Close

Hyaluronik Asit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik Asit Nedir Nasıl Kullanılır

Hyaluronik Asit Nedir Nasıl Kullanılır

Tarih boyunca güzellik önemli bir statü olarak değer bulmuştur. Tüm toplumlar güzelliğe, güzellik malzemelerine ve cilt bakımına büyük önem vermiştir. Bu minvalde birçok doğal ya da doğal olmayan malzeme kullanmış, bu konuda araştırma yapılmıştır. Hyaluronik asit ise bu araştırmalar sonucunda elde edilen ve güzellik için kullanılan bir üründür.

Tarih boyunca güzellik ve bakım malzemelerinde yaşanan gelişmeler; kendine değer veren, bakımını aksatmadan yapan insanlar için birçok ürünü kullanıma sunmuştur. Çok fazla değişiklik gösteren bu ürünler arasında en göze çarpan ve kullanılan ürünlerden biri de hyaluronik asit ve türevleridir. Peki, bu kadar yaygın ve güvenle kullanılan hyaluronik asit nedir?

Hyaluronik Asit Nedir?

Güzellik ve cilt bakım alanında yaşanan gelişmeler; hemen hemen her gün yeni bir ürünü kullanıcılara sunmaktadır. Bu ürünlerden biri olan olan Hyaluronik asit en göze çarpan ürünlerden biridir. Yaşanılan gelişmeler sonucunda doğal içerikli ürünlerin yanında asit yapısında bulunan kimyasal ürünler de cilt bakımında kullanılmaktadır. Birçok kullanıcısı bulunan ve çok tercih edilen Hyaluronik asit nedir?

Hyaluronik asit, insan vücudunda da bulunan ve hızlandırıcı bir etkiye sahip olan asidik bir bileşendir. Bu asidik temelli bileşen cildi nemleştirmenin yanında, cildin sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlayan su tutucu bir üründür. Hyaluronik asit; kendi ağırlığının yaklaşık bin katına kadar su tutabilme özelliği sayesinde cilt bakımı ve güzelliği konusunda çok faydalı bir bileşendir.

Cilt için birçok faydalı özelliği barındıran bu bileşen insan vücudunda, özellikle gözler içinde büyük önem taşımaktadır.

Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar
Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar

Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Birçok yararlı özelliği bileşeninde barındıran Hyaluronik asit ne işe yarar? Bu sorunun cevabı, Hyaluronik asit bileşeninin en büyük özelliği olan su tutma fonksiyonunun altında yatıyor. Araştırmalar ve gelişmeler sonucunda elde edilip cilt bakım ürünleri arasına kazandırılan bu ürün insan cildi için büyük faydalar sağlamaktadır. Bu yararlı sonuçlar nedeniyle cilt bakımına ve güzelliğine önem veren birçok kişi tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır.

Asidik bir yapıya sahip olan Hyaluronik asidin faydaları nelerdir? Bu faydalı sonuçlar şöyle sıralanabilir:

  • Ciltte bulunan dokuların iyi bir şekilde yağlanmasını sağlar.
  • Su tutucu özelliğinin bulunması nedeniyle cildin nemini korumasına yardımcı olur.
  • Kuru ciltler için nemlendirici olarak kullanılıp kuruluktan dolayı meydana gelen cilt problemlerini önler.
  • Cilt bakımının yanında Hyaluronik asit; aynı zamanda eklemlerde gözlenen aşınma ve yıpranma sorunlarında da kullanılır.
  • Ciltte meydana gelen kırışıklıklarda kullanıldığı zaman kırışıklık önleyici etkisi mevcuttur.
  • Reflü tedavisinde kullanılır.
  • Su tutucu özelliği sayesinde göz kuruluğuna da iyi gelmektedir.

Hyaluronik asit, insan vücudunda en çok ciltte bulunur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu bileşende azalma gözlenir ve birçok cilt problemi oluşur. Bu nedenle düzenli olarak kullanıldığı takdirde parlak, sağlıklı ve tatmin edici güzellikte bir cilde sahip olunabilir. Cilde düzenli ve bilinçli bir şekilde uygulanan bu bileşen; hem kırışıkları önler hem de cilt sağlığının devamlılığı sağlar.

Hyaluronik Asit Nasıl Kullanılır
Hyaluronik Asit Nasıl Kullanılır

Hyaluronik Asit Nasıl Kullanılır?

Birçok faydalı etkisi olan ve kullanımı yaygın olan Hyaluronik asit, tıbbi müdahaleler ile cildin alt tabakasına enjekte edilebildiği gibi krem ve jeller ile de cilt üzerinde kullanılabilmektedir. Bahsedilen şekillerde cilde enjekte edilen ya da krem ve jel halinde sürülen Hyaluronik asit bileşenleri, cildin su tutuculuk özelliğini artırarak nemli bir cilde sahip olunmasını sağlar. Düzenli ve bilinçli bir şekilde kullanıldığı zaman, cildin nemli kalmasını ve elastiklik özelliğini korumasını sağlayan bu bileşen; ciltte meydana gelecek olan kırışıklıkları önlediği gibi meydana gelen yaraların da daha hızlı kapanmasında büyük rol oynar.

