Close

Hediyelik tütsü setleri 2022

Hediyelik tütsü setleri 2022

Hediyelik tütsü setleri 2022

Hediyelik tütsü setleri 2022 yılında severek kullanılmaya devam ediyor. Bugün evlerimizde severek kullandığımız tütsü, Ortadoğu’da yakılmaya başlanmasıyla parfümeri sanatının temellerini oluşturmuştur.  Ortadoğu’da Parfüm kelimesi ise eski taşra Fransızcasındaki ‘perfumar’ per, içinden, fumar- duman- kökünden gelir.

TDK’da tütsü:  Dini törenlerde veya çevrenin güzel kokmasını sağlamak amacıyla yakılan kokulu madde, buhur olarak tanımlanmaktadır. Tütsüler Tanrı ve Tanrıçaları onurlandırmak için kullanılmıştır. Rahipler tanrıları kutsamak ve onlara isteklerini iletebilmek için kutlamalar düzenlemiş bu törenlerde tütsüler  yakmışlardır. Hediyelik tütsü setleri 2022 listemize göz göz atmayı unutmayın. 

Tütsü çeşitleri nelerdir?

Tütsü çeşitleri nelerdir? Tütsü Çeşitleri ve Anlamları neler? Tütsülerin her birinin farklı kullanım alanı ve çeşitli anlamları vardır. Muhiku’daki tüm tütsü ve tütsülük modellerini Tütsü çeşitleri nelerdir? Yazımız üzerinden inceleyebilirsiniz.

Şimdi bir kısmına bakalım.

 • Sandal Ağacı Tütsüsü

Sandal ağacı tütsüsü, yakıldıktan sonra güzel kokusuyla aromaterapi etkisi yapar. Motive olma gücünün artmasına ve rahatlamanıza yardımcı olur.

 • Ardıç Tütsüsü

Her zaman yeşil renkte olan bu çalının çama benzer yaprakları bir araya getirilip kurutulduğunda, vücut ve zihin yorgunluğunu gidermeye yardımcı olur. İnsanlar, geçmişte tapınakları arındırmak için yaptıkları ritüellerde, hem veba salgınından korunmak hem de hastalıkların önüne geçmek için ardıç yaktılar. Ardıç eski Türkler için kutsal bir nitelik taşımaktadır, hem yılanları kovmak içim hem de simyacıların felsefe taşı yapımında kullandıkları söylenmektedir.

 • Sedir Tütsüsü

Birçok kültürde kutsal kabul edilen bir ağaç olan sedir, evinize yaydığı orman kokusuyla doğada  gibi hissettirir ve stresinizin azalmasına yardımcı olur. İnsanlar geçmişten bu yana hem olumsuz enerjiyi saflaştırmak hem de yok etmek için  sedir kullanmıştır.

 • Gül Tütsüsü

Toplumlar, çok eski zamanlarda gül yapraklarını kurutarak çoğunlukla taze başlangıçlar için yakardı. Üstelik çoğu dini gelenekte kutsal atfedilen bu bitki hem sevgiyi hem romantizmi temsil etmektedir.

 • Lavanta Tütsüsü

Lavantanın yandığı zaman ferah bir his veren etkisi bulunmaktadır. Lavanta, uykusuzluğu, üzüntü ve depresyonu gidermek için yakılmaktadır. Geceleri uyumadan 1 saat önce yakacağınız lavanta tütsüsü, uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

 • Reyhan Tütsüsü

Reyhan tütsüsünün negatif enerjilere karşı koruma etkisi vardır. Eskiden aşkla ilgili büyü çalışmalarında kullanılan en iyi tütsüler arasında reyhan gösterilmektedir.

 • Vanilya Tütsüsü

Vanilya, huzur ve mutluluk hissettirir. Bazı yiyecekler vanilya ile yapıldığında kokusu insanda gevşeme etkisi yaratmaktadır. Vanilya aynı zamanda ferahlığı da temsil etmektedir. Vanilya tütsüsü yoğun kokusundan dolayı kış aylarına daha çok yakışacak bir koku vermektedir.

 • Mint (Nane) Tütsüsü

Nane baharatından yapılan bu koku şifa kokusu olarak geçmektedir.  Çünkü ağrı ve sızıların geçmesine yardımcı olur, burun ve boğaz enfeksiyon hastalıklarında nefes almayı kolaylaştırır ve tıkanıklığı giderir.

