Close

En iyi 9 şövale

En iyi 9 şövale

En iyi 9 şövale

En iyi 9  Şövale; kısa resim sehpası olarak adlandırılmakta olan bir resim aracıdır. Profesyonel ve amatör resim sevdalılarının tuvallerini koydukları ve resim çalışması gerçekleştirdikleri şövale, resim çalışması haricinde resim ve fotoğraf sergilerinde de sergileme aracı olarak kullanılmaktadır. Şövale resim aracı üç ayaklı bir yapıya sahiptir. En iyi 9 şövale ayak kısımları ise metal aksamlardan oluşan bağlantı noktalarına sahip olmaktadır. Kaliteli şövale satın alabilmek için ise kullanıcıların göz önünde bulundurması gereken bazı kıstaslar vardır.

Özellikle En iyi 9 şövale imalatı için kullanılan ağacın türü hem kalitesi hem de şövale fiyatları konusunda belirleyici faktörlerin başında gelmektedir. Nasıl Bir Şövale Satın Alınmalıdır? Kaliteli şövale satın almak için en iyi 9 şövale imalatında kullanılmakta olan ağacın türü ve ağacın işlenişi en önemli etkenlerin başında gelmektedir. 

Şövale üretiminde birinci sınıf kayın ağacı kullanılması şövale kalitesi için önemlidir. Üretimde kullanılacak olan kayın ağacının ayrıca fırınlanmış olması da oldukça önemlidir. Çünkü fırınlanmış kayın ağacı ile üretilen en iyi 9 şövaleler soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklı olmaktadır. 

Böylelikle kullanılan şövale de çatlama meydana gelmemektedir. En iyi 9 şövale satın alırken kullanıcıların göz önünde bulundurması gereken bir diğer durumda şövalenin modelidir. Sektör içerisinde genel olarak iki tip şövale üretilmektedir. Bunlar; masaüstü şövale ve atölye tipi şövaledir. Bu şövale model seçimi tamamen yağlıboya, suluboya ve benzeri resim çalışması yapacak olan kişinin seçimine bağlı olmaktadır. 

En iyi 9 şövale modelleri kullanım bakımından aynı olsa dahi tasarım olarak farklı çeşitlere sahiptir. Bundan dolayı en iyi 9 şövaleyi satın alırken kullanıcıların deneyerek satın alması en doğru tercih olacaktır. Satın alınacak şövalenin önüne bir sandalye koyup oturmak, şövalenin ayak kısımlarında yer alan ayar bağlantılarının yükseltilip, alçaltılması kullanım rahatlığının anlaşılması konusunda faydalı olacaktır.

Şövale Çeşitleri Nelerdir?

En iyi 9 şövaleyi tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik ise şövalenin türüdür. Günümüzde ressamlar tarafından kullanılan iki tür şövale vardır. Şövaleler de zaten iki türde üretilmektedir. İlk şövale türü resim atölyelerinde kullanılan bir türdür. Diğer bir şövale türü ise evde kullanabileceğiniz masa üstü şövale türüdür. Her iki şövale türünün de kendi ait özellikleri bulunmaktadır.

 Bunların yanında her iki şövale ne kadar birbirlerinden çok farklı olmasalar da her ikisi de tasarım anlamında çok ciddi farklar gösterebilirler. Bundan dolayı şövale almadan önce her iki türdeki En iyi 9 şövaleyi de canlı bir şekilde denemek faydalı olacaktır.

Kaliteli Bir Şövale Hangi Ağaçtan Üretilmelidir?

Piyasada birçok çeşit ağaçtan üretilmiş şövaleler bulunmaktadır. Fakat bunların bazıları kolay bir şekilde kırılabilir ve hasar görebilir bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı bir şövale almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de aldığınız şövalenin hangi ağaçtan üretildiğidir. Eğer kaliteli bir şövale almak istiyorsanız kayın ağacından üretilen tarzdaki şövaleleri tercih edebilirsiniz. 

Ek olarak kayın ağacından üretilmiş bir şövale alacaksanız bu şövalede kullanılan kayın ağacının fırınlanarak üretilmiş olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Kayın ağacı hem çok kaliteli hem de çok sağlam bir ağaç türüdür. Ayrıca kayın ağacının fırınlanması da şövaleye daha güçlü bir sağlamlık sağlamakta olup sıcak ve soğuk havalara karşı da dayanıklılık elde etmesine yardımcı oluyor. Bu sayede de kayın ağacı şövalenin havanın sıcaklığına göre çatlamasına engel oluyor.

