Close

En rahatlatıcı 6 oda kokusu

En rahatlatıcı 6 oda kokusu

En rahatlatıcı 6 oda kokusu

En rahatlatıcı 6 oda kokusu hangisi ? Güzel kokular aldığımızda beynimize olumlu sinyaller gönderilir. Bu nedenle temiz bir ev, yeni yıkanmış çarşaf, güzel kokan kıyafetler her zaman daha iyi hissetmemizi sağlar. Yağan yağmur sonra oluşan toprak kokusu, yeni biçilmiş çimen kokusu ya da sabah uyandığımızda bizi saran kahve kokusu..

Hatta uyku kalitemiz ve rüyalarımıza kadar etkilidir. Özellikle evinizde sizi mutlu hissettirmesi, huzur ve dinginlik sağlaması amacıyla kokuların gücünden faydalanabilirsiniz. Size bunun sağlayacak, kendi içinize dönmenizi sağlayacak kokuyu anımsayın. Sizler için En rahatlatıcı 6 oda kokusunu listeledik

Evinizde kullandığınız kokular evinizin karakterini de yansıtır. Eve geldiğinizde sizi karşılayan burnunuza gelen o kokuyla ruh halimiz arasında bir bağlantı kurulur. Tatlı, taze meyve kokuları mı, bahçenizin o güzel çiçek kokuları mı, yaz dönemlerini anımsatan ferah okyanus esintili kokular mı? Kendi kişisel zevkinize ve deneyiminize göre kullanacağınız oda kokusu tavsiyesi için kullanım amacına göre oda spreyi ya da çubuklu oda kokusu olarak tercih edebilirsiniz.

EVİNİZE KOKU SEÇERKEN

Evinizin kokusuna karar vermeden önce kendinizi ve ailenizi iyi tanımalı, seçimlerinizi buna göre yapmalısınız. Ağır kokular evinizi daha kasvetli bir havaya sokabilir. 

Hafif uçucu kokular ise yaşam alanızda yaratmak istediğiniz etkiyi sönük kılabilir. Bu nedenle koku seçerken size en güzel gelen koku yerine yaşam alanınızı en iyi yansıtan kokuyu seçin. En rahatlatıcı 6 oda kokusu listemize göz atmayı unutmayın 

HANGİ ODA NASIL KOKMALI? 

Mutfağınızda meyve bazlı kokuları, mesela turunçgil kokusunu kullanabilirsiniz. Yatak odasında sentetik, ağır ve uyarıcı kokular tercih etmeyin. Rahat uyamak için temiz, hafif ve sakin kokular kullanın. Çiçek ve turunçgil kokuları yatak odaları için idealdir. Çocuk odasında sentetik parfümler alerjiyi tetikleyebilir. Papatya, lavanta gibi aromaterapik yağları su dolu bir kaba birkaç damla damlatarak kullanabilirsiniz. Antreler oda parfümleri için ideal ortamlardır, misafirleriniz için hoş bir karşılama sağlayabilirsiniz. En rahatlatıcı 6 oda kokusu listemiz sizlerle ;

Oda kokuları sağlığa zararlı mı?

Oda kokuları sağlığa zararlı mı? yazımızda günümüzde evlerin temiz kokması için çokça tercih edilen oda kokularının zararlı olup olmadıklarını, oda kokularının sentetik oluşunu ve oda kokusu yerine odaların temizliği için yapılabilecekleri yazdık. İnsanlar yaşamını ne kadar dış dünyadan soyutlarsa o kadar hastalığa yakalanma oranı artar. Ev içerisinde parfüm gibi kokular kullanmamak gerekir. İnsanlar evlerinin güzel kokması için oda spreyleri almaktadır, fakat bu kokuların çoğu sentetik ürünlerdir. Özel olan kokuların fiyatları ciddi oranda pahalıdır. Peki Oda kokuları sağlığa zararlı mı? 

Oda kokuları sağlığa zararlı mı? Marketten veya piyasadan alınan ev kokuları ister istemez sentetiktir. Alınan ürün sadece kokuyu taklit etmektedir. Bu buluş nobel ile ödüllendirilmiştir. Kokuyu taklit etmek zor olduğu için bu ödüle layık görülmüştür. Bilim insanlarının araştırmasına göre sentetik kokular ve gerçek kokuların şekilleri ve molekülleri birbirine benziyor ama kokularının ve tatlarının birbirleriyle alakası yoktur. Bu durumu bir kişi çözüyor ardından nobel ödülü veriliyor. Yapay tat ve koku endüstrisi başlamış oluyor.

