Close

En iyi Tesla modeli

En iyi Tesla modeli

En iyi Tesla modeli

En iyi Tesla modeli hangisi? Bir Tesla ile ilgili olan her şey hayatı kolaylaştırmak içindir. Birkaç yıl önce oyunda her şeyi sarsan ve gelecekte olacakların yönünü değiştiren bazı oyuncular ortaya çıktı. Otomobil endüstrisinde bu oyunculardan biri de kesinlikle Amerikalı üretici Tesla oldu. En iyi Tesla modeli hakkında biraz konuşalım.

Elon Musk, Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulan Tesla’nın yönetim kurulu başkanı ve en büyük hissedarı olduğundan beri Tesla’nın sadece bir otomotiv üreticisi değil, aynı zamanda bir teknoloji şirketi imajını sağlamlaştırmak için gece gündüz çalıştılar. Peki bu çalışmalardan çıkan araçlar arasında en iyi Tesla modeli hangisi? 

Bildiğimiz üzere Roadster’lar, sedanlar, kompakt sedanlar, SUV’ler ve bu markanın ürettiği pikaplar satışa çıktı. Ayrıca tüm bu araçlar arasında ortak olan bir şey var. Hepsi kusursuz benzersiz ve ayırt edici bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Elektrikli araçlar, sadece sürücü ile sınırlı olmadığı için burada sürüş deneyimi yerine kullanıcı deneyimi terimi kullanılıyor.

En iyi Tesla modeli listemizi sizler için hazırladık. Insane & Ludicrous modu, Gelişmiş Otomatik Pilot sistemi, acil frenleme, rejeneratif frenleme gibi özellikler tüm dünyada bilinir. Ayrıca bu özellikler Tesla’yı kayda değer bir üretici haline getirmeye yardımcı olmuştur.

Ekstra olarak Model X SUV’da ürkütücü bir “Biyo Silah Savunma Modu” olduğunu da biliyoruz. Fakat bu araçlarda göründüğünden çok daha fazlası var. Bugünkü içeriğimizde Tesla sahiplerinin yakından bildiği özellikleri ve en iyi Tesla araba modelini sıralayacağız.

2000’li yılların başından bu yana en sık duyduğumuz isimlerden biri olan Elon Musk’ın, sürekli yükselen kariyeri, yaptıkları ve yapmayı planladıklarıyla dikkat çekiyor.

Elon Musk ve ekibi, alternatif enerji üzerine çalışmaları ve son günlerde sık sık adını duyduğumuz Mars projesi ile daha da fazla bir şekilde gündemimizi işgal edeceğe benziyor. Peki Elon Musk kimdir, bir pazarlamacı mı yoksa gerçek bir dahi mi? En iyi Tesla modeli hangisi?

Elon Musk kimdir?

Elon Musk kimdir? 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde doğan Musk, henüz 10 yaşındayken ilk bilgisayarına sahip olmuş ve 2 yıl sonra, 12 yaşındayken de Blastar isimli bir oyun kodu yazarak sivrilmeye başlamış. Yaşadığı yerde bulunan kütüphanedeki tüm kitapları okuduktan sonra, 17 yaşındayken önce Kanada ardından Amerika’ya taşınmış. 

Elon Musk kimdir? Üniversitenin ardından önce Zip2, hemen arkasından da PayPal’i kurup geliştirerek büyüyen şirketleri satarak hatırı sayılır bir gelir elde etmiş. 2004 yılında en büyük atılımlarını yapmaya başlamış.

Son olarak da elektrikli araçlar üreten Tesla Motors’u satın alıp, yan şirket olarak güneş pili ve panelleri üreten SolarCity ile SpaceX isimli uzay ve roket araştırmaları şirketini kurmuş bir hayalperest kendisi. Hayalleri o kadar büyük ve uç noktalarda ki o gerçekleştirdikçe biz hayretle izliyoruz.

  • Tesla Asla Uyumaz

Tesla’nın Araçları Hakkında Bilinmeyenler ” adlı içeriğimizin son bölümü de bu araçların asla uyumadığıdır. Dizüstü bilgisayarınız gibi düşünün. İşiniz bittiğinde, sadece uyku moduna geçirin, ekranı kapatın ve çantanıza koyun. Böylece bilgisayarınız en son sistem yazılımı güncellemelerini almak için hala uyanık kalır. Yeni Tesla arabanız bir dereceye kadar aynı şekilde davranacaktır. Arabayı kapatıp, gitseniz bile Tesla, yazılım güncellemesini almak ve siz farkına varmadan bunları yüklemek için gece boyunca çalışmaya devam edecektir.