 • Adaçayı Tütsüsü

Antimikrobiyal özelliğe sahip olan adaçayı aynı zamanda arındırıcı etkiye sahiptir. Yaşadığınız ortamı sadece bakteri ve böceklerden korumakla kalmaz, uyku kalitenizi arttırarak zihinsel olarak güçlenmenizi sağlar.

 • Öd Ağacı Tütsüsü

Öd ağacı tütsüsü vücuttaki temel enerji alanlarına etki ederek çakralarımızın açılmasını sağlar. Solunum yollarını rahatlattığı ve bunun yanında kaygı seviyesini azaltıp kişileri daha huzurlu hissettirdiği de saptanmıştır.

Tütsü neye iyi gelir?

Tütsü neye iyi gelir? Bizlere; geleneksel dini törenleri, terapileri ve meditasyonları hatırlatan tütsünün aslında bunlardan ibaret olmadığını hiç düşünmüş müydünüz? Peki tütsü ne işe yarar? Tütsü neye iyi gelir? Herkesin evinde rahat rahat kullanabileceği tütsüler, ruhunuzu dinginleştirmek için ya da en basitinden oda kokusu olarak bile kullanılmaktadır. 

Aslında birçok insanın kokulu çubuklar diyip geçtiği basit bir şeymiş gibi gelir tütsüler. Ama kimse onların ne işe yaradığını, üzerimizde ne gibi etkiler yarattığını düşünmemektedir. Tütsü, bizim zihnimiz ile aradaki bağlantıdır aslında. Zihninizi rahatlatan, içinizde bir yerlere dokunan ve sizi huzura doğru yol aldıran çubuklar.. peki Tütsü neye iyi gelir?

Öylesine yaktığınız bir tütsü çubuğu, çok gergin olduğunuz zamanlarda gevşemenizi sağlayan, stresten uzaklaştıracak, uykusuz gecelerinizde uyumanıza yardımcı olacak, dikkatinizi toparlayamadığınız günlerde konsantrasyonunuzu sağlayacak aynı zamanda yaratıcılığınızı ve motivasyonunu artırmaya da yardımcı olacaktır. Kendinizi zamanın dışında hissettirecek ve sizi tüm dert ve tasadan uzaklaştırılacaktır. 

Tütsü neye iyi gelir? Tütsülerin, koku çeşitlerine göre de etkileri değişmektedir.

 • Çilek kokulu çubuk tütsü; aşkı, şansı ve dostluğu simgelemekte olup üzerinizde o şekilde bir etki yaratmaktadır. 
 • Aloe Vera kokusunun, ruhsal gücünüz ile bağ kurup gücü kendinize çektiğine inanılmakta aynı zamanda da aşk ve talih açısından da güzel düşünceler getirdiği bilinmektedir. 
 • Violeta Menekşe kokusunun, ruhunuza şifa getireceği ve sizi koruma altına alan bir kokudur.
 • Okaliptüs, kendinizi aydınlatmanıza yardımcı olacak ve konsantrasyonunuzu sağlayacaktır. Bu koku negatif enerjilerden arındıracak ayrıca nefes darlığı olanlara da iyi gelecektir.
 • Forest(Orman), güçlü temizleme aroması ile sakinleştirici ve kutsal bir atmosfer oluşturarak meditasyon için uygun bir ortam sağlamış olacaktır. Ayrıca bu koku denge ve berraklık da sağlayacaktır.
 • Hindistan Cevizi kokusu özellikle dini törenlerde kullanılmaktadır ve bu kokunun birçok özelliği de bulunmaktadır. Psişik güçlerinizi canlandırmaya ve güçlendirmeye yarayan, kötü düşlerinizi uzaklaştıran, sevgiyi çeken ve şifa bulup arınmasını sağlayan bir kokudur. Bu koku aynı zamanda kalp ve boğaz çakralarınızı açacak, etrafınızda yer alan kötü varlıkları uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır. 
 • Karanfil, özellikle diş ağrılarınızı hafifletmeye yarayan bu koku aynı zamanda zihninize açıklık getirmekte, etrafınızda olup bitenlerin farkına varıp dedikoduyu durdurmanıza ve kendinizi korumaya yaramaktadır. Karanfil kokusu bir nevi şifadır. 

Tütsü nasıl yakılır?

