Close

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası bebek emzirme

silikon-emzirmeye-engel-mi

Göğüs büyütme ameliyatı, estetik operasyonların en popüleri haline gelse de emzirme konusunda kadınların kafasını karıştırıyor. Peki, göğüsü büyütmek için takılan silikonlar emzirmeye engel mi?

Silikon emzirmeye engel mi?

Göğüs büyütme ameliyatı aslında vücudun içine silikon yerleştirilmesi anlamına gelmektedir. Silikonu vücuda yerleştirmek adına üç yöntem bulunmaktadır. Bunlar; meme başının alt kenarının kesilerek silikonun yerleştirilmesi, memenin alt kenarının kesilerek silikonun yerleştirilmesi ve koltuk altının kesilerek silikonun yerleştirilmesidir.

Bir annenin bebeğini emzirebilmesi için meme başının altında bulunan süt kanallarının, süt bezleri ile etkileşime geçip memeden sütü fışkırtması gerekir. Bu da meme başının uyarılmasıyla hipofiz salgı bezinden salgılanan oksitosin ve prolaktin hormonlarıyla gerçekleşir. Yani yapılan estetik operasyonda süt bezleri ile meme başı arasında ki sütün akışını sağlayan kanallar zedelenmediği sürce silikon emzirmeye engel olmamaktadır.

Yapılan operasyonda kanallar herhangi bir şekilde zedelenirse süt akışı meme ucuna ulaşamadığı için bebek ne kadar emme eylemini gerçekleştirse de süt salgılanmayacaktır. Kanalların zedelenmemesi adına hekimin operasyon olacak kişi için en iyi yöntemi seçmesi gereklidir. Meme başının alt kenarından ve koltuk altından yapılan operasyonlar emzirme konusunda %99.9 olumlu sonuç vermektedir. Bir diğer yöntem olan memenin alt kenarının kesilmesi ise, ileride emzirebilecek olan hastalarda en az tercih edilenidir.

Çünkü meme alt kenarında yapılacak olan kesi, meme başını direkt etkileyebileceği gibi süt kanallarınıda aynı şekilde etkileyebilmektedir. Tüm estetik cerrahlar yaptığı operasyonlarda süt kanallarına inmeden cilt yüzeyinde kesikler açsalar da memenin altından yapılan operasyonlarda istisnai durumlar yaşanabilmektedir.

Çökük meme uçları için estetik operasyon

Göğüs büyütme amacıyla yapılan estetik operasyonlar emzirme konusunda kadınları tedirgin etse de kimi vakalarda çökük meme ucuna sahip kadınlar için bir çözümdür. Meme ucu içeri doğru çökük olduğundan meme başını ağzıyla yakalayamayan bebekler süt ememez ve besin yetersizliğinden zayıf düşerler.

Buna çözüm olarak hazır silikon meme uçları bulunsa da uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Hekimlerin asıl tavsiyesi göğüs büyütme ameliyatı ile aynı şekilde göğüse yerleştirilen silikonun meme ucunu dışarı itmesini sağlamaktır. Bu sayede bebek doğal meme ucunu kavrayacak ve besin tüketimi doğru bir şekilde gerçekleşecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top