Close

En iyi sebze tohumu markası

En iyi sebze tohumu markası

En iyi sebze tohumu markası

En iyi sebze tohumu markası hangisi? Sebzelerin üretiminde sebze tohumlarına ihtiyaç vardır. Kaliteli sebzeler için kaliteli tohumların alınması ve kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda üreticiler kendi tohumlarını da üretebilirler. Meyve ve sebzelerin kaliteli olanları toplanmayıp bekletilirse ve zamanı gelince toplanırsa tohum olması için işlemler yapılmış olur. Sonrasında bu toplanılanlar güneşte kurutulur ve nem olmayan yerlerde saklanır. En iyi sebze tohumu markası hangisi? 

Ekim vakti gelene kadar tüm meyve ve sebzelere bu işlemler uygulanır ve bu sayede organik tohumlar elde edilmiş olur. Bazı sebze tohumları bu şekilde elde edilebilir. Sağlıklı hormonsuz yetiştirilen sebzeleri hepimiz istiyoruz. Ama manavlardan marketlerden aldığımız ürünlerin ne kadar sağlıklı olduğunu bilmiyoruz. Sebzeler artık lezzetsiz ve kötü.

Hormonlu üretilen sebzelerde bu sorunlarla karşılaşılıyor. Bunların olmaması için alınan sebze tohumlarına dikkat etmek önemli. Aynı zamanda kullanılan gübreler de elde edilen sebzenin kalitesini ve verimini etkiliyor. Bunun için de organik gübre kullanımı önemli.

Sebze tohumlarının nereden aldığına dikkat edilmesi gerekiyor. Tohumların kalitesi elde edilen ürünün de kalitesini etkiliyor. Tohum ne kadar kaliteli olursa elde edilen sebze de o kadar kaliteli ve lezzetli olur. İyi tohumların ürün verimleri de yüksek olur. Kaliteli yaşamak için kaliteli beslenmek son derece önemli. Bu bağlamda sağlıklı olan ürünleri tüketmek, organik ürünleri tüketmek gerekiyor. sebzelerin de organik ve sağlıklı olabilmesi sebze tohumlarına bağlı. Ekim yapmadan önce seçtiğini tohuma dikkat etmelisiniz peki En iyi sebze tohumu markası hangisi? 

Mevsimi dışında kullanmak istediğimiz sebze, meyve ve baharatları kurutarak ya da dondurarak saklamalı istendiği zaman o şekilde kullanmalıyız. Verdiğim tariflerin altında saklanabilecek meyve ve sebzeler ile ilgili saklama koşulları bulunmaktadır. Unutmayın ki “raf ömrü uzayan yiyecekler, ömrümüzü kısaltır.” Aşağıda meyve ve sebzelerin kendi mevsimlerinde olması gerektiği aylar işaretli. Arada bir kaçamak yapılsa da doğru olanı bu takvime göre onları kullanmak. Hem daha sağlıklı, hem de daha ekonomik. 

Her ne kadar mevsiminde tüketsekte, satın alırken renkleri bozulmamış, çürüğü olmayan ve fazla beklememiş olanlarını tercih etmeliyiz. Bu nedenle öncelikle semt pazarları ve fazla satış yapan marketler ve manavlar tercih edilmeli. Hazırlamış olduğum meyve ve sebze takviminin bu konuda size yol gösterici olması. Unutmayın her şey mevsiminde yendiğinde çok daha faydalı ve sağlıklı..peki mevsiminde güzel olan sebzelerin tohumları nasıl ? En iyi sebze tohumu markası hangisi ? Hadi hep beraber inceleyelim.

Ocak: Patlıcan, maydonoz, dereotu, çeri domates, karnabahar,

Şubat: Bezelye, patlıcan, çeri domates, maydonoz, roka, karnabahar, dereotu, çarliston biber

Mart: Domates, bezelye, havuç, çeri domates, çarliston biber, beyaz kabak, dereotu, karnabahar, patlıcan, salatalık, mısır, maydonoz, roka

Nisan: Domates, bezelye, havuç, çeri domates, çarliston biber, mısır, beyaz kabak, maydonoz, dereotu, roka, karnabahar, patlıcan, salatalık

Mayıs: Domates, bezelye, fasulye, havuç, brokoli, çarliston biber, mısır, beyaz kabak, maydonoz, dereotu, roka, karnabahar, salatalık

Haziran: Fasulye, havuç, brokoli, mısır, beyaz kabak, maydonoz, dereotu, roka, karnabahar, salatalık

Temmuz: Fasulye, havuç, brokoli, mısır, maydonoz, dereotu, roka,

Ağustos: Brokoli, mısır, maydonoz, dereotu, roka,

Eylül: Mısır, maydonoz, dereotu, bakla, biberiye, kekik, lavanta,

Ekim: Bakla, dereotu,

Kasım: Bakla,

Aralık: Taze soğan 

Sebze tohumları nelerdir? 

