Close

Hangi Macbook’u almalıyım

Hangi MacBook’u almalıyım ?

Hangi MacBook’u almalıyım?

Hangi Macbook’u almalıyım? Hali hazırda bir iPhone’unuz var mı ve siz de bir Apple bilgisayar satın almak istediğiniz için çok mu mutlusunuz? Yeni bir Mac satın almak için neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini sizler için derledik. İlk olarak Cupertino merkezli firmanın sunduğu tüm bilgisayarları göreceğiz ve çeşitli modeller arasındaki temel farkları analiz edeceğiz. 

Bunu yaparken, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı daha kolay bulmanıza yardımcı olmak için her bir Mac’in artılarını ve eksilerini vurgulayacağız. Peki Hangi Macbook’u almalıyım? Biliyorsunuz ki Apple bilgisayarlar, tüm ürünleri gibi ciddi bir maliyet gerektiriyor ve bu nedenle satın almaya geçmeden önce gerekli değerlendirmeleri yapmak önemlidir. Bu nedenle, yazdığımız kılavuzu okumak için birkaç dakikanızı ayırın ve hangi Macbook’u almalıyım? Diyorsanız yazımıza şans verin! 

Neden bir Mac satın almalıyım? Hangi Macbook’u almalıyım? 

Apple’dan gelen bilgisayarlar ülkemizde de giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Bir Windows ömrü kullanan birçok kullanıcı mavi ekranlardan ve sürekli hatalardan bıkmış ve bu nedenle Mac’e geçiyor. MacOS, Windows’tan çok daha iyi çalışır: Her şey bu işletim sistemi etrafında inşa edilmiştir ve modellerin her birinde maksimum performans sağlamak üzere optimize edilmiştir.

Uyumluluk sorunlarına elveda demek mümkündür. Bu bilgisayarlar neredeyse kusursuz çalışıyor ve bu nedenle hem profesyoneller hem de öğrenciler veya ev kullanıcıları tarafından giderek daha fazla tercih ediliyor. Windows’tan Mac’e geçmek her zaman kolay değildir, ancak çoğu durumda buna değdiğinden bahsetmek doğru olacaktır.

Genel olarak en iyisi: MacBook Air M1

Hangi Macbook’u almalıyım?
Hangi Macbook’u almalıyım?

Mac ailesinde kimler var?

Detaylara girmeden önce kısaca Mac ailesini kısaca tanımakta fayda var. Mac’ler dizüstü ve masaüstü modeller olarak 2’ye ayrılıyor, ve her segment altında 3 farklı model bizleri karşılıyor.

Dizüstü Mac’ler

 • MacBook
 • MacBook Air (MBA)
 • MacBook Pro (MBP)
 • Masaüstü Mac’ler
 • Mac mini
 • iMac
 • Mac Pro

Dizüstü bir Mac mi? Masaüstü bir Mac mi?

Peki o zaman bir karar vermemiz gerekiyor: Dizüstü bir Mac, yani bir Macbook mu düşünüyoruz, yoksa masaüstü bir Mac mi? Aşağıdaki resimlerden birine tıklayarak Mac modellerine göz atabilirsiniz. Apple’ın mevcut Mac donanımı serisi, özellikle dahili M1 silikonunun gelmesinden sonra, yüksek performanslı makinelerin kafa karıştırıcı bir karmaşasıdır. 

Besin zincirinin en üstünde, ölçeklenebilirlik ve optimum performans arayan profesyoneller için MacBook Pro, yani “Mac Cheese Rende” yer alıyor. O zaman piyasadaki en güvenilir ve güçlü taşınabilir bilgi işlem makinelerinden biri olarak kabul edilen Macbook Air gibi bir makineniz var. Apple için bir kazan-kazan senaryosu gibi görünüyor, değil mi? Ancak alıcılar için doğru Mac’i seçmeye gelince durum biraz zor.

En iyi masaüstü: 24 inç iMac

Hangi Macbook’u almalıyım?
Hangi Macbook’u almalıyım?

Dizüstü bilgisayarın form faktörü ile başlayalım. Bir Macbook modeline odaklanmadan önce kendinize taşınabilirlik sizin için ne kadar önemli gibi birkaç soru sormanız gerekiyor. Makinenizde kaç bağlantı noktası istiyorsunuz? Macbook’unuzda ne tür bir çalışma yapmayı planlıyorsunuz? 13 inçlik bir ekran yaratıcı çalışmalarınız için yeterince büyük mü? Ve bütçe de, çünkü bu Apple makineleri ucuza gelmiyor.