  • Tesla Yol Yardımı, Şarjın Bitmesini Mali Olarak Kapsamaz

Tesla’nın Yol Yardımı, Tesla sahiplerine otomobilin bilgi-eğlence ekranından veya mobil uygulamadan yardım isteyebilecekleri bir hizmettir. Yol yardımı hizmeti, Tesla’nız herhangi bir arıza, patlak lastik, kilitlenme veya şarjın bitmesi durumunda size yardımcı olur. Tesla, menzilin bitmesi halinde, kesinlikle size yardımcı olacaktır. Fakat onu en yakın süper şarj cihazına çekmek için ödeme yapmanız gerekecek. AAA Gold Plus pilinizi bitirmeden ve planlı sürüş yapmalısınız. Türkiye açısından baktığımız zaman birçok premium üretici, araç sahiplerine farklı alternatif ve yan haklar sunmaktadır. Böylece mağduriyetlerin ve problemlerin önüne geçmeye çalışmaktadır

  • Pil %20 ile %80 Arasında Kalmayı Seviyor

Genellikle, herkesin Tesla’sını %100’e kadar şarj ettiği varsayılmaktadır. Bu yüzden uzun bir süre tekrar şarj olmaları gerekmemektedir. Fakat bir Tesla satın aldığınızda ve pil açlıktan uğuldamaya başladığında, kullanıcı arayüzünde enerji seviyelerini mümkün olduğunca %20 ile %80 arasında tutmaya çalıştığını göreceksiniz.

Uzun bir yolculuk planlıyorsanız, tam kapasite şarj etmemek için hiçbir neden yoktur. Fakat işe veya süpermarkete günlük sürüş için yukarıda belirtilen şarjlar arasında tutmak pillerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.

Tesla’nın bugüne kadar ürettiği modeller 

Tesla’nın bugüne kadar ürettiği modeller neler? Tesla’nın bugüne kadar ürettiği modeller ve Tesla hakkında bilgi arayanlar için keyifli bir araştırma yaptık. Son yıllarda gelecekten gelen bir ışık gibi parlayan bu dev markaya bu kadar büyük bir marka değeri katan ne oldu peki? Tesla’nın bugüne kadar ürettiği modeller hangileridir? 

Tesla Araba Modelleri

Tarpenning ve Eberhard tarafından tasarlanan ve Musk’ın ortaklığıyla birlikte tam anlamıyla ortaya çıkan ilk Tesla aracı Roadster, lithium-ion pillerle çalışan ve tam şarjla 1000 km yol kat edebilen bir otomobil. Tasarımı, İngiliz efsanesi Lotus Elise’den yola çıkılarak yapılmış. Kullanmayı bir kenara bırakın, sadece görmek bile insanı keyiflendirebiliyor. Tesla’nın bugüne kadar ürettiği modelleri sizler için hazırladık. En iyi Tesla modeli hakkında bilgiye de sahip olabilirsiniz.

En iyi Tesla modeli
En iyi Tesla modeli – En iyi Tesla modeli – En iyi Tesla modeli – En iyi Tesla modeli
  • 2 motorlu Model S ise performans ve güvenlik sloganıyla öne çıkan bir başka Tesla otomobili. Diğerleri gibi teknolojiyle donatılmış tamamen. Artık hemen her araçta gördüğümüz dokunmatik ekran Model S’de de mevcut ama ufak bir farkla. Model S’deki ekran 17” boyutunda.
  • Tesla’nın en ilginç modellerinden biri de Model X olsa gerek. Neredeyse sunroof kıvamında ön camı, 4 ile 7 kişilik olarak düzenleyebileceğiniz koltukları ve falcon wings diye tabir edilen dikey açılan kapıları ile en sevilen modellerden biri.
  • Tesla Model 3, daha küçük, daha basit, daha etkili olarak tanıtılan bir Tesla otomobili. Temelde Model S’in küçük kardeşi olarak bile tanımlanabilir. Otomobilin boyundan, 15”’lik dokunmatik ekranına kadar her şey Model S’in bir tık altında.

Kaç tane Tesla araba modeli var?

Şu anda Model X, Model S, Model 3 ve Model Y olmak üzere 4 model mevcuttur.

En iyi Tesla modeli
En iyi Tesla modeli- En iyi Tesla modeli – En iyi Tesla modeli

Tesla arabaları hakkında özet geçmemiz gerekir ise;

Bir Tesla aracı almayı düşünüyorsanız, seçenekleriniz son zamanlarda arttı. En iyi Tesla modeli hangisi? Tesla, orijinal Roadster artık üretimde olmamasına rağmen, toplam tarihsel serisini beş araca getiren Model Y crossover’ı Mart ayında piyasaya sürdü. Şu anda amiral gemisi Tesla Model S veya Model X veya daha ucuz Model 3 veya Model Y arasından seçim yapabilirsiniz. Model S ve Model 3 sedan iken, Model X ve Model Y geçitlerdir.

Tesla’nın tüm araçları, boya seçenekleri,  panoramik çatılar, standart Oto pilot (menü dışı istisnalar dışında), geniş dokunmatik ekranlar, gülünç anlık tork, ücretsiz kablosuz yazılım güncellemeleri ve mevcut. Tesla’nın arabaları da çeşitli şekillerde farklılık gösteriyor. Model S ve X, Model 3 ve Y’den oldukça farklı bir iç mekana sahiptir. Bu, kardeşlerin dokunmatik ekranları, anahtarları, kapı açma sistemleri, şarj portları vb. için de geçerlidir.