En rahatlatıcı 6 oda kokusu
En rahatlatıcı 6 oda kokusu
 • Chakra Oda Kokusu 500 ml Soft Linen CD201KOZ027-6
 • HepsiMis Rahat Bir Nefes – Ortam Ve Yastık Spreyi 1058
 • Royal Mum Özel Fiyat – Bahar Esintisi – Çubuklu Oda Ve Ortam Kokusu S-ODA KOKUSU SPRİNG

Oda kokusu çeşitleri

Oda kokusu çeşitleri nelerdir? Kokuların insan üzerindeki etkisi de oldukça önemlidir. Hatırlama, öğrenme, bilinçaltı gibi birçok noktaya da etki etmektedir. Bir anı hatırlamak istediğimizde ya da birden burnumuza bir koku geldiğinde bizi o ana götüren kokular hayatımızda önemli yer etmektedir. Duyduğumuz o kokuyla birlikte çocukluğumuz, sevdiğimiz biri aklımıza gelebilir.

Güneş kremi kokusuyla tatil zamanlarını özleriz, kurşun kalem kokusu belki bizi ilkokul zamanlarımıza götürür. Birçoğumuz fırından yeni çıkmış kek kokusuna bayılır ve belki de bu okuldan eve döndüğümüzde bizi karşılayan o kokudur. O nedenle kokular duygusal hatıralarla oldukça bağlantılıdır ve insan psikolojisi üzerinde olumlu ya da olumsuz çeşitli hisler oluşturabilir.

Ev ortamında ya da iş ortamında dinlenme, çalışma performansı, odaklanma gibi çeşitli durumlar üzerinde pozitif etki sağlar. Bunu sağlayan ise koku sinyallerinin beynimize hızlı ulaşması ve beynimizin bu kokuları ve anıları işleme şekliyle alakalıdır. Çünkü beynimiz koku alma bölgesiyle; bir şeyi hatırlama, hafızaya alma böylesi birbirine çok yakındır. Kokuyu aldığımızda o koku beynimizde bu bölgelerden de geçerek birbiriyle bağlantı kuruyor. Bu nedenle bir anı güzel bir kokuya sığacak kadar bizde yer ediniyor.

En rahatlatıcı 6 oda kokusu
En rahatlatıcı 6 oda kokusu
 • Air Wick Oda Kokusu Freshmatic Makine + Yedek 250 ml Bahar Çiçekleri 8690570522648
 • ESVED Kabe Örtüsü Kokusu Sprey 400 Ml. KÖK-400ML
 • Royal Mum Whıte Soap (BEYAZ SABUN) – 100 ml Çubuklu Oda Ve Ortam Kokusu Oda kok BEYAZ SABUN ek.

 KOKULARIN ETKİLERİ

 • Limon: Rahatlatıcı bir etkisi var. Sinirleri gevşetir. 
 • Mandalina: Sakinleştirici etkisi var. 
 • Portakal: Gevşemenize yardımcı olur. 
 • Gül: Aşkın kokusu, hafızayı güçlendirir, yatıştırır. 
 • Yasemin: Güven duygusu yaratır. 
 • Bergamut: Ruhsal dengeyi sağlar. 
 • Elma: Enerjiyi yükseltir. 
 • Sandal ağacı: Hayalgücünü yükseltir. 
 • Papatya: Saf duyguları harekete geçirir. 
 • Orkide: Ruhunuzu canlandırır ve hoş bir ambiyans yaratır. 
 • Lavanta, ıhlamur, adaçayı: Rahatlatır.

YAPIN:

 • Kuru yapraklardan potpuri yapın.
 • Kokuları mevsime göre değiştirin. Rahatlıkla bulabileceğiniz yaz ve kış kokularını deneyebilirsiniz. Yazın nergis, gül, mine, limon; kışın ise tarçın, elma, karamel, vanilya ve biberiye gibi kokuları tercih edin.
 • Kullanım süresini uzatmak için mumunuzu söndürdükten sonra fitilini düzleştirin ve ucundan bir cm’den uzun olmayacak kadar kesin.

YAPMAYIN:

 • Orta ölçüde bir odada standart boy kokulu mum yeterlidir. Fazlasını yakmayın.
 • Yemek yediğiniz odada kullanacağınız kokunun seçiminde özenli olun. Çünkü bazı kokular gurme yapılarıyla yemeklere iltifat edebilir; tarçın, karamel gibi… Oda kokusu çeşitleri listemiz sizlerle ;
scroll to top