Close

Yaz döneminde kullanabileceğiniz 4 bitkisel leke karşıtı maske

Cilt lekeleri, güneşin kendini göstermesi ile birlikte yüz güzelliğine gölge düşüren can sıkıcı bir durumdur. Özellikle bayanların önem gösterdiği cilt lekeleri, yazın gelmesi ile birlikte ortaya çıkmaya başladı bile.

Cilt lekelerinin nedenleri;

Yaz aylarında sıklıkla görülen cilt lekeleri genellikle açık tenli ciltlerde daha sık görülür. Cilt lekeleri, yüz bölgesinde çile benzer bir görünüm oluşmasına sebep olur. Göz çevresi, alın, yanak ve boyun bölgelerinde yoğunluk gösterir.

Cilt lekelerinden kurtulmak için evde kolaylıkla hazırlanabilen doğal maskeler var. Bu maskeler sayesinde cildiniz hem lekelerden kurtulur hem de daha sağlıklı ve parlak görünüme sahip olur.

Cilt lekelerinin giderilmesi için bitkisel maskeler:

  • Zerdeçal maskesi: Cilt lekelerinin yanı sıra, yüzde oluşan sivilce lekelerinin de giderilmesine yardımcı olan zerdeçal maskesinin yapımı çok kolay. 1 yemek kaşığı toz zerdeçala bir miktar hindistan cevizi yağı ekleyerek macun kıvamına getirin. Bu karışımı kullanmadan önce cildinizi temizlemeniz önemli. Sonrasında maskeyi yüzünüze sürün ve yaklaşık yarım saat bekletin. Yüzünüzü maskeden temizlemek için ilk olarak ılık su ile yıkayın. Sonra soğuk su ile bir kez daha yıkayabilirsiniz.
  • Pirinç suyu maskesi: 1 su bardağı içme suyuna yaklaşık bir avuç pirinç ekleyerek 20 dakika bekletin. Pirinç, suyunu bıraktıktan sonra süzgeç yardımı ile suyunu süzün. Pirinç suyunun içine bir yumurta akı ve bir miktar yulaf unu ekleyin. Karışımın macun kıvamına gelmesi önemli. Yüzünüze masaj yaparak sürdükten sonra yarım saat bekletin ve yıkayın.
  • Aloevera maskesi: Hücreleri yenileme özelliğine sahip aloevera, cilt lekeleri için de çok faydalıdır. 1 ampul E vitamini, 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1 yemek kaşığı Aloevera jelini iyice karıştırın. Yüzünüze sürün ve 20-30 dakika aralığında beklettikten sonra yıkayın. Cildinizin nasıl ferahladığını hemen hissedeceksiniz.
  • Bal ve limon maskesi: Balın faydaları saymakla bitmez. Cilde faydaları ise, herkes tarafından bilinir. Cilt lekeleri için kullanılan bal maskesine, limon ve şeker eşlik eder. Bu maskenin içeriğinde limon suyu olduğu için gece yatmadan önce kullanmanız önemli.  Aksi takdirde cilt lekelerinin daha fazla çıkmasına neden olabilir.

Öncelikle 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı içme suyunu karıştırın ve yüzünüzü sürün. Yaklaşık beş dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Sonra, yarım limon suyu ile bir yemek kaşığı balı karıştırarak maske haline getirin ve yüzünüze sürün. 20 dakika kadar beklettikten sonra iyice yıkayarak maskeyi temizleyin.

scroll to top