Close

Evin havasını temizleyen 10 bitki

Evin havasını temizleyen 10 bitki

Evin havasını temizleyen 10 bitki

Evin havasını temizleyen 10 bitki hangileri? Evinizin havasını düzenli olarak temizlemeniz, sağlığınız açısından büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki ısıtıcılar, soğutucular, elektronik aletler, tekstil ürünleri, tozlu dolaplar ve pişen yemekler derken evlerin içindeki hava bazen dışarıdan bile daha kirli olabiliyor. Evinizi düzenli olarak havalandırmadığınızda ise gerek alerjik durumlara gerekse de solunum yolu rahatsızlıkları ve mikrobik hastalıklara adeta davetiye çıkıyor.

Evin havasını temizleyen 10 bitki ile evinizde çok daha temiz bir hava oluşturmaya ne dersiniz? Nasa’nın yaptığı bir araştırma, bazı bitkilerin filtre işlevi gördüğünü ve kapalı mekanlarda havada bulunan kimyasalları absorbe edebildiğini gözler önüne serdi. Evin havasını temizleyen 10 bitki! 

Yeni Salon Bitkisinin Yeri

Tüm bitkilerin sevdiği ve sevmediği ortamlar vardır. Bitkinin etiketindeki açıklamaları dikkatle okuyun. Salon bitkilerinin Yerleştirirken, dikkate alınması gereken üç nokta;

Işık
Birçok bitki güneş ışığına doğrudan maruz kalmak istemez. 
Yaz aylarında kuzeye bakan cam önü uygun bir yerdir.

Isı 
Büyüme dönemlerinde bitkinin sabit bir ısıda kalması idealdir. Soğuk havalarda bitkileri soğuğun girebileceği, cam kenarlarında ve perde arkalarında bırakmayın.

Nemlilik
İnce yapraklı bitkiler genellikle yoğun neme ihtiyaç duyduklarından banyo ortamını severler.
Daha kalın ve dolgun yapraklı bitkiler salon gibi daha kuru mekanları tercih ederler. Aşağıda nemi arttırmaya yarayacak bilgiler verilmiştir.

  • Birkaç bitkiyi gruplandırın.
    • Bitkileri sığ bir kaba koyun ve üzerini çakılla kaplayın.
    • Hergün ılık suyla bitkileri spreyleyin.

Evde bitlikleri nereye koymalıyız?

Bir bitki satın aldığınızı veya size bir çiçek hediye edildiğini düşünelim. Bu çiçek için en uygun yer neresi olabilir? Evinizin içerisinde her nokta bitki yetiştirmek, onları başarılı bir şekilde büyütmek için uygun değildir. Seçilen yerin bitkinin belirli temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir, bitkinin yerleştirildiği yer bitkiler için gerekli ışığı almalı yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlanmalıdır. Işık, nem ve sıcaklık başarılı bitki yetiştirmenin üç önemli faktörüdür. Bitkileri ev içerisinde koyacağınız yere karar verirken bu faktörleri daima dikkate almalısınız.

Daima hatırımızda tutacağımız noktalardan birisi de bitkiler pencereye çok yakın kondukları takdirde uzun süre direk güneş ışığına maruz kalmalarıdır. Bitkilerin büyük bir bölümü doğrudan güneş ışığını sevmezler. Bitkilerle ilgili diğer bir problem de bitkilerin pencerelerin çok yakınına konulduğunda ortaya çıkar. Özellikle kışın dış ve iç sıcaklık arasındaki fark şaşırtıcı derecede büyüktür.

Bitkinin bir tarafı odanın ılımlı havasından yararlanırken diğer tarafı camdan geçip gelen soğuk havanın etkisine maruz kalacaktır. Bitkilerin zarar görmesine neden olacak derecede uzun süre pencerelere dayanmasına dikkat edilmelidir. Evin havasını temizleyen 10 bitki listemize göz atmayı unutmayın!

