Close

Hamilelere yaz dönemi için 7 altın tavsiye

Yaz aylarında hamilelik, diğer dönemlere nispeten sizi biraz daha zorlayacaktır. Gebeliğin ilk üç ayı yaz dönemine denk geliyorsa kokulara olan hassasiyetiniz artacak, bulantılarınız şiddetlenebilecektir. Hamileliğinizin son üç ayı ise alınan kilolar, vücuttaki ödemler sizi oldukça rahatsız edecek ve kendinizi halsiz hissetmenize sebep olacaktır. Dikkat edeceğiniz birkaç küçük noktayla birlikte hamileliğinizin yaz aylarındaki dönemini daha rahat geçirebilmeniz mümkün.

  • Bol sıvı tüketimi

Hamileliğinizde bol sıvı tüketmek siz ve bebeğiniz için hayati önem taşımaktadır. Terleme ve ödemlerle birlikte vücudunuz daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır. Hamileliğinizin ilk üç ayını geçmiş ve bulantılarınız azalmışsa günde en az 2.5 litre su tüketmenizde fayda var.

  • Güneş ışınlarına dikkat edin

Yaz aylarında hamilelikle birlikte anne adayının vücudunda salgılanan bir takım hormonlarla birlikte cildin güneşe karşı olan duyarlılığı artıyor. Yüksek faktörlü güneş kremleriyle cildinizi korumadığınız takdir de cildinizde artan duyarlılık yüz ve göğüs bölgelerinizde kahverengi lekelenmelerin oluşmasına neden olmaktadır. Güneş ışınlarının yoğun olduğu 11:00 – 16:00 aralığında direk güneş ışıklarına maruz kalmamaya dikkat edin. Şapka kullanmayı unutmayın.

  • Yüzme ve yürüme

Kendinize yarattığınız her fırsatta yürümeyi ihmal etmeyin. Hamilelik sürecinde yapılan yürüyüşler hızla kilo alımını engelleyecek ve kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Yaz aylarında gebelik sıcak havalarla birlikte sizi bunaltacaktır. Doktorunuzdan aldığınız izinle birlikte ilk aylardan itibaren yüzmek sizin için en sağlıklı egzersiz olacaktır. Ayrıca suyun serinletici etkisi, sıcak havaların bunaltıcılığından kurtulmanızı sağlayacaktır. Tercih edeceğiniz deniz ya da havuz suyunun temizliğine kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için dikkat etmenizde fayda var.

  • Sağlıklı beslenin

Gebelikle birlikte hassaslaşan mideniz düşünüldüğünde yağ ve karbonhidrat oranı yüksek olan besinlerden uzak durmanız gerekiyor. Yaz aylarında gebelikle birlikte yağlı ve tuzlu besinlerin tüketimi bünyenizi zorlayarak kendinizi halsiz hissetmenizi sağlayacaktır. Bunların yerine bol sebze ve meyve tüketmek düşük kalori alımını sağlamakla birlikte vitamin ve mineral açısından zengin beslenmenizi sağlayacaktır.

  • Masaj ve duş

Özellikle gece yatmadan önce alacağınız ılık duş uykuya geçişini kolaylaştıracak ve vücudunuzun ısısının dengelenmesini sağlayacaktır. Artan kilolarla birlikte çoğalan ödem ve yavaşlayan kan akışınızı hızlandırmak için özellikle bacaklarınıza masaj yapmak ve yaptırmak gebeliğin ortaya çıkardığı olumsuz durumları ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

  • Dinlenin

Yaz aylarında gebeliğiniz son zamanlarına yaklaştıysa kendinizi daha halsiz ve yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz. Ayaklarınızı uzatıp oturmayı, bol bol dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz. Kendinize dinlenmek için mutlaka fırsatlar yaratmalı, bünyenizi çok yormamalısınız. Artan kiloların hareket kabiliyetinizi son dönemlerde azaltması normal ve kaçınılmaz bir sonuçtur. Uykunuzu almaya ve uykusuz kalmamaya dikkat etmenizde enerjinizi korumanızı sağlayacaktır.

  • Giyinmenizi dikkat edin

Yaz ayları ve hamileliğinizle birlikte terleme ve ciltte mantar sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu problemleri en aza indirgemek için sizi sıkmayacak, kan dolaşımınızı kolaylaştıracak bol ve ince kumaşlı kıyafetler tercih etmelisiniz. Tercih ettiğiniz kıyafetlerin kumaşını dikkatli seçin. Pamuklu ve nefes alan kumaşlar terlemenizi azaltacaktır. İhtiyaca göre ince katlar halinde birden çok kat tercih edebilirsiniz.

scroll to top