Close

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

En iyi kişisel gelişim kitapları hangisi ? Kişisel gelişim kitapları 2000’li yılların başında yakaladığı popülaritesini uzun yıllar korudu ve 2010’lu yıllarla beraber değişen dünya, dijital nesil gibi etkenler sebebiyle büyük bir dönüşüm geçiriyor. Bazıları hala geçerliliğini koruyan felsefi yönü ağır kitaplar. Bazıları da bu yeni dünyada kendimizi geliştirme konusunda bize yardımcı olabilecek En İyi Kişisel Gelişim Kitapları listemizde !

Okumak, yaşımız kaç olursa olsun gereken önemi vermemiz gereken bir konu. Her insanın okuma konusunda farklı zevkleri olabilir. Bu içerik En İyi Kişisel Gelişim Kitapları adı altında sizi okurken gerçek anlamda geliştirecek bir liste olarak hazırlandı. Kişisel Gelişim Kitapları sırası size salt bilgi vermekle kalmaz, hayatta uygulayabileceğiniz yeni bakış açıları da sunar. Gelişmek istediğiniz konu ne olursa olsun, bilimsel arka planı olan, kaliteli yazarlardan okumanız şarttır diyebiliriz.

Uzmanlık alanınız ne olursa olsun, kendinizi belirli zorluklarla mücadele ederken bulduğunuz bir noktaya geleceksiniz. Ya tartışmak zorunda olduğunuz tüm sorularınızın ve sorunlarınızın cevapları, gerçekten erişiminiz olan birkaç kitabın sayfalarında bulunuyorsa ne olur? En İyi Kişisel Gelişim Kitapları benzer zorlukların üstesinden gelen erkek ve kadınların paylaştığı tavsiyelerden öğrenme fırsatı verir.

Perspektifinizi değiştirecek En İyi Kişisel Gelişim Kitapları arıyorsanız, bu listeden başka bir yere bakmayın.

Hangi kişisel gelişim kitapları okunmalı? 

Hangi kişisel gelişim kitapları okunmalı? Öncelikle kişisel gelişim nedir, kişisel gelişimin bize ne gibi faydaları vardır gibi soruları yanıtlayarak yazıma başlamak istiyorum. Kişisel gelişim en yalın haliyle; kişinin kendini tüm olumlu özellikler bakımından tamamlaması anlamına gelir. Benliğini geliştirmesi, potansiyelini açığa çıkarmada yardımcı olan tüm ilke ve tekniklerin geneline verilen isimdir. Bu tamamlanmanın yaşla, eğitimle, birikimle hiç alakası yoktur. Peki hangi kişisel gelişim kitapları okunmalı?

Bazen 18 yaşında bir gencin gereken olgunluğa eriştiğini görürsünüz, bazen de 70 yaşında bir amcanın hala kişisel gelişiminin tamamlamadığını… Elbette yaşanmışlıklar, hayatla birlikte gelen tecrübeler buna yardımcıdır ama, asıl olay karakterde bitmektedir.

Peki, Hangi kişisel gelişim kitapları okunmalı? Kişisel gelişimin bize faydaları nelerdir? Kişisel gelişim, bizim başka insanlarla daha iyi ilişki kurmamızı sağlar, olaylara pozitif bakmamızı, kötü şeylerden daha az etkilenmemizi sağlar. İnsanı sosyal hayatta başarılı kılar. Kendine güvenen, verimli, hedeflerine odaklanmış bir birey olursunuz. Kişisel gelişimini tamamlamış bir insan negatif düşüncelerden arınmıştır. Kaybetse bile bunu dünyanın sonu gibi algılamaz.

Şimdi gelelim asıl meseleye; insan psikolojisi için bu kadar önemli olan kişisel gelişim nasıl sağlanır? Yapılması gereken şeyleri bir liste halinde sıralayabiliriz. Örneğin; sosyal olun, kendinize güvenin, motivasyonunuzu düşürmeyin gibi şeyler söyleyebiliriz size. Ancak bu tarz öğrenim şekli hiçbir zaman faydalı olmaz. İşte bu noktada bizim de konumuz olan kişisel gelişim kitapları giriyor devreye. Olayları bir kurgu ve hikaye tarzında ele alan bu kitaplar sayesinde, farkında olmadan hayata bakış açınız değişir, daha pozitif, daha güçlü, daha inançlı biri olursunuz. Hangi kişisel gelişim kitapları okunmalı? Aşağıda hazırladığımız Hangi kişisel gelişim kitapları okunmalı? listemize göz atmayı unutmayın..

 

Mutlu Olma Sanatı – Bertrand Russell 

Karamsarlık kadar yorucu ve yararsız bir şey yoktur. 