En iyi ev bitkileri 2022

En iyi ev bitkileri 2022 yılında büyük arayış olmaya devam ediyor. Zamanımızın çoğunu kapalı alanlarda geçirdiğimiz için soluduğumuz havanın kalitesi oldukça önem taşıyor. Kapalı ortamlarda oluşan bakteri, küf ve tozlar etrafımızı saracak bizi zehirliyorlar. NASA’nın bitkileri araştırmasının sebebi ise uzay istasyonları ve diğer binaları için, özellikle enerji sıkıntısı halinde, etkin ve ekonomik bir havalandırma / hava temizleme yöntemi bulmak.  İşte en iyi ev bitkileri 2022 yılında havayı temizleyen bitkiler…

Dracaena

Dracaena veya diğer adıyla Marginata, her mevsim oda sıcaklığını arayan özel bir bitki türüdür. Ortamın havasını benzen, trikloretilen ve ksilenden arındırma konusunda çok etkili olan Dracaena, kimi zaman kedi ve köpekler için zehirli olabilir. Bu yüzden eğer evinizde yaşayan kedi ve köpeklerin varsa, Dracaena almadan önce iyi bir araştırma yapmanız önerilir.

Evin havasını temizleyen 10 bitki
Evin havasını temizleyen 10 bitki

Şeflera (Schefflera)

Ev havasını temizleyen bitkiler arasında yer alan Şeflera, yaprakları el parmaklarını andıran yeşil, sarı ve beyaz renklerde olabilir. Çok dayanıklı bir iç ve dış mekan bitkisi olan Şeflera bitkisinin her iki türü de ılımlı iklime sahip bölgelerde, bahçe dekorasyonu için kullanılabilir. Yarı gölgeli yerlerde çok güzel bir görüntü sağlayan Şeflera çiçeği, altındaki yaprakları döktüğü halde üstten yeni yapraklar verir ve boy olarak uzamaya devam eder. En iyi ev bitkileri 2022 yılı İçin en ferah bitkidir

Evin havasını temizleyen 10 bitki
Evin havasını temizleyen 10 bitki

Paşa Kılıcı (Sansevieria)

Ev havasını temizleyen bitkiler listesindeki bir diğer tür ise halk arasında daha çok Peygamber Kılıcı olarak bilinen Paşa Kılıcı bitkisidir. Kapalı ve havasız ortamların iyice havalandırılmasını sağlamak için çok ideal bir bitkidir. Üzerinde uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar, özellikle karbon monoksit ve azot monoksit gazları gibi pek çok hava kirleticisini absorbe edebilme özelliğine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Evin havasını temizleyen 10 bitki
Evin havasını temizleyen 10 bitki

Kaktüs

Ev havasını temizleyen bitkiler dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olan kaktüs, çöl ortamında yaşayan ve dolayısıyla susuzluğa çok dayanıklı bir bitki türüdür. Bakımları kolay olan ve estetik görünümleri ile evlere farklı bir enerji getiren kaktüsler, uygun ortamı hazırladığınız müddetçe çok uzun süreler canlı kalabilirler. Dikenli ve dikensiz (sukulentler) olarak iki gruba ayrılırlar. Zor iklimlerde yaşayan bir bitki türü olduğundan ve güneş ışığından asla zarar görmediğinden, radyasyon emici bir özelliğe sahiptirler. Radyo frekanslarının da havadaki zararlı etkilerini emdiği ve azalttığı düşünülen bu bitkiyi, özellikle televizyon ve bilgisayar yakınlarına yerleştirebilirsiniz.

Evin havasını temizleyen 10 bitki
Evin havasını temizleyen 10 bitki

Devetabanı

Devetabanı, koyu yeşil renkli, uzun saplı ve deriye benzer dokusu olan özel bir bitki türüdür. İri, gösterişli, 60 cm kadar uzayabilen ve parlak yapraklara sahip olan Devetabanı için sulama çok önemlidir. Bu bitkinin suyu çok soğuk olmamalıdır. Aksi halde çok soğuk su kullanarak sulama yaparsanız, tropikal bitkiniz kesinlikle zarar görecektir. Aynı zamanda sulama sıklığı havanın sıcaklığı ile orantılı olmalı ve büyük saksı tercih edilmelidir.