Şövale seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Şövale seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler? Şövale, resim sanatıyla ilgilenen amatör ve profesyonel sanatçıların en çok kullandığı sanatsal malzemelerin başında gelmektedir. Daha profesyonel resimler yapabilmek için kaliteli ve ergonomik şövale kullanmak oldukça önemlidir. Bu yazımda şövale nedir ve şövale nereden alınır? Şövale seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

En iyi 9 şövale
En iyi 9 şövale
 • ÇANAKCI AHŞAP Şövale 172 Cm Ahşap Resim Şovalesi Ressam Sehpası Ayarlanabilir şövale
 • ÇANAKCI AHŞAP Masaüstü Şövale Ayarlı Ahşap Resim Şovalesi Ressam Sehpası 70cm masaüstü şövale
 • Palmiye Hobi Sanat Akrobat Şövale Büyük Boy 60 CM Açılır Kapanabilir Taşınabilir Portatif Tasarım PHSŞVL1

Şövale Nedir? Şövale seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Resim sanatıyla ilgilenenlerin, daha rahat çizim yapabilmek için tuvallerini koydukları ahşap çalışma sehpalarına şövale denir. Farklı tuval ölçüleri için farklı ölçülerde şövaleler mevcuttur. Bir şövalenin kaliteli olup olmadığını gösteren en belirleyici faktör ise üretildiği ağaç türüdür. Birinci sınıf çam ve kayın ağacından üretilen şövaleler en kaliteli olanlardır.

En iyi 9 şövale
En iyi 9 şövale
 • ARTLESS Mini Şövale 28×38 cm SOVALE1
 • Hakikat Masaüstü Kayın Şövale 410009
 • Ceoart Ceo Art Şövale Büyük 170 Cm Kayın Ağacı CEO-SV0002

Şövale Özellikleri

Şövale seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler? Yazıma maddeler halinde şövale özelliklerini anlatarak devam etmek istiyorum.

 • Şövale üretiminde fırınlanmış ağaç kullanılır. Bu sayede şövale daha dayanıklı ve uzun ömürlü olur.
 • Fırınlanarak üretilen şövaleler sıcak ve soğuğa karşı da dayanıklı olur.
 • Şövaleler 3 ayaklı yapıdadır. Üzerinde tuval yerleştirmek için bölümleri vardır.
 • Eğimli olarak durur. Bu eğim sayesinde sanatçının daha rahat çizim yapmasına olanak sağlar.
 • Profesyonel ve amatör ressamlar tarafından kullanılabilir.
 • Şövale Nereden Alınır?

Şövale almak için şehrinizde bulunan sanatsal mağazaları tercih edebilirsiniz. Fakat internetten satın almak fiyat olarak size daha uyguna denk gelebilir. Ancak karşılaştırma yapmayı unutmayın!

Şövale seçerken dikkat edilmesi gerekenler; 

İlk kez şövale satın alacak kişiler şövale satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda tam olarak bilgi sahibi değildirler. Bu konuya da değinmek istiyorum.

 • Şövalenin hangi ağaçtan imal edildiği (çam ve kayın en iyileridir.)
 • Şövale üretiminde kullanılan ağacın fırınlanmış olup olmadığı
 • Şövale tipi ( masa üstü ya da atölye tipi)
 • Şövalenin ayak kısmının yüksekliğinin ayarlanabilir olup olmadığı
 • Şövale Ölçüleri

Şövale seçerken dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Bu yazımda şövale nedir ve şövale nereden alınır sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sanatsal malzemeler kategorimizden bütün sanat ürünlerine ulaşabilirsiniz.

En iyi 9 şövale
En iyi 9 şövale
 • Binbirreyon Ayaklı Sergi Şövalesi Resim Sehpası 145cm Sunum Şövalesi Bk045 BK045
 • Karin Kare Ayaklı Masaüstü 5 Kademeli Şövale 6713005001
 • Oyun ve Sanat Masaüstü Şövaleli Resim Boya Başlangıç Seti, 2 Tuval, 6lı Boya, Palet, Vernik
scroll to top