Close

Fondöten Rehberi: Cilt türüne göre fondöten seçimi nasıl yapılır, nasıl sürülür

fondoten-rehberi-cilt-turune-gore-fondoten-secimi-nasil-yapilir-nasil-surulur

fondoten-rehberi-cilt-turune-gore-fondoten-secimi-nasil-yapilir-nasil-surulur

Fondöten nedir sorusu, makyaj hayatımıza girmeye başladığından beri sorulmuş bir sorudur. Fondöten, makyaj yapanların genellikle kullandığı ilk makyaj malzemesidir. Fondöten, kusursuz bir makyaj için olmazsa olmaz üründür. Yüze sürülecek diğer ürünlerin daha güzel bir şekilde kendini göstermesini sağlar. Yüze sürülecek diğer ürünler için zemin hazırlar. Bunun yanı sıra yüzdeki kusurları da kapatır. Bu nedenle yüzün daha kusursuz görünmesini sağlar. Gözenekler, sivilceler veya yaralar doğru uygulanmış bir fondöten sayesinde görünmez hale gelir. Her makyajda kullanılacağı için fondöten seçimi yaparken dikkat etmek gerekiyor. Fondöten üretimi ve satışı yapan birçok kozmetik markası var. Kendini kanıtlamış, sağlıklı markalardan fondöten almaya özen göstermelisiniz. Neredeyse her makyajda cildinize uygulayacağınız için,cildinizi yıpratmak yerine besleyen bir fondöten seçerseniz gelecek yıllarda cilt yaşlanmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Fondöten, mermer gibi bir cilt sunar fakat herkesin kullandığı fondöten cilt özelliklerine göre değişmektedir. Cilt tipi ve ten renginize göre fondöten seçimi yapmalısınız. Örneğin yağlı bir cildiniz ve koyu ten renginiz varsa, açık renk ve kuru ciltler için üretilen fondötenler sizin cildinize iyi gelmeyecektir. Cildinizi tam anlamıyla tanımanız ve ona göre fondöten seçimi yapmanız gerekir. İyi bir fondöten seçimi iyi bir makyaj demektir. Cildiniz ne kadar kusursuz görünürse makyajınız da o bir o kadar göz alıcı olacaktır. Peki cilt tipinizi nasıl tanıyabilirsiniz? Cilt tipine göre fondöten seçimi nasıl yapılır? Fondöten hakkındaki tüm detayları öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Fondöten Nasıl Sürülür
Fondöten Nasıl Sürülür

Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten cilde düzgün uygulanmadığı takdirde cildi çirkin gösterebilecek bir makyaj malzemesidir. Yani doğru fondöteni seçtikten sonraki en önemli adım bu fondöteni uygulamaktır. Peki fondöten nasıl sürülür?

  • Fondöten Öncesi Cildi Hazırlamak

Fondöten sürmeden önce cildinizi fondötene hazırlamalısınız. Fondöten cildin emmesi gereken bir malzeme olduğundan, cildin bunu en iyi emebilir hale gelmesi gerekiyor. Bu nedenle cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle cildinizi temizleyip, nemlendirmelisiniz. Cildin temizlenmesi için düzenli bir şekilde peeling yapılmalıdır. Cildi nemlendirmek için ise cildinize uygun, sağlıklı nemlendirici serum ya da kremleri kullanabilirsiniz. Ek olarak fondötenin daha güzel gözükmesi için fondöteni uygulamadan önce baz uygulanması sizin için daha iyi olabilir. Makyaj bazını fondötenden önce uyguladığınızda fondöten daha güzel duracak ve kusursuz bir görüntü ortaya çıkacaktır.

  • Fondöteni Doğru Şekilde Uygulamak

Fondöteni sünger ya da fırça aracılığıyla sürebilirsiniz. Bu fırçanın ya da süngerin temiz olması cildiniz için önemlidir. Kirli bir makyaj süngeri, ciltte sivilce ve akne yapabilir. Bu nedenle fondöteni uygulayacağınız süngerin hijyenine dikkat etmelisiniz. Fondöteni sürerken ince bir tabaka halinde uygulamanız iyi bir görünüm için önerilir. Yani fondöteni azar azar ve cildinize yayarak kullanmalısınız. Kalın bir fondöten tabakası cildi yaşlı gösterir. Fondöteni cildinize uygularken kılların çıkış yönünü de hesaba katmanız gerekiyor. Fondöteni kılların çıkış yönüne doğru sürmelisiniz. Örneğin yanağınızdaki kıllar aşağı doğru olduğu için fondöteni yukarıdan aşağı olacak şekilde uygulamalısınız.

Fondöten uyguladığınız süngeri yuvarlak hareketlerle cildinize uygulamamalısınız. Yuvarlak hareketler cildinizin mermer görüntüsünü engelleyecektir. Kılların çıkış yönüne doğru uygulamanız sayesinde yüzünüzdeki kıllar daha az görünür olacak ve fondötenin sunduğu pürüzsüzlüğü bozmayacaktır. Bir diğer önemli nokta ise fondötenin göz altlarına uygulanmaması gerektiğidir. Fondöten göz altlarına kullanıldığı takdirde göz altı yaşlanması yapar. Bu nedenle bu kısma kapatıcı kullanmanızı tavsiye ederiz. Fondötenin en iyi şekilde nasıl uygulandığını sizlere aktardıktan sonra ikinci en önemli kısıma geldik. Cilt tipine göre fondöten nasıl seçilir? Karma ciltler için fondöten, yağlı ciltler için fondöten ve kuru ciltler için fondöten…

Hangi Cilt Tipine Sahipsin
Hangi Cilt Tipine Sahipsin

Cilt Tipi Belirleme: Hangi Cilt Tipine Sahipsin?

