Close

Gebelik Tespiti için Garanti Yol: Gebelik Kan Testi Nedir?

gebelik-tespiti-icin-garanti-yol-gebelik-kan-testi-nedir

gebelik-tespiti-icin-garanti-yol-gebelik-kan-testi-nedir

Hamilelik testi denilince akla ilk idrar testleri gelse de kesin bir cevap isteyenler için idrar testi doğru bir tercih değildir. İdrar testinin yanında yapılan hamilelik kan testi, sizi en doğru sonuca ulaştırarak gebeliğiniz ile ilgili net bir bilgi verecektir. Kan değerleri ay ay farklılık gösterebileceğinden gebelik testininin ne zaman yaptırıldığının önemli oluşu, “Gebelik testi ne zaman yapılır?” sorusunu da beraberinde getirdi.

Gebelik planlayan çiftlerin yakından takip ettiği Beta HCG, insan koryonik gonadotropini olarak adlandırılan bir tür hormondur. Gebeliğin erkenden teşhis edilebilmesi ve doğru sonuç elde edilebilmesi için önemli bir hormon olan Beta HCG, idrar testlerinde de ölçülebildiği gibi en doğru sonucu kan testinde vermektedir.

Gebelik Kan Testi Nedir?

Halk arasında hamilelik hormonu olarak bilinen Beta HCG’nin gebelik durumundaki değişiminden yararlanılarak, gebelik hakkında çeşitli yorumlar yapılabilir. Bazı hastalıklar Beta HCG hormonunun artışına neden olabilir. Genellikle hamilelik için ölçüldüğü bilinen hormonun, bazı durumlarda çeşitli hastalıkların tespiti için de ölçümü yapılabilmektedir. İnsan hayatı için önemli bir yere sahip olan hormonun yüksek çıkması halinde doktorunuz tarafından mutlaka sebebi araştırılacaktır.

Gebelik kan testi içindeki en önemli parametre olan Beta HCG, gebeliğin oluşmaya başladığı ilk günden itibaren çok yüksek değerlere ulaşır. Bundan dolayı gebeliğin tespiti için ilk olarak Beta HCG hormonunun değerine bakılır. Hamilelik şüphesi olan ve Beta HCG hormonu olması gerekenden daha yüksek seviyede olan kişiler için, gebe teşhisi konulabilir. Ancak gebelik beklemeyen kişilerde HCG hormonu çok yüksek değerlerde seyrediyorsa sebebi mutlaka doktorunuz tarafından araştırılmalıdır.

Gebelik Kan Testi Nedir
Gebelik Kan Testi Nedir

Erken dönemlerde bile hızlı sonuç verebilen gebelik kan testi, şüphesiz tüm idrar testlerinden daha güvenilir bir gebelik tespit yöntemidir. Bunun sebebi idrar testinde görülen HCG hormonunun, vücuttaki su kaybına ve testin yapıldığı saate göre miktarında ciddi farklar görülebilmesidir. İdrar testleri yeterinde hassas ölçümler yapmadığından test sonuçları sizi yanıltıcı olabilir. Kan testleri, idrar testinde görülemeyecek kadar düşük seviyelerdeki hormonun tespitini yapabildiğinden, gebelik beklentiniz varsa kan testi yaptırmanız sizin için daha yararlı olacaktır.

Kan testi yapılması her ne kadar gebelik tespiti için yeterli gözükse de yüzde 100 gebelik tespiti için mutlaka kan testi yanında ultrason görüntülemesi de gerekmektedir.

Beta HCG hormonu Nedir? Nasıl Salgılanır?

Beta HCG hormonu yumurtanın sperm tarafından döllenmesinden hemen sonra salgılanmaya başlar, İlk başlarda çok ciddi bir hormon salgısı olmasa da hamileliğin ilk bir haftasının sonunda Beta HCG hormonu miktarında ciddi bir artış gözlemlenir. Döllenmenin hemen sonrasında 11 gün içerisinde Beta HCG hormonu yükselmesi, kan testleri sayesinde kolaylıkla tespit edilebilir. Bunun yanında 15 gün sonrasında ise idrar testleri ile yine yaklaşık olarak HCG hormonu miktarı ölçülebilir.

Göbek bağı hücreleri diğer bir adıyla plasenta hücreleri tarafından üretilen Beta HCG hormonunun miktarı, gebeliğiniz hakkında birçok bilgi verir. Ay ay, hafta hafta hatta gün gün bile değişen hormon miktarı ile bebeğinizin kaç haftalık olduğu hakkında yaklaşık bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gebelik habercisi Beta HCG hormonunun önemli görevlerinden bir tanesi gebelikte oluşabilecek düşükleri önleyen progesteron hormonunun üretilmesini ve bebeğin anne rahmine tutunmasını sağlamaktır.

