Close

Gebelikte dikkat edilmesi gereken bitkiler

Geçmişten günümüze birçok dönemde ve hastalıkta bitkiler ilk olarak başvurulan tedavi yöntemi olmakla birlikte bazı dönemlerde özellikle gebelikte bitki kullanımına dikkat edilmeli. Gebelikte yanlış bitki tüketiminden dolayı birçok problem meydana gelebilir. Gebelikte bitki tüketimi sırasında bitkinin türünün yanında bitkinin kullanım dozu da büyük önem taşımaktadır.

Gebelikte bitki ve baharat tüketimi nasıl olmalı?

Mutfakta yemek yapımında vazgeçilmezlerden olan ve yemeğe tat vermesi için kullanılan kekik ve fesleğen gebelik döneminde az bir miktarda kullanılması tehlikeli değildir fakat ama çay niyetine kullanılması tehlikelidir. Gebelikte rahim kasılmalarında artırıcı etkiye sahip bitkiler arasında, adaçayı, pelin otu, ökse otu, akdiken, rezene, sinameki, kekik, Cezayir menekşesi, meyan kökü, mazı, yarpuz bulunmaktadır. Bu bitkilerin gebelikte aşırı dozda kullanılması tehlikelidir çünkü yukarıda adı geçen bu bitkiler rahmi uyarıcı etkiye sahip olup gebelikte kullanılması durumunda erken doğuma hatta düşük yapma olasılığına büyük ölçüde sebebiyet verebilmektedir.

Kabızlık problemi yaşayan bireylerin genel olarak kullandığı dışkının yumuşamasına yardımcı olan ve antrakinon içeren içeren bazı bitkiler bulunmaktadır. Bunlar akdiken, acı çiğdem, aloe vera, topalak ve sinemaki gibi bitkilerdir. Normal şartlarda kabızlığa iyi gelen bu bitkiler vücutta kasılmalara neden olduğundan dolayı gebelikte düşüğe neden olabilir ve bu yüzden de kullanımı tavsiye edilmez.

Gebelik döneminde anne rahmindeki ceninin hareketlerini etkilediği varsayılan esansiyel bitki yağlarından ya da bitkilere acımsı tat veren, yoğun alkol bazlı bitkiler dev gebelik döneminde uzak durulması gereken bitki türleri arasındadır.

Bitkiler arasında uzmanlara göre aloe vera vücutta müshil etkisine sebebiyet verdiğinden dolayı gebelikte kullanımının tehlikeli olduğu bitkiler arasındadır.

Aloe vera bitkisinde de olduğu akçaağaç, çuha çiçeği, akdiken kabuğu ravent kökü ve sinemaki de uygun dozda kullanımı bir sıkıntı yaratmamakla birlikte aşırı dozda kullanımı vücutta müshil etkisine neden olduğu için gebelikte kullanımına dikkat edilmelidir.Yukarıda ki örneklerde de görüldüğü üzere gebelikte bitki tüketiminde aldığımız bitki dozunun aşırıya kaçması nedeniyle birçok problem meydana gelebilmektedir. Bu nedenle gebelikte bitkiler kullanılırken yan etkilerine dikkat edilmeli ve aşırı kullanmamaya özen gösterilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top