Close

Hamileliğin Belirtileri

Hamileliğin Belirtileri

Hamileliğin Belirtileri

Hamilelik belirtileri, bebek sahibi olmayı bekleyen ve hayal eden birçok kadın için oldukça önemlidir. Bu belirtilerin ortaya çıkabilmesi için belli bir zaman öncesinde erkek üreme hücresi sperm ve kadın üreme hücresi olan yumurtalıkların döllenmesi gerekir. Eğer çok da yoğun bir cinsel ilişki takviminiz yok ise tahmini olarak ne zaman hamile kalacağınız hakkında daha kolay tahmin yürütebilirsiniz. Bunu anlayabilmek için ilişki gününüzden on dört gün sonrası size merak ettiğiniz soruların cevabını yavaş yavaş vermeye başlayacaktır. Kadınlar kimi zaman belli başlı belirtiler yaşamadığı için bunu geçiştirir ve hamileliğini doğrulama yoluna bile gitmeyebilir. Yani hamilelik her kadında aynı tepkiyi göstermeyebilir. Herhangi bir belirti sezmeyip sonucunda hamile olduğunu şans eseri öğrenen birçok kadınla karşılaşabilirsiniz. Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber çoğu zaman her kadının başına gelen bir durumdur. Kimisi çok yoğun bir şekilde bu belirtileri yaşarken kimisinin de ruhu dahi duymaz. Bu durum sadece kadından kadına değişmekle kalmaz aynı zamanda kadının hamileliğinden hamileliğine de farklılık gösterebilir. İlk çocuğunda çok fazla belirtiye maruz kalıp diğer çocuklarında bunu yaşamayan bir sürü anne vardır. Aynı şekilde bunun tam tersi de olabiliyor. Her kadının bildiği gibi hamilelik belirtilerinde birinci sırada olan etken adet olmamaktır. Kadınların adeti belli aralıklarla gününü şaşırabilir veya gecikebilir. Gecikmesinin birçok farklı sebebi olmakla birlikte bu gecikme bir haftadan fazlayı bulduysa akıllara hamile olabilme ihtimalini getirir. Adeti geciken her kadın artık başka ihtimallere de olanak verip kendi vücudunu dinleme aşamasına geçer. Bundan sonraki en önemli belirti ise mide bulantısıdır. Bu süreçte çevrenizdeki birçok koku sizi öğürtebilir ve kokulara çok fazla hassaslaşabilirsiniz. Genellikle sabahları meydana gelen bulantı, kişinin kusmasına kadar sebep olabilir. Embriyonun anne rahmine tutunma çalışmaları kişide lekenlemelere ve hafif kanamalara da yol açabilir. Bu yüzden ister istemez kasık ağrısı çekmeniz de olasıdır. Bunların dışında göğüslerde dolgunluk, sık sık idrara çıkma, kendinizi yorgun hissetme, baş ağrısı ya da baş dönmesi gibi durumlar yaşıyorsanız hamileliğin belirtilerini taşıyorsunuz demektir.

Gebelik Testi ile Hamileliğinize İlk Adım

Gebelik testi, bir kadının ilişki yaşadıktan sonra bebek sahibi olup olamayacağını öğrenmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Bu test sizlerin tercihine göre farklı şekillerde yapılabilir. Eğer kendi başınıza kimsenin haberi olmadan hamile olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, evinizde veya herhangi bir yerde tek bir parça kit ile bunu halledebilirsiniz. Şunu bilmekte fayda var ki, bu yöntemin doğruluğu diğer testlere göre her zaman daha düşük ihtimaldir. Gebelik belirtileriniz ve durumunuz varken bile yok gibi gösterip kafanızın karışmasına sebep olabilir. Her ne kadar böyle ihtimaller olsa da senelerdir iyice geliştirilmiş ve geliştirilmeye de devam etmektedir. En doğru sonuçları alabilmek için test, genellikle sabahın ilk saatlerinde aç karnına yapılmalıdır. Testi uygulayabilmeniz için idrarınızdan birkaç damla alıp test kitine damlatmanız yeterli olacaktır. Damlattığınızda kit, idrarınızdaki Beta HCG seviyenizi tespit etmeye başlayacaktır. Sonrasında testi düz bir zemine koyup üç veya beş dakika bekletmeniz gerekmektedir. Bu süre geçtikten sonra kontrol etme aşamasında tek çizgi görüyorsanız sonuç negatif yani hamile değilsiniz demektir. Eğer ki çift çizgi görüyorsanız sonuç pozitif yani hamilesiniz demektir. Bir diğer gebelik testi seçeneği ise, yine idrarla yapılan fakat hastane ortamında olan bir yöntemdir. Belli bir miktar idrar örneği verdikten sonra idrarınızdaki Beta HCG seviyesini ölçerek size doğru sonucu sunar. Bazen bu yöntemde de şu gibi yanlışlıklar ortaya çıkabilir. Hamile olsanız bile çok erken bir zamanda idrar testi verdiyseniz, hormon henüz idrara karışmadığı için sonucunuz negatif çıkabilir. Eğer döllenmiş yumurta rahime yerleştiyse bundan altı ya da sekiz gün geçtikten sonra idrar testiniz pozitif çıkacaktır. Bir diğer yaptıracağınız ve hiçbir şekilde yanlış sonuç vermeyecek gebelik testi yöntemi ise kan tahlili vermektir. Kişi henüz adet gecikmesi yaşamasa bile kan testi yaptırdığında hamile olup olmadığını öğrenecektir. Çünkü Beta HCG hormonu salgılanır salgılanmaz ilk olarak kana karışır. Kandan sonra idrara geçer. Bu yüzden kan tahliliyle doğruluğunu tespit etmek daha mantıklıdır. Aynı zamanda bir diğer avantajı da idrar testine göre daha erken sonuç vermesidir.

