeden geçmeyelim.

Peki özelikleri neler? Yine bu model de 802.11 AC özelliğine sahip değil ve 5 Ghz frekansı desteklemiyor. Bunun yerine 2,4 Ghz frekans değerine sahip bir standartı mevcut. Antenlerin dBi değeri ise bu modemde 4. Modem tavsiyeleri 2022 listemizin vazgeçilmezi..

En iyi modem
En iyi modem

ASUS DSL-N16

Anten gücünün 2 dBi değerine sahip olmasına rağmen 7 farklı cihaza çok hızlı bir şekilde interneti iletiyor.

Yine bu cihazda da modeme bağlanan telefon, bilgisayar gibi aygıtların web geçmişini görüntüleyebiliyorsunuz. Ebeveyn güvenliğini de sağlayan bir modem.

En iyi modem
En iyi modem

 

scroll to top