Macbook satın alma rehberi 

Macbook satın alma rehberini sizler için araştırdık. Hangi Macbook’u almalıyım? Diye düşünüyorsanız doğru yere geldiniz. Bir dizüstü Mac, yani bir MacBook satın almaya karar verdiyseniz, bu sayfada Apple’ın Macbook ailesini kısaca tanıtıyor, ve kimler için uygun olduğunu paylaşıyoruz. Eğer 13” MacBook Air ile 13” Macbook Pro arasında kararsız kalıyorsanız, Macbook satın alma rehberine göz atarak daha kolay karar verebilirsiniz.

Bütçenin En İyisi – Mac Mini

Hangi Macbook’u almalıyım?
Hangi Macbook’u almalıyım?

Macbook nasıl bir bilgisayar?

Macbook ailesine en son katılan üye olan MacBook, ismi gibi kendisi de en yalın ve en sade olan bilgisayar olma özelliğini taşıyor. Her konuda sınırları zorlayan Apple, Macbook ’ta hafiflik, incelik, pil ömrü, ekran, performans gibi bir çok konuda çok uç noktalarda.

Üzerinde sadece tek bir USB-C çıkışı ve bir kulaklık çıkışı olan MacBook, artık birçok şeyi kablosuz yapmayı tercih edenleri mutlu edecek bir bilgisayar. Özel pil teknolojisi sayesinde 10 saate varan pil ömrü, 12 inç retina ekranı, küçük şarj aleti, tam boy klavyesi ve fansız tasarımıyla MacBook insanı “şöyle bir düşündüren” özelliklere sahip.

Taşınabilirliği, pil ömrü, ekranı ve sessizliği ile 11 inç bir MacBook Air’den iyi diyebileceğimiz MacBook’un geride kaldığı alanlar performanstan ve giriş/çıkışlardan verdiği taviz sadece.

Sadece 920 gram ağırlığında,12 inç 2304 x 1440 piksel çözünürlüğünde ekranı ve 16:10 çerçeve oranına sahip olan MacBook, aynı zamanda gümüş, roze altın, altın ve uzay girisi renkleriyle de diğer aile üyelerinden farklılaşıyor. Macbook satın alma rehberimizi okumaya devam edin..

İçerik Oluşturucular için En İyisi – 16 inç Macbook Pro

Hangi Macbook’u almalıyım?
Hangi Macbook’u almalıyım?

Peki MacBook kime göre?

 • Günlük kullanım için (e-posta, internet, resim, video, film izlemek, oyun oynamak vb…) bir bilgisayar satın almayı düşünenler
 • 15 veya 17 inç gibi dev bir ekran istemeyen, ancak retina bir ekran kullanmak isteyenler
 • Sürekli olarak SD card, USB, thunderbolt vb. çıkışları kullanmayanlar
 • Gümüş rengi dışında farklı renkte bir MacBook kullanmak isteyenler
 • Yüksek performans beklentisi olmayanlar (profesyonel kullanım düşünmeyenler)
 • Daha taşınabilir, çok hafif ve çok ince bir MacBook isteyenler
 • Şarj süresi uzun, hatta neredeyse gün boyu şarj etmeye ihtiyaç duymak istemeyenler
 • Şarj adaptörünün çok daha küçük ve taşıması kolay olsun isteyenler
 • Bilgisayarının hızlı açılıp kapanmasını, 30 güne varan bekleme, 9 saate ulaşan kullanım süresi ile sık sık şarj etmeyi istemeyenler

Apple’ın en çok satan modelleri dizüstü bilgisayarlardır. Bunlar, Apple’dan yıllar sonra olmasa da, başka hiçbir üreticinin sunamadığı yeni teknolojileri, şekilleri ve özellikleri getirebildikleri için endüstride devrim yaratan bilgisayarlardır.

Hepsi her zaman çok uzun bir özerklik, yüksek performans ve mükemmel direnç ile karakterize edildi. Örneğin MacBook Air, hareket halindeyken çalışanlar veya okuyanlar için ideal olan ultrabook’ları, çok ince ve hafif dizüstü bilgisayarları başlatandı.

En iyi masaüstü yükseltmesi: 27 inç iMac

Hangi Macbook’u almalıyım
Hangi Macbook’u almalıyım?

Birkaç cm kalınlıkta ve sadece 1 kg ağırlıkta taşımaları çok kolaydır, ancak çok fazla performanstan ödün vermezler. MacBook Pro ise inanılmaz performansıyla şaşırtabilen profesyonel dizüstü bilgisayarlar serisidir. 

Giderek daha ince ve kompakt bir alüminyum gövdeye sahip bir biçimde üretilir. Bugün 13 “ve 16” model var ve bunlar profesyoneller, multimedya içeriği yaratıcıları, tasarımcılar ve planlamacılar tarafından giderek daha fazla tercih ediliyor. Macbook satın alma rehberimizi sizler için hazırladık sizde kendinize göre olanı seçip mutlulukla kullanabilirsiniz.

scroll to top