Close

En Çok Okunan ve Satılan Kişisel Gelişim Kitapları – Kişisel Gelişim Kitap Önerileri

Woman reading a book in the backyard

Woman reading a book in the backyard

Ruh sağlığının korunması, desteklenmesine yönelik aynı zamanda ruhsal sıkıntı olmasa bile, kişisel gelişimi destekleyici, daha verimli ve anlamlı bir yaşam için yeni hedefler belirleyip uygulama gelişimimizi kolaylaştırıcı kişisel gelişim kitapları,  yararlı bir bilgi birikimi doğrultusunda bireye kaliteli bir yaşamın kapılarını aralar. Günümüzde sadece psikolojik sıkıntı çekenlerin veya psikolojiye ilgi duyan bireylerin okuduğu zannedilen bu kitaplar, aslında içinde yaşama dair bir çok olumlu, pozitif düşünce kalıplarını barındırır. Bireyin değişmekten korkmaması gerektiğini, kötü alışkanlıkları iyiye çevirmenin yollarını, kendisi için yeni ve güzel alışkanlar kazandırma yollarını, donanımlı bir şekilde okuyucuya sunar. Raflarda fazlasıyla yer verilen en çok satan kişisel gelişim kitapları, toplumda en çok okunan, en çok ilgi gören kitaplar arasında yer almasının sebebi gerçekten de yaşanılan sıkıntı mıdır? Psikolojik sorunlarla bağdaştırılan, bireyin kendisini iyi hissetmesine öncülük eden bu kitapların asıl amacını biliyor musunuz? Nedir bu kişisel gelişim? Gelişim, bir bireyin hayatını olumlu yönde etkileyen harekettir. Bu hareketler, kişiyi kendi güvenli alanlarından çıkartarak, kendini değiştirmek, kötü alışkanlıklardan kurtulmak, yeni alışkanlıklar kazanmak, kendine farkındalık yaratmak, güçlü bir psikoloji edinmek, hayat amacını keşfetmek, ruhsal sıkıntıların çözülmesi, depresif ruh halinden arınma gibi geniş hedefleri kapsar. Örneğin, araştırma yapmak, yeni diller öğrenmek, müzik aleti çalmak, negatif insanları hayatından çıkarmak, kaygıyı kontrol altına almayı öğrenmek, düşünce yapısını değiştirmek, spor yapmak, yeni biriyle tanışmak, düşünce ve realiteyi ayırmak,  “Hayır.”, demeyi öğrenmek ya da hatalardan ders çıkarmak, kişisel gelişim örneğidir. Gelişim kitabı söz konusu bu alanlarda kişiye fayda sağlayarak hayatı daha anlamlı ve sahte duygularından arınmış, bilinçli bir şekilde yaşamasına olanak tanır.

Kişisel Gelişim Kitapları Önerileri

Young woman sitting next to a window reading a book during a bright day, reflexion and self care
Young woman sitting next to a window reading a book during a bright day, reflexion and self care

Negatif olaylar, depresif ruh halleri, ekonomik krizler, doğal afetler, virüsler, her geçen gün bireyi kaygılandırmaya ve kötü hissetmesine neden olan başlıca unsurlardır. Ölümün veya savaşların böylesine dünyayı işgal ettiği durumlarda ruh ve akıl sağlığınızı koruyabilmek oldukça zor hale gelmiştir. Zihin artık daha çok kötü düşünmeyi kendine görev haline getirmiş olup, kişi hayattan keyif alamamaya başlamıştır. Böyle durumlarda, kişiye iyi gelecek en iyi gelişim kitabı kapsamında bazı önerilerde bulunduk. Bu kitapları okuyarak, zihninizi temizleyebilir, kendinize yardımcı olabilirsiniz.

 • Düşünce Gücüyle Tedavi: Düşüncelerin, hastalıkları ortaya çıkardığını söyleyen kitabın yazarı Louise Hay, bu kitabında zihin üzerinde birçok etkisi bulunan düşüncelerin değişimini, farklılığını ele alır. Kişinin olumsuz durumlara ve hastalıklara karşı nasıl bir düşünce sistemini benimsemesi gerektiği konusunda kişiyi bilinçlendirir.
 • Duygusal Çeviklik: Kişinin potansiyelini ortaya çıkarma ve kişiye negatif duygulara karşı sabır ve dirayet gösterebilme yolunda büyük adımlar atmayı hedefleyen Uzman Doktor Susan David, Duygusal Çeviklik kitabında, duygu ve düşüncelerin bireyi yönetme etkisini ve zorlayıcı duygular karşısında baş edebilme yöntemini anlatır.
 • Var Olanı Sevmek: Byron Katie’nin kitabı olan Var Olanı Sevmek, kişiye aslında bildiği ancak unuttuğu temel soruları yeniden yanıtlaması gerektiğini söyleyerek bireyin düşünce ve gerçekliği ayırt etmesine yardımcı olur. Cevaplaması basit sorularla içinden çıkılmaz durumların çözülebilmesini sağlar. Kendi içinde çarpıttığı, yanlış algılarla ifade edildiği düşünce kalıplarını serbest bırakmayı amaçlar.
 • Mutluluk Tuzağı: Russ Harris, sürekli mutlu olmayı amaçlayarak kısır döngü içinde kendisini mutsuz eden ve bu kısır döngü içinde giderek daha da dibe çöken kişiler için mutluluk üzerindeki yanlış algıyı silip atmak ve yaşamı anlamlı kılabilmek için alternatifler sunar. Stres, kaygı durumları, acı verici düşünceler ile sağlıklı baş etme yöntemlerini okuyucuya sunar.
 • Pozitif Düşünce: Erhard F. Freting’in çok farklı bir biçimde ele aldığı, “Pozitif Düşünce”, pozitif düşüncenin her zaman korunması gerektiğini söyler. Bu kitapta pozitif düşüncelerin zihinde nasıl korunduğuna dair adım adım yöntemler ele alınmıştır.
 • Işığı Arayanların Karanlık Yanı: Debbie Ford’un kaleme aldığı kitapta, kötü hislerinde çok doğal olduğu, negatif düşüncelerin de iyi düşünceler gibi saf ve temiz olduğunu onları da kabul etmeniz gerektiğini okuyucuya anlatır.
 • Beyindeki Fil: Bireyi sürekli düşünmeye teşvik ettiği, Kevin Simler ve Robin Hanson’un birlikte yazdığı Beyindeki Fil, İnsanlığı, derinlemesine incelerken aynı zamanda bakış açısını derinden ve sıradışı bir şekilde ele alır.