Hamilelik Kan Testi Nasıl Yapılır
Hamilelik Kan Testi Nasıl Yapılır

Hamilelik Kan Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik şüpheniz varsa doktorunuzun yönlendirmesi ile kan vermelisiniz. İlgili laboratuar basit bir kan testi yaparak, kanınızdaki tüm kan değerleri ve hormon miktarlarını içeren bir sonuç kağıdını size verecektir. Hastaneden hastaneye değişmekle birlikte çoğu zaman aynı gün içerisinde sonucunuz çıkacaktır. Sonucunuz çıkar çıkmaz doktorunuz size gebelik durumunuzu söyleyecektir.

Beta HCG hormonu analizinde tek tüp kan yeterlidir. Kan vermeden önce yemenizde içmenizde dikkat etmeniz gereken herhangi bir şey yoktur. Saat gözetmeksizin günün herhangi bir saatinde kan verebilirsiniz. Adım adım test işlemleri şu şekildedir:

 • Hemşire tarafından damarlarınızın daha rahat görülebilmesi için kol pazusuna elastik bir bant geçirilir.
 • Cilt yüzeyi alkol ya da benzeri bir temizleme sıvısı ile temizlenir. İğne yardımı ile 1 tüp kan örneği alınır.
 • Kanın alındığı bölgede şişlik ve morluk olabileceğinden kan alındıktan sonraki 10 dakika içerisinde ilgili bölgeye pamuk yardımıyla baskı uygulamalısınız.
 • Kan verdiğiniz bölümden sonucunuzun ne zaman çıkacağını öğrenebilir, doktorunuza gebelik durumunuzu öğrenmek için sonucunuzu gösterebilirsiniz.
Gebelikte Beta HCG değerleri nasıl olur
Gebelikte Beta HCG değerleri nasıl olur

Gebelikte Beta HCG değerleri nasıl olur?

Gebelik döneminde Beta HCG miktarı, normalin kat ve kat üzerine çıkar. Bunun yanında hafta hafta bebek gelişiminde bu miktar değişiklik göstererek size ve doktorunuza gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuza dair bilgi verir.

Kanda bulunan normal olarak kabul edilen HCG değeri, 0 mLU/mL ile 10 mLU/mL arasındadır. Bu değerin üzerinde bulunan HCG miktarı özelle aktif bir cinsel hayatı olan ve erişkinliğe sahip kadınlar için hamileliğe işarettir. Bu değerin kat ve kat fazla olması size hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuza dair yaklaşık olarak bilgi vermektedir. Hamilelik döneminde Beta HCG değerleri;

 • Gebeliğin 3. Haftası: 5 mLU/mL ile 50 mLU/mL arası,
 • Gebeliğin 4. Haftası: 5 mLU/mL ile 426 mLU/mL arası,
 • Gebeliğin 5. Haftası: 18 mLU/mL ile 7.340 mLU/mL arası,
 • Gebeliğin 6. Haftası: 1080 mLU/mL ile 56.500 mLU/mL arası,
 • Gebeliğin 7. Haftası: 7650 mLU/mL ile 229.000 mLU/mL arası,
 • Gebeliğin 8. Haftası: 7650 mLU/mL ile 229.000 mLU/mL arası,
 • Gebeliğin 9 ile 12. Haftası arası: 25.700 mLU/mL ile 288.000 mLU/mL arası,
 • Gebeliğin 13 ile 16. Haftası arası: 13.300 mLU/mL ile 254.000 mLU/mL arası,
 • Gebeliğin 17 ile 24. Haftası arası: 4.060 mLU/mL ile 165.400 mLU/mL arası,
 • Gebeliğin 25 ile 40. Haftası arası: 3640 mLU/mL ile 117.000 mLU/mL

normal olarak kabul edilmektedir.

Beta HCG hormonunun, hamilelik sürecinde en önemli görevi size gebe olup olmadığınız hakkında bilgi vermektir. Gebe olduğunuzu öğrendikten sonraki kan testlerindeki sonucunuz size yalnıza bebeğin kaç haftalık olduğuyla ilgili yaklaşık bir bilgi verecektir. HCG hormonunun belirtilen değerlerdeki sınırlara yakın olması anne ve bebeğin sağlığı açısından bir sorun ifade etmezken, çok düşük ve çok yüksek olması durumunda sebebi doktorunuza tarafından araştırılmalıdır.

Beta HCG hormonunun 4. ve 5. Haftaya kadar takip edilmesi bebeğin gelişim aşamalarının tahmini için doktorunuza tarafından yeterli görülecektir. 4. Ve 5. Hafta sonrası daha çok bebeğin fiziksel muayeneleri; ultrason ve diğer tanı teknikleri ile yapılır. Bu hormon değerleri size yaklaşık olarak hafta bilgisi verirken gerçeğe yakın bir hafta bilgisine sahip olabilmek için kan testinin yanında ultrason görüntülerinizin de doktorunuz tarafından incelenmesi gerekir.

Beta HCG Yüksekliği Nedir?

