Close

Migren için en iyi ağrı kesici

Migren için en iyi ağrı kesici

Migren için en iyi ağrı kesici

Migren için en iyi ağrı kesici hangisidir ? Migren toplumda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Özellikle şiddetli atakları ile bilinen migren kişinin günlük yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Migren rahatsızlığından şikayetçi olan kişiler özellikle migrene karşı bitkisel çözüm önerilerinin araştırmalarını yapmaktadırlar.

Peki, migrene ne iyi gelir? nasıl geçer? Migren için en iyi ağrı kesici hangisidir ? Migren ağrısı ve atağına iyi gelen şeyler ve evde yapılacaklar nelerdir? İşte migrene yönelik bitkisel çözümler.

Migren hastalığından şikayetçiyseniz bitkisel çözüm önerilerini tercih ederek migren ataklarını engelleyebilirsiniz. Migren gündelik yaşantınızı önemli ölçüde etkileyen ciddi bir ağrı oluşturan rahatsızlıktır. Migren için en iyi ağrı kesici hangisidir ? Gelin hep birlikte inceleyelim 

Migren Nedir?

Birçok migren atağı “aurasız migren” türü olarak görülür. Aurasız migren hastalarının baş ağrısına eşlik eden diğer durumlar; bulantı, kusma, ışık, ses ve kokuya karşı hassasiyettir. Auralı migren hastaları ise baş ağrısı atakları başlamadan önce 5 dakika ile 60 dakika arasında değişen “aura” atakları yaşayabilir.

Aura atakları geçici olarak yaşanan nörolojik bir bozukluk olarak bilinir. Geçici olarak yaşanan nörolojik bozuklukta hastalar hem görsel, hem duyusal (kelimeleri bulamama, uyuşma veya karıncalanma gibi) olarak etkilenir. Bunların arasında en sık yaşanan görsel auradır. Görsel aurada hastalar atak öncesinde parlak ışık çakmaları veya görme alanında sorunlarla karşılaşabilir.

Migren ve baş ağrısı ataklarını önlemede ilaç tedavileri yardımcı olabilir. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişiklikler ve doğru ilaç tedavisi ile sonuç başarılı olacaktır.

Migren, yaşam kalitesini düşüren ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan hastalıklardan biridir. Sık görülen bu hastalığın en yaygın belirtilerinin başında ağrı gelir. Ense, şakak ya da göz çevresinden başlayan bu ağrı, hareket ettikçe kötüleşebilir, zonklayıcı karakterle seyredebilir ve bu ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, ışık ve sese olan rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir peki bu durumda migren için en iyi ağrı kesici hangisidir ? 

Migrenin Nedenleri

Migren; sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik veya çevresel faktörlerinde rol oynadığı bilinmektedir. Atakların ortaya çıkmasında, serotonin de dahil olmak üzere beyin kimyasallarında yaşanan dengesizliklerin neden olduğu düşünülmektedir.

Migren atakları sırasında beyin zarlarında (meninks) ağrıyı ortaya çıkaran bazı kimyasallar salgılanır ve bu da migren ağrısının ortaya çıkamasına yol neden olur. Kalsitonin gen-ilişkili peptid (CGRP), migren ağrısında rol oynayan önemli kimyasal ileticilerden birisidir.

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Migreni tam olarak yok eden kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Migren tedavisinde asıl amaç, hastaların yaşadığı atakların sayısını ve sıklığını azaltmak ve bununla birlikte yaşanan atakların şiddetini azaltmaktır. Bu amaçla da hastaya çeşitli migren ilaçları tavsiye edilebilir ve ek olarak ilaçsız tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Tedavide kullanılan ilaçlar sayesinde baş ağrısının şiddeti azalır ve eğer kişide baş ağrısını takip eden mide bulantısı gibi belirtiler varsa bunlar ortadan kaldırılmaya çalışılır. 

Migren hastalığında uygulanan ilaç tedavisi akut atak ve profilaktik tedavi olarak ikiye ayrılmaktadır. Akut atak tedavisinde amaçlanan; migren ataklarını tekrarlamadan tedavi etmek, baş ağrısının şiddetini azaltıp ortadan kaldırmak, atağın yaşandığı süreyi kısaltmak ve genel olarak yaşanan migren atağının şiddetini azaltmaktır.

