Close

Erkeklerin Kabusu: Testis Ağrısı

erkeklerin-kabusu-testis-agrisi

erkeklerin-kabusu-testis-agrisi

Hemen hemen her yaş grubundaki erkeklerde görülen, birbirinden farklı rahatsızlıkların habercisi olarak ortaya çıkan testis ağrısı, günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra, aynı zamanda yaşam kalitesini de düşürüyor. Mutlaka dikkate alınması gereken testis ağrısı, tedavi edilmediği ve ihmal edildiği takdirde, ciddi sağlık sorunlarına ve hayati risklere kapı aralayabiliyor.

Her Testis Ağrısı Hastalık Habercisi midir?

Erkek üreme sisteminde bulunan, testosteron ve sperm üretimini sağlayan testisler oldukça hassas bir yapıdadır. Testis ağrısı nedir sorusu şu şekilde cevaplanabilir. Bu bölgedeki ağrılar genellikle testisle ilgili bir rahatsızlıktan kaynaklanır iken bazen de “yansıyan ağrı” olarak bilinen testis çevresi ve karın bölgesinden kaynaklanan herhangi bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelebilir. Testis ağrısı; spor, ağır egzersiz ve dışarıdan alınan herhangi bir darbe, trafik kazası vb. gibi durumlar sonrası yani dışsal sebeplerle oluşabileceği gibi testisin iç yapısındaki birtakım rahatsızlıklardan da oluşabilir.

Genellikle cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan birkaç saat ya da birkaç gün süren testis ağrısı, hemen hemen her erkeğin karşılaşabileceği olağan bir ağrıdır. Bu tip ağrılar normal sayılabileceği gibi bir hastalığı da işaret etmemektedir. Ancak bir hafta veya daha uzun süren inatçı ve şiddetli testis ağrısında mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda bunun yanı sıra testis ağrısı, tek taraflı olduğu zaman ciddi bir sağlık problemi tehlikesini akıllara getirebilir.

Peki farklı yaş gruplarındaki her erkeğin karşılaşabileceği testis ağrısı neden olur? Neyin belirtisidir? Hangi hastalıkların habercisidir? Testis ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir? Detaylarıyla birlikte inceleyelim…

Testis Ağrısı Hangi Sağlık Sorunlarının Habercisidir?

Bazen basit bir kas ağrısı sebebiyle bazen de kanser belirtisi gibi ciddi bir sağlık sorunun habercisi olan testis ağrısının istatistiki verilere göre oldukça yaygın olduğu bilinir. Her iki testiste aynı oranda meydana gelen ağrılar genellikle ciddi sağlık sorunlarını akla getirmezken sadece sağ veya sadece sol testiste meydana gelen, inatçı ağrılar ise ciddi sağlık problemlerinin bir ön belirtisi olabilir. Sağ ve sol testislerde ortaya çıkan ağrılar; bazen kişinin utangaçlığından bazen de ihmalinden dolayı muayene edilmediği dolayısıyla da tedavi edilmediği zamanlarda genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Testis ağrısınınhabercisi olduğu rahatsızlıklar ise şunlardır:

Testis Ağrısı Hangi Sağlık Sorunlarının Habercisidir
Testis Ağrısı Hangi Sağlık Sorunlarının Habercisidir

Kasık fıtığı: Erkeklerde oldukça yaygın bir şekilde görülen; ağır yük kaldırmak, uzun süren kabızlık ve yoğun öksürük gibi sebeplerle kasık bölgesinde oluşan fıtıklaşma, testis ağrısına yol açar.

Orşit: Bir virüs ya da bakteri nedeniyle testislerde enfeksiyon oluşması ve testislerin iltihaplanmasıdır. Orşit de ciddi oranda testis ağrısına neden olur.

Testis torsiyonu: Testise kan taşıyan damarlarda oluşan anormal durumlarda meydana gelen oldukça ciddi bir sağlık sorunudur. Yine en önemli belirtilerinden biri testis ağrısıdır.

İdrar yolu enfeksiyonu: İdrar yolunda meydana gelen birçok iltihabi rahatsızlığın genel adı olan idrar yolu enfeksiyonunda; idrara sık çıkma, idrarda kan görülmesi gibi belirtilerin yanı sıra, testis ağrısı da görülür.

Varikosel: Testislerdeki toplardamarların genişlemesiyle ortaya çıkan ve tedavi edilmezse kısırlığa yol açan varikosel hastalığında oluşan testis ağrısı da bilinen belirtileri arasındadır.

Hidrosel: Testislerde olağan dışı su birikmesiyle oluşan hidrosel hastalığının habercisi şiddetli testis ağrısıdır.

Böbrek taşı: İdrar kanalına inen böbrek taşı; birçok belirtisinin yanı sıra testis ağrısına da sebep olmaktadır.

Testis kanseri: Tek testiste oluşan kitle, sırt ağrısı ve yine uzun süreli inatçı, sabit testis ağrısı testis kanserinin bir habercisidir.

Epididimit: Testiste bulunan epididimit adı verilen bölgenin iltihaplanmasıdır. Epididimitin ilk belirtilerinden biri de testis ağrısıdır.