Tütsü nasıl yakılır? Diye merak eden kişilerin birçoğu, tütsü yakmanın zor olduğunu düşünür. Oysa aksine, tütsü yakmak oldukça kolay bir işlemdir. Tütsü malzemeleri birçok çeşitte olabilir. Buna karşın birden fazla tütsü yakma yöntemi bulunmaktadır. Kokular, insan hafızasında en kolay yer edinen, uzun süre hatırlanan şeylerdir. Tütsünün tarihi, Antik Mısır’a dayanacak kadar eskidir. Peki Tütsü nasıl yakılır?

Hediyelik tütsü setleri 2022
Hediyelik tütsü setleri 2022
 • PİRAMİGO Tütsü Seti 120 Adet Tütsü Ve Fil Tütsülük 3356
 • Hello Minaste Namaste Doğal Tütsü Seti mix-11
 • Kyphi Natural Macabeli Enerji Seti (MACABE TÜTSÜLÜK-PALO SANTO TÜTSÜ- BALMUMU MUM- ADAÇAYI TÜTSÜ DEMETİ-KESE TUZ) Macabeliset01

Tütsü, bitkisel malzemeler ile üretilen, yakıldığı zaman çevresine duman ile beraber güzel kokular yayan bir malzemedir. Tütsü estetik nedenler ile meditasyonda, törenlerde ve terapilerde kullanılır. Öte yandan aynı zamanda böcek savar ya da basit bir deodorant olarak da kullanılır. Tütsüler, kullanıldıkları ortamda ve odada pozitif enerji yayarak, negatif enerjinin kaybolmasını sağlar.

Hediyelik tütsü setleri 2022
Hediyelik tütsü setleri 2022
 • Chappal Dilek Ritüel Tütsü Seti Turuncu Lila 8683071852420
 • MieBox Macabeli Enerji Seti Macabe Tütsülük Palo Santo Tütsü Balmumu Mum Adaçayı Tütsü Demeti Kese Tuz MieSedefBalmumu
 • Inka Wood Co. Inka Light Tütsü Seti LGHTST-03

Tütsü (eski Türkçede tütsü) “duman çıkaran obje” sözcüğünden geliyor. Tütsü; yakıldığında koku çıkaran, bazen kötü kokuları bastırmak bazen ise enerji temizliği için kullanılan bir malzemedir. Türüne göre yakıldığına ortaya çıkan koku odak arttırmaya yardımcı ve zihni açtığı için meditasyon, yoga, reiki gibi odak gerektiren çalışmalarda kullanılır. Aynı zamanda farklı kültürler ve farklı dinlerde ritüeller (ayin) öncesinde veya sonrasında kullanıldığı da bilinir. Tütsüler yapı itibariyle temelde ikiye ayrılırlar: 

Kimyasal içerikli yapay çubuk tütsüler ve doğal tütsüler. En bilinen tütsü çeşitleri:

 • Kimyasal içerikli çubuk tütsüler
 • Kimyasal içerikli konik tütsüler
 • Ağaç tütsüler (örn: Palo Santo, Öd Ağacı)
 • Demet tütsüler (örn: Adaçayı tütsüsü, lavanta tütsüsü, üzerlik otu tütsüsü)
 • Geleneksel Toz tütsüler (örn: Buhur Tütsüsü, Sığla Reçinesi, Yedi Dükkan Süprüntüsü, Bereket Tütsüsü)

Tütsüleme Nedir, Nerede Başladı?

Tütsülemek (smudging) olarak da bilinen adaçayı yakmak, eski bir ruhani ritüeldir. Tütsülemek, tüm gruplar tarafından uygulanmasa da, bir Kızılderili kültürel veya kabile uygulaması olarak yerleşmiştir. Adaçayı yakmak olarak başlayan bu gelenek farklı kültürler ve farklı dinlerde bulunulan coğrafyaya göre değişik tütsü çeşitlerinin yakılmasıyla sürmüştür.

Hediyelik tütsü setleri 2022
Hediyelik tütsü setleri 2022
 • Hello Minaste Doğal Huzur Hediye Seti 3672050292558
 • Allegorie.Co Tüy Tütsülük Seti Beyaz 2’li TÜYTÜTSÜLÜK
 • StoneHenge Design Beton El Yapımı Mum Ve Tütsü Seti Mum tütsü seti 01
scroll to top