Bu tedavi yönteminde migren ilaçları olarak anti-inflamatuvar ilaçlar, triptanlar, ergotlar, opioidler ve nöroleptikler gibi ilaç türleri kullanılabilir. Bu tedavi yöntemine ek olarak profilaktik tedavi yani önleyici tedavi yöntemi de sıklıkla uygulanmaktadır.

 

Migren için en iyi ağrı kesici
Migren için en iyi ağrı kesici
  • Exceed Excedrin Migren 300 Kapsül em300
    StopEver Bant Migren Soğutucu 1 Adet ST12030595
    Farmasi Dr.c.tuna Masaj Kremi- Migren Taşı V1103249

Migren ağrısına ne iyi gelir ? 

Migren ağrısına ne iyi gelir ? Eğer migren şikayetleri yaşıyorsanız mutlaka bol su tüketmeniz gerekmektedir. Su dolaşım sistemini düzenler ve beyne giden damarlara temiz kan pompalanmasını sağlar.

Migren Ağrısı Nasıl Olur?

Migreni olan kişiler, yaşadıkları atak esnasında kendilerini oldukça kötü hissederler ve herhangi bir şey yapacak enerjiyi kendilerinde bulamazlar. Migren atağı yaşayan kişilerde genel olarak yoğun ve dayanılmaz bir baş ağrısı ile baş bölgesinde zonklama belirtileri görülür.

Bu baş ağrısı genellikle kişi hareket ettiğinde daha da kötüleşir ve ağrı başın belirli bir bölgesinde yaşanır. Baş ağrısı o an birçok değişik faktöre bağlı olarak ense, göz çevresi veya şakak gibi bölgelerden başlar. Migren ağrısına ne iyi gelir ? 

Kişinin genel sağlık durumuna ve migrenin çeşidine göre kişideki yoğun baş ağrısını mide bulantısı, kusma ve ışığa-sese karşı aşırı duyar gibi şikâyetler takip edebilir. Sıradan bir baş ağrısına kıyasla çok daha şiddetli olan migren ataklarının yaşanma sıklığı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimi hastalarda yılda 2-3 kez migren atağı görülürken kimi hastalarda ise bu ataklar ayda 2-3 kere görülebilmektedir. 

Su Tüketimi: Migren vücuttaki susuzluğa bağlı olarak gelişebilmektedir. Uzun süre susuz kaldıysanız migren atakları seyredecektir. Dolayısıyla bol bol su içerek migreninizi geçirebilirsiniz. Migren dehidrasyon kaybından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Su içerek dehidrasyon seviyenizi dengeleyebilirsiniz. Migren ağrısına ne iyi gelir ? Dediğimizde asıl cevap su tüketimi olacaktır ..

Soğuk Uygulaması: Migren ataklarına karşı soğuk uygulaması yaparak migren ataklarının önüne geçebilirsiniz. Soğuk migren ağrılarını uyuşturacaktır ve ağrı hissetmenizin önüne geçecektir. Migren ağrılarına iyi gelmesi için başınıza bez aracılığı ile buz uygulaması yapabilir ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Buz uygulamasını 20 dakika bekleterek migren ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Veba Otu Kürü: Baş ağrınızı geçirmek için yapacağınız bir diğer bitkisel uygulaması ise veba otu kürüdür. Veba otu kürü petasin bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Böylece ağrılarınız hafifler. Veba otu kürünü toz şeklinde tüketebilir veya bir bardak suda kaynatarak da tüketebilirsiniz.

Fesleğen Yağı: Fesleğen yağı da migren için oldukça iyi bir bitkisel çözümdür. Eğer migren ataklarınız arttıysa bu günlük yaşantınızı oldukça etkileyecektir. Fesleğen yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle fesleğen yağı stresi azalttığı gibi migren hastalığına da iyi gelmektedir. Fesleğen yağını migren atağınız söz konusu olduğu zaman koklayabilirsiniz. Fesleğen yağı ile başınıza masaj da yapabilirsiniz. 15-20 dakika boyunca kendinize fesleğen yağı ile birlikte masaj yaparak migren ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Migren ağrısına ne iyi gelir ? Sorunuza cevap olmaya çalıştık keyifli okumalar.

 

Migren için en iyi ağrı kesici
Migren için en iyi ağrı kesici
  • DeepSea Menthol Taşı 7 Gr 8680801060018
    Nurse Harvey’s Head Stick 6 Ml 1337
    INCIA Incıa Aromaterra Baştan Sona Iyilik 10ml 8681511090661

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top