Diyabetik nöropati: Testis ağrısı, şeker hastalığının bir uzantısı olan diyabetik nöropati hastalığının yaygın belirtilerinden birisidir.

Prostatit: Prostat iltihaplanması olarak bilinen prostatit rahatsızlığın başlıca belirtileri arasında iltihaplanmaya bağlı olarak meydana gelen, testis ağrısı görülmektedir.

Testis Ağrısı Covid-19 Belirtisi mi
Testis Ağrısı Covid-19 Belirtisi mi

Testis Ağrısı Covid-19 Belirtisi mi?

Pandemi sürecinde yapılan bazı araştırmalara göre; erkeklerde görülen Covid-19 belirtilerinin başında, bazen yalnızca testis ağrısı görülmektedir. Aniden gelişen ve tek testiste oluşan ağrı ve şişkinliklerde bazen hiçbir ürolojik rahatsızlık görülmezken, ağrının Covid-19 kaynaklı olduğu belirtilmiştir. Yalnızca testis ağrısının görüldüğü ve başka bir Covid-19 belirtisi bulunmayan vakalar ise yeni araştırmalara konu olmaktadır.

Testis Ağrısında Yaş Faktörü Neden Önemlidir?

Sperm üretimini sağlayan ve aynı zamanda erkek üreme organı olan testislerde görülen ağrı farklı yaş gruplarında, birbirinden farklı rahatsızlıkların bir belirtisi olur. Peki testis ağrısı hangi yaş grubunda, hangi sağlık problemlerini işaret eder? Tedavi yöntemleri nelerdir? Detaylarıyla birlikte inceleyelim…

Testis Ağrısı ile İlintili Rahatsızlıklar

İnmemiş testis rahatsızlığı; 0-1 yaş grubundaki erkek bebeklerde görülen bir sağlık sorunudur. Testislerin; testis torbasına inmemesi dolayısıyla da sağlıklı bir testis gelişimini engellemesi ile ortaya çıkmaktadır. Doğuştan gelen inmemiş testis rahatsızlığı ilk 6 ay içinde kendiliğinden düzelirken bazen de doktor müdahalesi gerektirir. Daha çok prematüre bebeklerde görülen inmemiş testis probleminin, belirtilerinden biri de testis ağrısıdır. Bebeğin fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı gelişimi için 0-2 yaş grubunda mutlaka tedavi edilmelidir.

Orşit diğer adıyla testis iltihabı: Kabakulak veya Brusella bakterisinin yol açtığı bir sağlık problemidir. Orşit rahatsızlığı en çok 10 yaşından büyük erkek çocuklarında ve genç erkeklerde görülmektedir. Testis enfeksiyonu ya da testis iltihaplanması ile bilinen orşit rahatsızlığının ilk belirtilerinden birisi de testis ağrısıdır. Orşit yani testis iltihabı; antibiyotik ile tedavi edilmektedir.

Korunmasız cinsel ilişkinin yol açtığı zührevi hastalıklar da; yetişkin erkeklerdeki, farklı yaş grupları arasında testis ağrısı belirtisiyle ortaya çıkabilmektedir. Testis ağrısına sebep olan klamidya ve frengi gibi zührevi hastalıklar tedavi edilebilirken AIDS vb. gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Testis içindeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde artmasıyla ortaya çıkan, testiküler yani  testis kanseri de testis ağrısına neden olabilir. İstatistiki verilere göre testis kanserinin erkekler arasında görülme sıklığı %1’dir. Bunun yanı sıra testis kanseri; daha çok 20-35 yaş grubundaki erkeklerde görüldüğü gibi aynı zamanda 40-60 yaş grubundaki erkeklerde de görülebilmektedir. Tedavisi testisin patolojisine göre farklılık gösterir. Testis kanserinin tedavisinde cerrahi müdahale veya kemoterapidir.

İdrar yolu enfeksiyonları da testis ağrısına sebep olmaktadır. Tedavisi diğer testis rahatsızlıklarına oranla daha kolay olan idrar yolu enfeksiyonu en çok 0-1 yaş grubu erkek bebeklerde görülmektedir.

Belirtileri arasında testis ağrısının da yer aldığı bir diğer rahatsızlık olan testis torsiyonu; testisin kendi etrafında dönerek, damarlardaki kan akışını olumsuz yönde etkilemesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. En fazla ergenlik dönemindeki çocuklarda görülürken; aynı zamanda yeni doğan erkek bebeklerde de görülmektedir. Testis tortisyonu; benzer belirtiler gösterdiği için en çok orşit ve epididimit gibi diğer testis rahatsızlıklarıyla karıştırılabilmektedir. Diğer testis rahatsızlıklarına göre acil müdahale gerektiren oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Testis tortisyonu; testisin fonksiyonlarını bozmaması ve testiste kalıcı hasara yol açmaması için tedavide ilk sekiz saat çok önemlidir. Acil cerrahi müdahale gerektiren testis torsiyonu tedavi edilmediği ve ihmal edildiği durumlarda; testisde kan dolaşımı olmadığı için çürüme başlar. Bu olumsuz durumda ileri boyutlarda testis kaybına neden olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top