Evin havasını temizleyen 10 bitki
Evin havasını temizleyen 10 bitki

Benjamin Çiçeği (Ficus)

Mucizevi etkisiyle ev havasını temizleyen bitkiler arasındaki yerini alan Benjamin çiçeği, uzun ve yeşil yapraklara sahip olduğundan göz dolduran da bir çiçek türüdür. Güneş ışığına duyarlı olduğu için ışığa maruz kaldıkça güneşe doğru bir eğilim gösterir. Bu nedenle diğer çiçeklere oranla güneş ışığına daha fazla ihtiyaç duyar. Benjamin bitkisi için ideal olan, çok aydınlık bir ortamdır. Havayı temizlemesinin yanı sıra tasarım çiçekler ile evinizde bir bütünlük yakalamak isterseniz, kesinlikle Benjamin çiçeğini tercih edebilirsiniz. En iyi ev bitkileri 2022 yılı İçin en gösterişli bitkidir.

Evin havasını temizleyen 10 bitki
Evin havasını temizleyen 10 bitki

Pilea Peperomioides (Çin Para Çiçeği)

NASA tarafından yapılan araştırmada ev havasını temizleyen bitkiler arasında olduğu belirlenen ve Çin Para Çiçeği olarak da bilinen Pilea bitkisinin isimlendirilmesi, fazla eskilere dayanmıyor. İngiliz Kraliyet Bahçıvanlık Derneği tarafından “Award of Garden Merit” adı verilmiş olan bu bitki türü, son yıllarda özellikle de İskandinav ev dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilmeye başlanmış durumda.  Böylece en sevilen bitkiler arasına yerleşen Pilea, bitki koleksiyoncuları için de en değerli parçalardan biri haline geldi.

Evin havasını temizleyen 10 bitki
Evin havasını temizleyen 10 bitki

Yuka

Ev havasını temizleyen bitkiler arasındaki Yuka çiçeği, Massengena olarak da bilinir. Bol ışık almayı seven, dayanıklı ve bu özellikleriyle harika bir salon bitkisi türüdür. Yaprakları güneşe yöneldiğinde, evinizde hoş bir enerji ve ambiyans oluşturur. Çok sık sulanmaması nedeniyle bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde oldukça fazla tercih edilir.

Evin havasını temizleyen 10 bitki
Evin havasını temizleyen 10 bitki

Aşk Merdiveni

Ev havasını temizleyen bitkiler arasında belki de en anlamlı isme sahip olan Aşk Merdiveni bitkisinin, oldukça sık ve minik yaprakları vardır. Bu yapraklarla havada bulunan formaldehit ve ksilene adeta savaş açtığını söylemek mümkündür. Direkt olarak güneşe bakması şart olmasa da aydınlık bir yerde tutulması bu çiçeğinin sağlıklı yetişmesi için çok önemlidir.

Evin havasını temizleyen 10 bitki
Evin havasını temizleyen 10 bitki

Kauçuk Çiçeği

Son derece hoş ve iri yapraklara sahip olan Kauçuk çiçeği, ev havasını temizleyen bitkiler dendiğinde akla gelen bir diğer bitki türüdür. Her ortama uyum sağladığı için oldukça fazla tercih edilen bir çiçektir. Aynı zamanda bakımının kolay olması ve hızlı şekilde büyümesi de popülaritesini arttıran diğer etkenler olarak sıralanabilir. Neredeyse tüm toprak çeşitlerinde büyüyen, zahmetsiz ve güzel görünümlü bir bitkidir.

Evin havasını temizleyen 10 bitki
Evin havasını temizleyen 10 bitki

 

scroll to top