En iyi Tesla modeli
En iyi Tesla modeli – En iyi Tesla modeli – En iyi Tesla modeli

Satın Alma Maliyeti

Model X- İki donanım seviyesinde 84.990 dolardan 128.990 dolara kadar. Uzun Menzil ve Performans.

Model S- İki donanım seviyesinde 79.990 dolardan 115,490 dolara kadar. Uzun Menzil ve Performans.

Model 3- Dört trim seviyesinde 35.000 $ ‘dan 66.990 $’ a kadar başlar. Standart Aralık, Standart Aralık Plus, Uzun Menzilli AWD ve Performans AWD.

Model Y- Üç trim seviyesinde 39.000 $ ‘dan 73.990 $’ a kadar başlar. Standart Menzil, Uzun Menzilli AWD ve Performans AWD.

ARALIK

Model X- En düşük menzil, uzun menzilde 351 mil performansa kadar 305 mildir.

Model S- 348 mil performansta 391 mil uzun menzile kadar.

Model 3- Standart menzilde 250 mil artı performans ve uzun menzilde 322 mil’e kadar.

Model Y- standart menzilde 230 mil, uzun menzilde 315 mil.

VERİM

Model X- En hızlı hızlanma oranı gülünç modda 2,7 saniyedir. En yüksek hız 163 mil.

Model S- gülünç modda 2.4 saniye. En yüksek hız 163 mil.

Model 3- 3.2 saniye. En yüksek hız 162 mil.

Model Y- 3.5 saniye. En yüksek hız 155 mil.

DIŞ ÖLÇÜLER

Model X- 198 inç uzunluk, 79 inç genişlik, 66 inç yükseklik

Model S- 196 inç uzunluk, 77 inç genişlik, 57 inç yükseklik

Model 3- 185 inç uzunluk, 73 inç genişlik, yükseklik 56 inç

Model Y- 187 inç uzunluk, 76 inç genişlik, 64 inç yükseklik.

KARGO ALANI

Model X- Arka koltuklar katlanmış halde bagaj ve bagaj dahil 88 fit küp kargo alanına sahiptir.

Model S- 60,2 fit küp kargo alanına sahiptir.

Model 3- 43,6 fit küp kargo alanına sahiptir.

Model Y- 68 fit küp kargo alanına sahiptir.

TEMEL GENEL FARKLAR

-Model 3 ve Model Y, Model X ve S’nin yaklaşık %30’unu paylaştığı parçaların yaklaşık % 75’ini paylaşır.

-Model S ve X, Model 3 ve Y gibi aynı genel iç mekana sahiptir.

-Model 3 ve Model Y’nin her ikisi de aynı 15 inç’e sahiptir yatay dokunmatik ekran, Model X ve Model S ise dikey 17 inç dokunmatik ekrana sahiptir.

-Kapı açma sistemleri arabalardan çok farklıdır. 3 ve Y’de bas sonra çek sistemi, X’te motorlu kapıları harekete geçiren itme sistemi var ve S’nin kolları dışarı çıkıyor ve ardından çekmenizi sağlıyor.

-Model X, motorlu kapıları olan tek Tesla’dır. Yukarı çıktığınızda ön kapılar otomatik olarak açılır.

-Model X ve S’nin benzer bir anahtarı var, sıcak tekerlekli bir arabaya benziyor. Her ikisinde de bagajı açmanın yanı sıra kilidini açmak ve kilitlemek için gizli düğmeler var. 3 ve Y, kilidini açmak için kredi kartı boyutunda küçük bir anahtar karta sahiptir.

-Farlar modellerde farklıdır. 3 ve Y, nispeten aynı farlara ve arka lambalara sahiptir.

-Tüm Modellerde panoramik çatı çeşitleri mevcuttur.

-Şarj portları farklıdır. S ve X, bağlantı noktasını çevreleyen gösterge ışığıyla aynıdır. 3 ve Y, aynı olana sahiptir ancak bağlantı noktasını çevreleyen ışık yerine küçük bir Tesla logosu gösterge ışığına sahiptir.

– Model X ve S’de ücretsiz sınırsız süper şarj bulunurken 3 ve Y’de yoktur. Ort. Şarj maliyeti 7-10 dolar.

– Model X ve Y, 3. sıra koltuk sunan tek modellerdir.

TEMEL GENEL BENZERLİKLER

-Hepsi ücretsiz temel otomatik pilota sahiptir ve tümü kendi kendine sürüşe yükseltilebilir.

-Tümünde 8 çevreleyen kamera, 12 ultrasonik sensör ve otopilot için 1 ileri radar bulunur.

-Hepsi aynı boya seçeneklerine sahiptir, İnci Beyazı, Düz Siyah, Gece Yarısı Gümüşü Metalik, Derin Mavi Metalik ve Kırmızı Çok Katlı.

scroll to top