Close

Yağlı ciltleri nemlendirirken nelere dikkat etmeli?

Yağlı ciltlerin bakımı ile ilgili birçok mit ve kulaktan dolma bilgi var.Bunlardan biri de yağlı ciltlerin nemlendiriciye ihtiyacı olmadığı hakkında. Yüzünüzü temizledikten sonra cildiniz nem kaybına uğrar ve bunun sonucunda daha çok yağ üretir. Cilt tipiniz ne olursa olsun cildinize kaybettiği nemi geri kazandırmanız için,nemlendiriciler çok önemlidir.

Her ne kadar dışarıdan yağlı bir görünüme sahip olsa da, yağlı cildinizin cilt bariyerini güçlendirmek için neme ihtiyacı vardır. Yağlı ciltlerin kullandığı birçok ürün cildi kurutmaya ve yağdan arındırmaya yöneliktir. Cilt kurudukça daha çok sebum üretmeye başlar ve bu da daha yağlı bir görünümün ortaya çıkmasına sebebiyet verir.Nemlendiriciler sayesinde cildiniz hem güçlenerek daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur hem de nem dengesi sağlanmış olur. Peki, yağlı ciltler nemlendirici seçerken nelere dikkat etmeli? Nasıl yöntemler uygulamalı?

1.Adım: Nemlendirici seçimi

İlk ve en önemli adım nemlendirici seçimidir. Her nemlendirici birbirinden farklıdır ve farklı amaçlar için üretilmiştir.Yağlı ciltlerin seçeceği nemlendirici içeriği elbette ki kuru ciltlerinkinden farklı olacaktır. Yağlı ciltlerin jel yapıda, su bazlı ve yağsız nemlendiriciler ya da cilt serumu kullanmaları öneriliyor. Mevsimler de nemlendirici alırken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler arasında.Kışın daha yoğun bir nemlendirici tercih etmeniz gerekirken, yazın daha hafif bir nemlendirici tercih etmelisiniz. Ayrıca, nemlendirici seçerken yaşınızı da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Eğer doğal bir nemlendirici arıyorsanız bu 3 seçeneğe göz atabilirsiniz,

-Argan Yağı: Ciltteki sebum üretimini dengelemeye yardımcı olur. Her cilt tipinin kullanabileceği mükemmel bir yağdır.

-Kuşburnu Yağı: Cildi temizlerken nemlendirir.Kızarıklıkları, kırışıklıkları, renk eşitsizliklerini gidermede yardımcı olur.

-Aloe Vera: Jel formundaki aloe vera, özellikle yaz aylarında yağlı ciltler için güzel bir nemlendirici seçeneğidir. Cilde ihtiyacı olan nemi verir ve çabuk emilir.

2. Adım: Nemlendiriciyi uygulamak

Yağlı cildinizi nemlendiriciye iyi hazırlamak da en az cildinizi nemlendirmek kadar önemlidir.Cildiniz kirlerden arınmış ve temizlenmiş olmalıdır. Cilt tipinize uygun bir temizleyici ile cildinizi temizledikten sonra yağlı ciltler için üretilmiş bir tonik kullanın. Cildiniz tam kurumadan nemlendiriciyi uygulayın ki nemlendirici daha çok emilsin. Nohut tanesi kadarını elinize alın ve nokta nokta olacak şekilde tüm yüzünüze uygulayın. Masaj yaparak yedirin ve sabah-akşam olmak üzere günde 2 kez bu rutini uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top