Close

4 farklı cilt tipine göre yaz mevsiminde cilt bakımının önemi

Yazın ısınan hava ve nem etkisi ile cilt normale göre daha çok kurur ve parlak ve taze görüntüsünü kaybeder. Güçlü güneş ışınları ciltte akneye, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerinin oluşmasına ve saçlarda da kırılmalara ve kurumalara yol açar. Bu sebeple, yazın cilt bakımına ayrı bir önem göstermekte fayda var. Peki yazlık cilt bakım rutini nasıl olmalıdır? Nelere dikkat etmeliyiz?

Neden yazın cilt bakım rutinimizi değiştirmeliyiz?

Güneş ışınları, nem, rüzgar, kirli hava, soğuk hava gibi çevresel faktörler cildimizi olumsuz etkiler. Cildimiz yazın daha çok doğal yağ salgılar böylelikle sebum üretimi artar. Ölü deriler birikir ve gözenekleri tıkar bu da sivilceye yol açar. İlk olarak, yazlık cilt bakımında önemli olan, cilt tipine uygun bir rutin benimsemek, bol bol su tüketmek ve güneş kremi kullanmayı ihmal etmemek olacaktır. Ayrıca meyve sebze tüketimini artırmak ve antioksidan içeren gıdalar tercih etmek de cildin kendini yenilemesi ve canlı bir görünüme kavuşması için önemlidir.

Cilt tiplerine göre yazlık cilt bakım rutini

  • Yağlı/Sivilceye meyilli cilt

-Yaz mevsiminde en çok cilt problemiyle karşı karşıya gelecek olan cilt tipi yağlı ciltlerdir. Yağlı ciltler yazın sivilceye daha çok meyilli hale gelir ve gözenekler daha çok tıkanır.

Ne yapmalı?

-Salisilik asit içeren köpük ya da jel formda temizleyiciler, matlaştırıcı özelliğe sahip güneş kremleri, arındırıcı tonikler ve su bazlı nemlendiriciler yağlı ciltlerin işini görecektir.

-Haftada bir kere derinlemesine temizlik ve cildi fazla yağdan arındırmak için çamur ya da kil içeren maske uygulanabilir.

-Ölü derilerden arınmak için haftada 2-3 kez peeling yapmak yeterli olacaktır.

Nelerden kaçınmalı?

Cilt yağlı diye nemlendirici kullanımının ihmal edilmemesi gerekir. Ayrıca, cilt nemini kaybedeceğinden cildi aşırı yıkamaktan kaçınılmalıdır.

  • Kuru cilt

Eğer kuru bir cilde sahipseniz, yaz mevsiminde cildinizle başınız çok fazla belaya girmeyecek demektir. Yine de, güneş ışınları, klima, klor gibi etkenler ciltte kuruluk meydana getirebilir.

Ne yapmalı?

-Temizleyici losyonlar, misel sular, jel formundaki nemlendiriciler, nemlendirici yüz spreyleri, kurutmayan ve ferahlatan bir tonik yaz aylarında kuru ciltlerin kurtarıcısı olacaktır.

Cilt kuruyken daha solgun ve cansız görünür. Hem ölü derilerden kurtulmak hem de cildi daha canlı göstermek için haftada 2-3 kez peeling yapabilirsiniz.

-Haftada 2 kere nemlendirici bir maske ile cildinizi nazikçe temizleyebilir ve cildinizin nemini koruyabilirsiniz.  

Nelerden kaçınmalı?

-Çok sıcak suyla uzun süre duş almak cildi kurutur. Bu yüzden kuru ciltler ılık suyla duş almalıdır.

-Alkol de cildi kurutur bu yüzden alkol içeren ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.

  • Karma cilt

Karma ciltlerin yazın karşılaşacağı problemler neredeyse yağlı ciltlerinki ile aynıdır. Ek olarak, ciltte kızarıklık ve kaşıntı gibi problemler meydana gelebilir.

Ne yapmalı?

-Sabun içermeyen temizleyiciler, dengeleyici tonikler, nemlendirici serumlar ve yağsız güneş kremleri yazlık cilt bakımında karma ciltlerin kullanması gereken ürünlerdir.

-Fazla yağ ve kirden kurtulmak için düzenli olarak günde 2 kere cilt temizliği yapılmalıdır.

-Özellikle karma ciltler için tek tip yüz maskeleri yeterli olmayabilir. Bu sebeple burun ve alın bölgesi için arındırıcı, yanak ve çene bölgesi için ise nemlendirici özelliği bulunan maskeler tercih edilmelidir.

Nelerden kaçınmalı?

-Karma cilt tipinde yanaklar ve çene kurumaya meyilli olduğundan nemlendirici ihmal edilmemelidir.

  • Normal ciltler

Normal ciltler yaz mevsiminden pek etkilenmese de ölü derilerin oluşumu ciltte solgun ve mat bir görüntüye sebebiyet verebilir.

Ne yapmalı?

-Jel formundaki ya da süt tipi temizleyiciler, hafif yapıda bir nemlendirici ve güneş kremi, cildin fresh görüntüsünü geri kazandıracak nazik bir krem peeling, alkol oranı normal bir tonik normal ciltlerin yazlık cilt bakımı rutinini tamamlamasında yeterli olacaktır.

-Haftada 2-3 kere yapılan peeling cildin ışıltılı görünümünü geri kazanmada yardımcı olacaktır.

-Haftada 2 kere nemlendirici maske kullanmak güneşle birlikte nemini kaybeden normal ciltlerin tekrar nem kazanmasına yardımcı olur.

-Yazın, güneş ışınlarıyla birlikte normal cilt tipi kurumaya ya da yağlanmaya meyilli olabilir. Ürün tercihlerinizi buna göre seçebilirsiniz.

Nelerden kaçınmalı?

Cilt dengenizi bozmayacak ürünler kullanmamaya dikkat edin.-Güneş kremi kullanmak yazın tüm cilt tiplerinde olduğu gibi normal ciltlerde de büyük önem taşır. Kırışıklık ve güneş lekelerinin oluşumunu engellemek için güneş kremi ihmal edilmemelidir.

scroll to top