İngiliz mantıkçı ve düşünür Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı’nı ilk kez 1930’larda yayınlar. Mutlu Olma Sanatı (The Conquest of Happiness) etkileyici bir önsözle başlar. Russell bu önsözde; “Bu kitap ne bilim insanları için yazılmıştır, ne de pratik bir problemi sadece söz konusu edilecek bir şey sayanlar için. Önümüzdeki sayfalarda ne bir felsefe, ne de geniş bilgi vardır. Amacım, sağduyu ürünü olduklarını düşündüğüm görüşleri burada bir araya getirmektir.” der. Kısacası; Mutlu Olma Sanatı iyi bir yaşam sürmeyi hedefleyenlere, başkalarını ya da olanları suçlamadan mutlu olma reçetesini sunan, popüler bir felsefe kitabıdır.

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Her Şey Darmadağın Olduğunda – Pema Chödrön

Tam bu an mükemmel öğretmendir ve her zaman bizimle birliktedir. 

Pema Chödrön‘ün yazdığı Her Şey Darmadağın Olduğunda, zor zamanlar için bir rehber niteliğinde. Kitap acı veren duyguları yönetmenin, içtenliği ve samimiyeti benimsemenin, olumsuz davranışları tersine çevirmenin yollarını anlatıyor. Kapağındaki “Zor zamanlar için yürekten öğütler” alt başlığı tek başına kitabın geneli ile ilgili çok şey anlatıyor. Chödrön, Budist olduğu ve kitabını Budizm öğretisini temel alarak yazdığı için çok fazla Budist terimlere rastlayacağınızı önceden söylememizde fayda var. Eğer hayatın getirdiği kaosun içinde gerçek doğanızı keşfetmek ve dimdik durabilmek istiyorsanız kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

İnsan Olmak – Engin Geçtan 

Şimdiki zamanın hem geleceği hem de geçmişi içerdiğini görmezden gelen toplumların bireyleri ise evrensel olma niteliğine ulaşamaz!”

Türkiye’nin en değerli psikiyatri profesörlerinden Engin Geçtan, İnsan Olmak kitabını ilk olarak 1983 yılında yayınlamıştır. Günümüze kadar defalarca baskı yapan İnsan Olmak, gerçek bir başucu kitabı niteliği taşıyor. Yazarının psikiyatri profesörü olması akıllara “Anlamayacağım terimlerle dolu bir kitap mı?” sorusunu getiriyor. Cevabımız hayır, kitap bu anlamda oldukça yalın ve anlaşılır. “İnsan Olmak” kısaca neden böyle olduğumuzu değil, nasıl böyle olduğumuzu anlatıyor. 

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Şimdi’nin Gücü – Eckhart Tolle 

Köpeklerin kemik çiğnemeyi sevmeleri gibi, zihin de sorunları çiğnemekten hoşlanır. 

Echart Tolle‘un kitabı Şimdi’nin Gücü bilinçli farkındalık (mindfulness) konusunda adeta bir aydınlanma rehberi olarak gösterilebilir. “Bestseller” haline gelen kitap, gerçekliğin derinlerine inerek sizi özgürleştirmeye ve mutsuzluğunuzun kaynağını bulmanıza yardımcı olacak. Bilincinizi hemen şimdi dönüştürmeye başlamak, farkındalığınızı arttırarak daha huzurlu bir yaşama kavuşmak istiyorsanız, bu kitabı okumaya başlamanızı tavsiye ederiz.

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Ya bir Yol Bul, Ya Bir Yol Aç Ya Da Yoldan Çekil – Mümin Sekman 

Hayal güçleri uzun süre kullanılmamaktan dolayı hantallaşmış olabiliyor. 

Türkiye’de “kişisel gelişim uzmanı” ünvanını ilk kullanan kişi olan Mümin Sekman, uzun yıllar başarılı insanları incelemiş ve analiz etmiştir. Başarı üzerine çok kafa yoran ve yazan Sekman’ın bu kitabı adeta bir ilk adım kitabı. Gittiği yönü sorgulayanlara, yeni bir yol arayanlara hatta kendini çıkmazda hissedenlere doğru soruları sormak için yardımcı bir rehber. Son olarak, Mümin Sekman’ın da dediği gibi “bir kitabın çok şey değiştirebileceğine inanın”. 

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

IKIGAI – Hector Garcia & Francesc Miralles 

Yaşamak için nedeni olan herkes, her türlü nasıla katlanır. 

Kişisel gelişim kitaplarına karşı mesafeli duranların bile rahatlıkla okuyabileceği, sade dille yazılmış araştırmalara dayanan bir kitap. IKIGAI tek cümleyle, her sabah yataktan kalkmanızı sağlayan sebeptir. Japonlar herkesin bir IKIGAI’si olduğuna inanır. Kitapta hareket, iyi insan ilişkileri, sağlıklı beslenme konularında Japon’ların yaşamlarından örnekler ve röportajlar bulacaksınız. IKIGAI sizleri hem aydınlatıcı, hem ilham verici hem de rahatlatıcı öğretilerle tanıştıracak.

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

 

scroll to top