Cilt tipini belirlemek çok kolaydır. Cildinizin verdiği ipuçlarıyla bu cevaba ulaşabilirsiniz. Sebum oranının düşük olduğu kuru ciltlerde gözenek yoktur ve ince bir deri mevcuttur. Dudak ve gözlerin etrafında ince çizgiler bulunur. Ayrıca cildin rüzgara, güneşe, suya maruz kalması cildi kurutur. Kuru bir ciltte görülen en net belirti pullanma, dökülme ve kaşıntıdır. Duş sonrası kızaran ciltler hep kuru ciltlerdir. Yağlı cilt ise kuru cildin zıttı gibidir. Yağlı bir ciltte gözenekler geniş, parlak ve elle dokunulduğunda yağlı bir doku ile kendini gösterir. Kuru ciltlere kıyasla daha kalın bir dokusu vardır. Akne ve sivilce görülme oranı fazladır. Karma ciltlerde ise bu durum karışık bir şekilde yüzde bulunmasıyla oluşuyor. Yani, elinizi yüzünüzde gezdirdiğinizde bazı bölgelerin kuru bazı bölgelerin yağlı olduğunu hissediyorsanız karma bir cilde sahipsiniz demektir. Bu yağlı kısımlar genellikle burun, çene ve alın olarak kendini gösterir. Bu bilgiler, evde oturduğunuz yerden cilt tipinizi öğrenmenize yarar fakat daha net ve sağlıklı bir şekilde cilt tipinizi öğrenmek istiyorsanız bir cilt uzmanına görünmenizde fayda var. Peki cilt tipine göre fondöten seçimi nasıl yapılmalıdır?

  • Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru cilde sahip olanların yapması gereken ilk şey, cildini sürekli nemlendirmesi ve cildini nemlendirecek ürünler kullanmasıdır. Bu nedenle kuru ciltler için fondöten, nemlendirici etkisi olan fondötendir. Islak ve aydınlık forma sahip olan fondötenler kuru ciltler için fondöten sınıfına girmektedir. Kuru fondöten tercih etmektense, likit formlu fondöten seçilmesi kuru ciltler için daha iyidir. Likit fondötenler, sıvı yapısıyla ciltte daha kolay dağılır ve cilt tarafından daha kolay emilir. Kuru ciltler için fondöten seçimi, içinde bulunan minerallere dikkat edilerek yapılmalıdır. İçinde aloe vera, salatalık ve benzeri nemlendirici etkisi bulunan şeylerin olmasına dikkat edilmelidir.

  • Yağlı Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Yağlı ciltlerde sebum birikimi olduğundan dolayı, yağlı ciltler için fondöten içinde pudra olan fondötenler olmalıdır. Yağlı ciltlerde mermer görüntüsü ve dengeli bir görünüm yakalamak için pudralı, mat bitişli fondötenler seçilmeli. Yağlı ciltler için fondöten seçimininde ıslak bitişli fondötenlerden uzak durulmalı. Bu tarz fondötenlerde nemlendirici bulunduğundan yağlı ciltlere iyi gelmemektedir. Yağlı ciltler için fondöten olarak ise pudra fondöten önerilir. Likit fondöten kullanmayı seviyorsanız, mat bitişli likit fondötenler seçebilirsiniz.

  • Karma Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Karma ciltler için fondöten seçimi, kuru ve yağlı ciltlerinkinden geniştir. Karma ciltler, bazı bölgeler yağlı ve bazı bölgeler kuru olmak üzere karışık bir cilt tipidir. Bu nedenle bu orana bağlı olarak fondöten seçimi yapılmalıdır. Örneğin yüzünüzde kuru kısımlar daha fazlaysa ‘’Kuru Ciltler İçin Fondöten Seçimi’’ başlığı altında yazdığımız şekilde fondöten seçimi yapabilirsiniz. Yani daha ıslak bitişli, nemlendirici oranı yüksek, pudrasız ve likit fondötenleri tercih edebilirsiniz Yüzünüzde yağlı kısımlar daha fazlaysa yağlı ciltlerin fondöten seçiminden faydalanabilirsiniz. Yani, kuru bitişli, pudra içerikli fondötenleri seçebilirsiniz. Ek bir seçenek olarak da aynı tonda olmasına dikkat ederek iki farklı fondöten alabilirsiniz. Yağlı kısımlarınız için pudra fondöten uygulayabilir, kuru kısımlarınız için likit, nemledirici etkisi olan fondötenler kullanabilirsiniz. Böylece yüzünüzdeki dengeyi fondöten ile sağlamış olursunuz. Karma ciltler için fondöten seçimi, yağlı veya kuru ciltler için fondöten seçiminden biraz daha karışıktır. Kozmetik satan mağazalardaki satıcılara danışarak da seçim yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top