 

Hayata olan bakış açısını değiştiren, kişiye katkı sağlayan, girişimcilik özelliğini ön plana çıkararak başarı ve tecrübe birikimlerinin aktarıldığı kişilik geliştirme kitapları, önerileri:

 • Ted Gibi Konuş: Carmine Gallo ‘nun bu kitabında, az dakika içinde kaliteli konuşma yapılmasını amaçlar. Topluluk önünde konuşmanın sırları, ve etkili konuşma tekniklerini konu alarak bu gibi durumlarda nasıl stres yönetimin gerçekleşmesi gerektiğini belirtir.
 • Youpreneur: Bir lidere dönüşmenin ve bir iş kurma yolundaki etkili adımları okuyucuya iyi bir rehber eşliğinde aktarır.
 • Outliers (Çizginin Dışındakiler): Malcolm Gladwell, Çizginin Dışındakiler adlı kitabında, başarılı, kendisini ispat eden insanların arka taraflarını, ne gibi serüvenden geçtiğini kişiye aktarır. Başarısı ispatlanmış kişilerin, diğer insanlardan farkını ortaya koyar. “Bir insan neden başarılı olur?”, sorusunun cevabını okuyucuya net ve akıcı bir şekilde verir.
 • Beden Dili: İletişimde olduğunuz kişinin davranışlarını anlamanızı sağlayan ve beden dilini tam anlamıyla yeterli bir şekilde kullanarak iletişimin gücünü anlatan Joe Navarro, duyguların, iletişim kurduğunuz kişiye aktarılmasının son derece önemli olduğunun altını çizer.

En Çok Okunan Kişisel Gelişim Kitapları

En çok okunan kişisel gelişim kitapları, popülerliği ve kişiye olan etkisi ispatlanan kitaplardır. Uzman kişiler tarafından önerilen, okuyucu yorumlarına dayalı, sosyal medyada ve kitapçılarda sıklıkla karşılaşılan en popüler kişisel gelişim kitapları önerileri:

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?: Her yaş grubuna hitap eden İlber Ortaylı’nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır?, kitabı kaliteli bir hayatın nasıl olabileceğini, İlber Ortaylı, kendi tecrübe birikimleriyle ayrıntılı bir şekilde anlatır.

İyi Hissetmek: Depresyon, panik atak, anksiyete gibi gribal psikoloji durumlarında etkili bir tedavi sağlayan İyi Hissetmek, başucu kitabınız olabilecek, ruh ve zihninizi iyileştirecek bir özelliğe sahiptir. Olumsuz duygu durumlara karşı nasıl baş edilmesi gerektiği konusunda okuyucuya rehberlik eder.

Hayatı Yeniden Keşfedin: Hayatınızı keşfetmenizde size rehber olacak bu kitap, mükemmeliyetçiliği aramadan sıradanlığın ne kadar da önemli olduğunu konu alır. Sizi engelleyen dalgalardan nasıl korunmanız gerektiğini söyler. Bakış açınızı değiştirmenizde size kolaylık sağlar. Hayata karşı daha cesur, verimli, üretken olmanızı sağlayan psikoterapi düzeyi yüksek bir kitaptır.

Atomik Alışkanlıklar: En yeni kişisel gelişim kitapları arasında yer alan Atomik Alışkanlıklar, yeni alışkanlıklar edinmenin yollarını, alışkanlıkların kendi içinde sırlarını okuyucuya sunan etkili ve akıcılığı yüksek bir kitaptır.

Veronika Ölmek İstiyor: Paulo Coelho’nun yazdığı Veronika Ölmek İstiyor, ölümün kıyısında hayata tekrar tutunma çabasını ve cesaretini konu eden bir kızın hikayesini anlatır. Çok depresif gibi dursa da aslında bir o kadar kişiye ilham veren, psikolojisine iyi gelen bir kitaptır.

IKIGAI: Japonların uzun ve mutlu yaşam sırlarını konu eden ilham verici olan bu kitap kişinin yataktan kalkma amacını keşfetmesini sağlar.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top