Hamilelik Testi Ne Kadar Güvenilirdir
Hamilelik Testi Ne Kadar Güvenilirdir

Hamilelik Testi Ne Kadar Güvenilirdir?

Hamilelik testi, birçok kadının “acaba anne olabilecek miyim?” sorusunun cevabını giderir. Farklı farklı hamilelik testlerinden geçebilirsiniz. Herkes bunu tamamen kendi istek ve tercihine göre yaptırabilir. İlk olarak, tamamen hastaneden uzak ve ev ortamında bu testi yapmak istediğinizi varsayalım. Bunun için ilk yapmanız gereken şey güvenilir bir yerden ya da eczaneden hamilelik testi almak olacaktır. Testin doğru sonuç vermesini istiyorsanız her şeyden önce doğru bir zamanda yapıyor olduğunuzdan emin olmalısınız. Özellikle ilişkiye girdikten belli bir süre sonra ve adetinizin gecikmesiyle paralel bir zamanda yapmak daha doğru sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Başta bunlara dikkat etmediğiniz sürece aldığınız hamilelik test kiti hangi özellikte olursa olsun istediğiniz sonucu vermeyebilir. Bu zamanlamalara dikkat ettikten sonra, özellikle sabah uyandığınızda ve aç karnınıza testinizi yaptığınızda da daha güvenilir sonuçlar alacaksınızdır. Test kitinizi temiz ellerinizle açmaya ve üzerine su gibi materyallerin değmemiş olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir. İdrarınızı yapmaya başladıktan üç beş saniye sonra gelen idrarı test kitine damlatırsanız bu sizin için daha sağlıklı olacaktır. Sonuç olarak bu şekilde adım adım evde uyguladığınız test sonucunuzun yanlış çıkma ihtimali çok aza inecektir. Bir diğer idrarla hamilelik testi yaptırmanın yolu da hastane ortamında vereceğiniz idrar numunenizdir. Aslında başta söylenen birçok kural bu test için de geçerli. İlişkiye girdikten sonra döllenme sürecinin başlamasıyla birlikte Beta HCG hormonunun seviyesi direkt kanda kendini belli eder. Kandaki seviye artışından sonra idrara geçer. Eğer hormon kanınızdan idrarınıza geçmeden önce numune örneği verdiyseniz, idrar testiniz hamile olsanız dahi yanlış sonuç verecektir. Yani idrar testi güvenilir olup kesin sonuç vermekle birlikte yanlış zamanda yaptırıldığında doğru veriyi yansıtamaz. Son seçenek olan, kandan alınan örnekle hamile olup olmadığınızı öğreneceğiniz sonuç ise sizlere en doğru ve güvenilir bilgiyi yansıtacaktır. Hatta döllenme olur olmaz kana geçen Beta HCG hormonu, sizin adet gecikmenizi beklemeye gerek kalmadan kandaki değerini yükselteceği için direkt kesin sonuç vermiş olacaktır. Hepsi güvenilir olmakla birlikte özellikle idrar testlerini zamanlamalarına uygun yaptığınız takdirde hiçbir sorun yaşamayacaksınızdır.

