Close

Evlilik Yüzüğü

 

Hayat içerisinde yaşanabilecek en tatlı telaşlardan biri de evliliktir. Kız isteme, nişan hazırlıkları, davetli listesi, ev hazırlıkları ve tabii ki yüzük seçimi… Ömür boyu parmakları süsleyen kutsal alyansları seçmek, evlilik hazırlıkları içerisinde belki de en zor kısımdır. Evlilik yüzüğünün hangi elin, hangi parmağına takılacağı zaman zaman merak konusu olur. Cevap basitmiş gibi görünse de bazen pek çok kişi bu heyecanlı hazırlıklar nedeniyle bu ayrıntıyı karıştırabilir.

Evlilik Yüzüğü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İki insanın birbiri için söz verdiği ve bağlılık yemini ettiği ortak bir yaşamın sembolü olan alyans aslında M.Ö 2800 yılında Mısırlılar tarafından keşfedilmiştir. Dairenin başlangıç ve bitiş noktası olmadığı için yani sonsuz olduğu için evlilik yüzüğü olarak tasarlanmış ve insan ilişkilerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu inanç daha sonra Romalılar tarafından da gelenek haline getirilmiştir. O döneme ait pek çok kazıda farklı şekillerde ve tasarımlarda evlilik yüzüğü bulunmuştur.

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik öncesinde resmî işlem olan nikâh kıyılmadan önce, nişan yüzüğü olan tek taş yüzük kullanılır. Nişan yüzüğü olarak seçilen alyans sağ elin yüzük parmağına takılır. Eğer nişan öncesinde söz yapılırsa, söz yüzüğü ve varsa ona eşlik eden tek taş da sağ elin dördüncü parmağına takılır. Bazı genç kadınlar, söz ya da nişan yüzüklerini sağ el yüzük parmağına takmayı tercih ederken, eğer tek taşları varsa sol elin yüzük parmağında taşımayı tercih ederler.

Evlilik Yüzüğü Sol El Yüzük Parmağına Takılır

Günümüzde bilinen şekli ile evlilik yüzüğünün sol ele ve sondan bir önceki yüzük parmağına takılmasının nedeni aslında genel geçer bir yanlış anatomi inancı ile ilgilidir. Geçmiş zamanlarda dolaşım sistemindeki ana damarın, kalpten çıkıp bu parmakta bittiğine inancı hakimdir. Bu nedenle de çiftlerin kalben bağlılığını simgelemesi için bu parmağa yüzük takılması tercih edilirdi. Aslında bu inanışın çok kez yanlış olduğu söylense de halen pek çok kişi tarafından aynı geleneğe inanılması sürdürülür. Geçmişte alyansın daima sağ elin yüzük parmağına takıldığı belirtilir. Ta ki İngiliz piskopos ve Protestan reformcu Thomas Cranmer bu duruma dur diyene kadar! Thomas Cranmer yazmış olduğu kitabı ‘The Book of Common Prayer’da çiftlerin yüzyıllardır yanlış parmaklarına alyans taktıklarını anlatarak sol ellerinin dördüncü parmağına alyans takılması gerektiğine kitabından yer vermiştir. Bu kitaptan bir süre sonra İngiltere’de daha sonra diğer kıtalarda da evlilik yüzüğünün sol el dördüncü parmağına takılması yaygınlaşmıştır.

Uzak Doğulu pek çok ülkenin ise bu konuda farklı bir tezi vardır. Özellikle Çinliler sağ ve sol elleri sırt sırta dayadıklarında, ayrılmayan tek parmağın yüzük parmağı olduğunu  söylerler. Bu sebeple de -nişan ve söz dönemleri de dahil olmak üzere- evlilik yüzüklerini sağ ya da sol el fark etmeksizin dördüncü parmaklarına takarlar. Böylece birbirinden ayrılmayan parmaklar, yine birbirinden ömür boyu ayrılmayan çiftleri temsil etmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top