Diğer nemlendirici kremler ile birlikte de kullanılan bu bileşen, kendisi fayda sağladığı gibi diğer cilt bakım ürünün etkisini de olumlu yönde artırmaktadır.

Hyaluronik Asit Molekülleri ve Yapısı

Hyaluronik asit çok farklı boyutlara sahip asidik bir bileşendir. Yüksek ve mikro molekül olarak adlandırılabilen Hyaluronik asit molekülleri, cilt üzerinde yapısına göre farklı yararlar sağlamaktadır.

Yüksek moleküler Hyaluronik asit olarak adlandırılan bileşenleri, mikro moleküler yapıya göre daha büyük olduğu için epidermis tabakasına etki eder. Cildin üst bölgesi olan epidermis tabakaya etki eden yüksek moleküler Hyaluronik asit, cildi nemlendirir, nemi muhafaza eder ve nem kaybını önler. Bu nedenle cilt pürüzsüz ve parlak bir görünüme sahip olur.

Mikro moleküler Hyaluronik asit olan isimlendirilen bişelen ise küçük bir yapıya sahip olduğu için dermis tabakasına etki etmektedir. Cildin alt tabakası olan dermis tabakasına etki eden bu mikro bileşenler; nem kaybından ve eksikliğinden ötürü bu tabakada meydana gelen kırışıklıkları önler, cildi gererek daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar.

Hyaluronik Asit Niçin Dışarıdan Takviye Olarak Alınır?

Hyaluronik asit; insan vücudunda özellikle göz, eklem ve saç tellerinde bol miktarda bulunmaktadır. Yaş ilerledikçe ve yıllar geçtikçe, vücut organik olarak bu bileşeni üretememekte ya da olması gerekenden daha az üretmektedir.  Bu sebeple kendisi için gerekli miktarda nem sağlayıcıyı üretemeyen ciltte; kırışıklık, nemsizlikten dolayı oluşan yaralar gibi sorunlar artarak meydana gelmektedir. Bu faydalı bileşenin dışardan takviye edilmesi de bu yüzden önem kazanmaktadır.

Cilt bakımına ve güzelliğine önem veren her insan, mutlaka dışarıdan takviye olarak Hyaluronik asit takviyesi almalıdır. Bu takviye hem size değer katacak bir güzellik kazandırırken cilt sağlığınızı da korumanıza yardımcı olacaktır.

Hyaluronik Asit Kullanımında Nelere Dİkkat Edilmelidir
Hyaluronik Asit Kullanımında Nelere Dİkkat Edilmelidir

Hyaluronik Asit Kullanımında Nelere Dİkkat Edilmelidir?

Her faydalı ürün bilinçsizce ve aşırı kullanıldığı takdirde yarardan çok zarar meydana getirmektedir. Hemen hemen her kullanılan ürün için geçerli olan bu durum, hyaluronik asit kullanımında da geçerli durumdadır. Piyasada farklı fiyatlarda ve içerikte birçok bakım ürünü bulunmaktadır. Bu konuda yapılacak tercihlerin en önemli unsuru, bilinçli davranmak ve ürünün içeriği hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Piyasada birçok çeşidi bulunan hyaluronik asit ürünlerini kullanmadan önce mutlaka araştırılması gerekmektedir. Hem ürün hakkında hem de vücudun ürüne vereceği tepki konusunda edinilecek bilgiler büyük önem taşımaktadır. Bu konuda yapılacak en iyi şey; ürünü kullanmadan önce alanında uzman olan birisine danışmaktır.

Herhangi bir alerjisi olmayan kişiler, danıştığı uzman tarafından onay verdiği sürece bu bileşeni rahatlıkla kullanabilir. Kullanım miktarı kesin olarak belirtilmese de uzmanlarca yapılan araştırmalar sonucunda günlük olarak 60 ila 240 miligram asidin yeterli olacağı kararlaştırılmıştır.

Çok düşük miligramda kullanıldığında gözle görülür bir etki yaratmayacak olan bu bileşen, fazla kullanımında da birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Hyaluronik asit, tek başına kullanımının yanında başka nemlendirici bakım ürünleri ile de kullanılabilir. Eklem ağrıları için bu bileşeni kullanan birey, aynı zamanda takviye olarak glukozamin ya da kondroitin sülfat içeren ürünleri de kullanabilir. Cilt sağlığı için kullanan bir birey ise bu asidik bileşeni, B vitamini ya da C vitamini içeren bir ürün ile de takviye edebilir. Hyaluronik asit, birlikte kullanılan diğer ürünlerin de etkinliğini olumlu yönde artıracak ve daha sağlıklı bir duruma gelinmesi için zaman kazandıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top