Sebze tohumları nelerdir? Sebze bir bitkinin eğer varsa meyvesi haricinde yenilebilen kısımlarının tamamına denir. Örneğin bazı bitkilerin gövdesi, kökleri, yaprakları yenir ve bunlar “sebze” olarak isimlendirilir. Sebze, bilimsel bir terim değildir; dolayısıyla birçok botanik terimler sözlüğünde yer almaz. Sözcük, daha ziyade toplumsal bir terimdir. Eğer ki sebze bilimsel terminolojide yer alıyor olsaydı, Bitkiler Alemi’nin neredeyse tüm üyeleri birer “sebze” olurdu. Sebze tohumları nelerdir?

En iyi sebze tohumu markası
En iyi sebze tohumu markası

Halk arasında “sebze “ sıklıkla “bitkilerin yenilebilir kısımları” anlamında kullanılır. Dolayısıyla her bitkinin “sebze” (“yenilebilir”) olan kısımları da farklılık göstermektedir. Bitkilerin evriminde meyvelerin çok net bir tanımı olsa da; bu canlılarda “Şu bölge yenebilir, bu bölge yenemez.” şeklinde genel geçer bir ayrım bulunmamaktadır; çünkü her canlının her bitkinin farklı bölgelerini yiyebilmesi olasıdır.

Sebze Olduğu Sanılan Meyveler

Bu açıdan bakıldığında; sıradan meyveler (portakal, şeftali, kiraz, vs.) haricinde, bilimsel tanımı gereği meyve olan; fakat halk arasında hatalı bir şekilde sebze olarak görülen bitkiler arasında bulunanlar: 

 • domates, 
 • muz, 
 • avokado, 
 • patlıcan, 
 • zeytin, 
 • buğday, 
 • mısır, 
 • biber, 
 • salatalık, 
 • kabak, 
 • balkabağı,
 • baklagiller. 

Bu “hata” o kadar yaygındır ki; çeşitli ülkelerde bunların birçoğu “meyve” olarak değil, “sebze” olarak vergilendirilir. Peki  Sebze tohumları nelerdir?

En iyi sebze tohumu markası
En iyi sebze tohumu markası

Sebze tohumları ne zaman ekilir? 

Sebze tohumları ne zaman ekilir? Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte tarla ve bahçelerde hareketlilik başladı. İçerisinde bulunduğumuz ilkbahar aylarında sebze tohumlarının ekimi ve fidelerin dikimi yapılabiliyor Sebze tohumları ne zaman ekilir? Bu süreçte hangi tohumun ne zaman ekileceği ve hangi fidenin ne zaman dikileceği merak ediliyor? İnsanlar kendi yetiştireceği ürünlerin doğru ekim ve dikim tarihlerini araştırıyor.

Son yıllarda hobi yetiştiriciliği organik ürünler yetiştirmek oldukça tercih edilmekte. Küçük bahçelerimizde, balkonlarımızda, saksılarda hobi yetiştiriciliğinde en çok merak edilen konulardan biri de, Sebze tohumları ne zaman ekilir ?Merak edilen sorulardan biridir. Tohum ekimi zamanı kadar tohum çimlendirmede kullanılan toprakta bir o kadarda önemlidir. Bahçeye ekim yapacaksanız toprağın uygun derinlikte bellenmesi gerekiyor. Belleme işlemi ile birlikte toprak havalanacak ve düzeltildikten sonra ekime hazır olacaktır.

Saksıda ekim yapacaksanız zaten ekime hazır bir toprağınız ya da kompostunuz vardır. Sizin işiniz biraz daha kolay önemli olan uygun tohum derinliğini bilip ona göre tohumu yerleştirmeniz ve ardından sulamanız.Tohumu ektiğiniz zaman zamanla verdiğiniz su ve topraktan alacağı su ve besinlerle birlikte tohum çimlenerek bitkiye dönüşme yolculuğuna başlayacak. Eğer küçük tohumu çok derine ekerseniz çimlenme süresi yani tohumun patlayıp gün yüzüne çıkma süresi uzayacak, hatta çok derinde kalırsa çürüyecektir.

Tohum ekerken nelere dikkat edilmeli? Sebze tohumları ne zaman ekilir?

Bazı tohumlar ekilmeden önce suda bekletilir, bu da çimlenmeyi kolaylaştıran bir etkendir. Tohum türüne göre ideal ekim derinliğini mutlaka bilin ve bu derinliğe ekmeye çalışın. Balkon için saksıya tohum ekecekseniz tohumu ektikten sonra bir süre evin içinde çimlendirin. (Özellikle kış ve ilkbahar aylarında) Dışarısı zaten sıcaksa bu işlemi yapmanıza gerek yok.

En iyi sebze tohumu markası
En iyi sebze tohumu markası

Tohumları ekerken ne tür ekim ihtiyacı var bakın. Mesela bazı tohumlar serpme yöntemi ile ekilir. Maydanoz, fesleğen, roka bunlara örnektir. Tohumları birbirine çok yakın bir alana koymamanızda yarar var. O küçücük şeylerin büyüyeceğini unutmayın. Bazı tohumların da fasulye, mısır ya da kıvırcık gibi öbeklere ekilmesi gerekiyor. Kıvırcık zaten çok genişleyeceğinden belli aralıklarla ekimi yapılmalı. 

scroll to top