En Doğru Şekilde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi nasıl yapılır diye merak ediyor ve bu konuda her kadın gibi endişe duyuyor olabilirsiniz. Genellikle çoğu kadın “acaba kendim doğru yapabilir miyim?” , “yapsam doğru sonuç alabilir miyim?” gibi sorularla kendilerini karşı karşıya bırakıyorlar. Bu işi gizli yapmak isteyen, doktora başvurmayıp hastanede vakit öldürmek istemeyen birçok kişi eve aldığı hamilelik testiyle kendisi uğraşmak zorunda kalıyor. Bu, tecrübe edinmiş kişiler için oldukça kolayken, daha ilk kez yapacak bir kişi için oldukça zor ve ufak bir araştırma gerektirebiliyor. Eğer eve aldığınız hamilelik testinin doğru sonuç vermesini istiyorsanız öncelikle kendinizi bir sorgulamanız gerekiyor. Testinde çift çizgi görmek isteyen bir kişi bu testi defalarca uygulayıp tek çizgi görebilir. Bunun ilk ve en önemli nedeni, gebe olsanız dahi testi yaptığınız zamanda hormonların henüz idrarınıza karışmamış olmasıdır. Yani kısaca yanlış zamanlamadır. Doğru şekilde test yapmak ve doğru bir sonuç almak istiyorsanız öncelikle adet takviminizi, ilişkiye girdiğiniz tarihi göz önünde bulundurmalısınız. Unutmayın ki bu tarihleri kontrol ettiğinizde ve kabataslak gözden geçirdiğinizde ne zaman doğru sonuç alabileceğinizi göreceksiniz. Yumurtanın rahme yerleşip önce kana sonra da idrara hormon salgılaması, sizin de bu zamanda test yapmanız sonucunuzu doğru çıkartacaktır. Satın alacağınız hamilelik testleri çeşit çeşittir ve hepsi yapılış bakımından birbirinden farklılık gösterebilir. Hormon değeriniz idrarınıza geçtiğinden itibaren hangi kitte test yaparsanız yapın size doğru sonucu verecektir. Bunlar dışında sizin de özen göstermeniz gereken bazı noktalar vardır. Kiti paketinden çıkartırken ellerinizin ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer elinizdeki ıslaklık veya su damlası kit üzerindeki idrar damlatacağınız yere denk gelirse hiçbir şekilde doğru sonuç alamazsınız. Aynı şekilde idrar damlattıktan sonra testi koyacağınız zeminin de ıslak olmamasına ne olur ne olmaz dikkat etmeniz gerekiyor. Bunların haricinde, en doğru şekilde sonuç alabilmek için idrarınızı biraz yaptıktan sonraki kısımdan numune alıp damlatmaktır. Hastane ya da sağlık ocağı gibi yerlerde vereceğiniz kan veya idrar numunesi titizlikle alınıp işleme konacağı için içinizde şüphe yaratmamalıdır. Sadece kan tahlili dışında vereceğiniz idrar numuneleri için zamanı beklemelisiniz çünkü kandaki değerinizden hamile olduğunuz direkt anlaşılırken idrardan hemen anlaşılamayabilir.

Kesin Sonuç İçin Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır
Kesin Sonuç İçin Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır

Kesin Sonuç İçin Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testi ne zaman yapılır tarzı soruları merak ediyor ve doğru sonuca ulaşabilmek için uygun zamanı kolluyor olabilirsiniz. Aslında bunun cevabını verebilecek en doğru kişi sizsiniz. Eğer düzenli bir adet döngünüz var ise ve adet gününüz bir hafta on gün gibi bir süreden fazla geciktiyse yavaş yavaş şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Artık bu süre zarfından itibaren testinizi yapıp sonucunu görebilirsiniz. İster kendi aldığınız hamilelik testi ile, isterseniz de doktora giderek bu süreci başlatabilirsiniz. Şayet bu süreden daha az bir zamanda yapmaya kalkarsanız sonucunuzu negatif görmeye hazır olun. Eğer ki adet dönemlerinizde bir belirsizlik ve durmadan gecikmeler yaşıyorsanız, testi yaparken en sonki cinsel ilişkinizden yirmi bir gün geçmiş olmasına dikkat ediniz. Aslında bu zaman, yaptıracağınız testin türüne göre de değişiklik gösterir. Kanda çok daha çabuk belli olan değer, idrarda hemen kendini göstermeyecektir. Böyle olduğu için yanlış zamanda ya da yanlış yöntemle yapılan hamilelik testleri haliyle yanlış sonuçlar doğurabilmektedir. Döllenme gerçekleşip, on birinci günü tamamladığında Beta HCG hormonu artık kana karışmaya başlar. Bu, kan değerinizdeki hormon seviyesinin her geçen gün artacağı anlamına geliyor. Bu kan tahlili işleminden sonra hamile olup olmadığınız sonucuna doğru bir şekilde ulaşacaksınız. Her zaman Beta HCG hormonu ilk olarak kana bulaştığı için en  hızlı sonuca kan tahlilinizden ulaşabilirsiniz. Başlarda idrara geçmeyen hormon ancak kandaki seviyesinde yükseliş yaşamaya başladığında idrara geçer. Bazı zamanlarda, başlarda idrar testi yaptırıp sonucunda boşu boşuna hayal kırıklığına uğramak yerine ilk olarak kan testine yönelmek daha isabetli ve hızlı sonuç odaklı olabilir. Beta HCG hormonunun değerinin yükselişi, kanda ortalama on beş günü bulur ve Beta HCG hormonu kandan idrara geçişini artık tamamlamaya başlar. Bunun sonucunda artık evde kendiniz yapacağınız ya da hastanede bir hekime yaptıracağınız idrar testi doğru sonuç vermeye başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top