Beta HCG değerinin yüksek olmasının en yaygın nedenlerinden biri gebelik durumudur. Fakat tüm yüksek HCG değerleri gebelik tanısının konulması için tek başına yeterli değildir. Yapılan hamilelik kan testi sonucunda, 10 mLU/mL üzerinde bulunan Beta HCG hormonu ve testi takiben 2 ile 3 gün içerisinde yapılacak yeni test sonucunda bulunan 10 mLU/mL ve üzeri HCG miktarı kesin olarak hamileliğe işaret eder. Gebeliği tespit edilen kişilerde, hafta hafta HCG değerinin normalden daha yüksek olmasının birkaç nedeni vardır. Bunlardan en sık görüleni gebelik haftasının yanlış hesaplanmış olması, diğeri de çoğul gebelik durumudur.

Hamileliğin 4. Ve 5. Haftasına kadar hormon seviyeleriniz doktorunuz tarafından kontrol edilir ve ultrasonda bebek kesesi adı verilen yapının görülmesiyle hormon kontrolü biraz ileri haftalara ertelenebilir.

Beta HCG Düşüklüğü Nedir
Beta HCG Düşüklüğü Nedir

Beta HCG Düşüklüğü Nedir?

Hamilelik durumu olmayan kişilerde Beta HCG miktarı 0 mLU/mL ile 10 mLU/mL arasında olması normal olarak karşılanır. Ancak bazı durumlarda gebe olan kişilerde, artış göstermesi beklenen Beta HCG hormonu düşük çıkabilir. Bu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Normalden düşük olarak seyreden Beta HCG seviyesi, dış gebelik, düşük ve hamilelik haftasının yanlış hesabından dolayı olmaktadır.

Beta HCG Hormonu Nelerden Etkilenir?

Kan testi sonucunda Beta HCG hormonu normalden yüksek çıkan kişiler çok büyük bir olasılıkla bir anne adayıdır. Evde yapacağınız idrar testlerinde yanılma payınız yüksek olsa da kan testlerinde bu oran biraz daha düşüktür.

Prostat kanseri ve bazı kanser türlerinde, gebeliğin tespit edilemeyecek kadar erken olan evrelerinde test sonucunuzda Beta HCG hormonu miktarı normalden daha yüksek çıkabilir. Kısırlık tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar yüksek seviyede Beta HCG hormonu içerdiğinden, bu ilacı kullanan kişilerde Beta HCG hormonu yüksek olarak seyreder. Herhangi bir kan testi yaptırmadan önce bu ilacı kullandığınızı doktorunuza bildirmelisiniz. Bunun yanında bazı ilaçlar, antibiyotikler ve doğum kontrol hapları Beta HCG içerebileceğinden test yaptırmadan önce doktorunuza bu ilaçları kullandığınıza dair bilgi vermelisiniz.

Düşük ile sonuçlanan hamilelik döneminde çoğunlukla 4 ile 6 hafta içerisinde Beta HCG değeri normal seviyesine gelir. Bu süre kürtaj ile sonlanan hamileliklerde daha uzun ya da daha kısa olabilmektedir. Hormon seviyesinin eski haline dönüp dönmediği belirli aralıklarda doktorunuz tarafından kontrol edilir.

Eğer hamilelik şüpheniz varsa idrar testleri ile birlikte doktorunuzun yönlendireceği kan testini de yaptırarak gebeliğiniz hakkında doktorunuzdan bilgi alabilir ve gebelik planınızı doktorunuza birlikte yapabilirsiniz.

 Dış Gebelikte ve Beta HCG değeri

Yapacağınız idrar testindeki çift çizgi yüksek ihtimalle hamile olduğunuz anlamına gelir. Ancak hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en garanti yolu kan testi yaptırmaktan geçmektedir. Kan testi size hamile olup olmadığınız hakkında bilgi vermenin yanında dış gebelik ve çeşitli sorunlar hakkında da sizlere önemli bilgiler vermektedir.

Dış gebelikte hormon değeriniz düzenli olarak artmaz yalnızca küçük artışlar gözlemlenir. Bunun yanında nadir de olsa hormon seviyesinde küçük düşüşlerin de görülmesi mümkündür. Bu tür durumlarda doktorunuz bu sonuçları dış gebelik ile ilişkilendirecek ve süreci takip edecektir. Dış gebelikte Beta HCG değeri, hamile olmayan birine göre yüksek olarak seyretmesine rağmen hamileliğin devam edebilmesi için gerekli düzeye ulaşamaz. Doktorunuz dış gebelikten emin olmak için sizden ara ara kan testi isteyerek hormon seviyenizi kontrol etmek isteyebilir. Bunun yanında ultrason ile rahmin olduğu bölge iyice izlenerek, dış gebelik için kesin teşhis konulabilir. Ultrason çoğu zaman başarılı sonuçlar verse de nadiren yanıltıcı olabilir bu durumda doktorunuz size laparoskopi yapılmasını isteyebilir. Laparoskopi, dış gebeliğin tespiti için yüzde 100 doğruluk payına sahip bir görüntüleme yöntemidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top