Close

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır

Hamilelik testinin ne zaman yapılacağı kadınların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bir aile olmanın en güzel adımlarından birisi çocuk sahibi olmaktır. Hamilelik testi genelde mutlu sonuçlar ile biter. Peki hamilelik testi ne zaman yapılır? Evde yapılan hamilelik testi doğru sonuç verir mi? Evde nasıl hamilelik testi yapılır mı gibi birbirinden farklı sorularınızın cevabı bu içerikte sizler için toplanmıştır.

Hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır? Adet döngünüzün zamanı gelmesine rağmen üstünden bir hafta geciktiği takdirde evde hamilelik testi  yapılması tavsiye edilir. Adet döngüsünü takip eden birçok kadın adetinin gecikmesi üzerine evde hamilelik testini rahatça uygulayabilir. Bir haftalık zaman diliminden daha erken yapılan hamilelik testlerinde kadın yeterli beta – hcg seviyesine ulaşmadığı için gebe olduğunuz zaman diliminde bile hamilelik testi hatalı negatif çıkabilir. Yapılan hamilelik testinde hamilelik durumunun olup olmadığını ortaya çıkartan hcg hormonuna dikkat edilmelidir. Beta –  Hcg hormonu bir kadın için oldukça önemlidir. Beta – hcg hormonunun düzeyi kadınlara hamilelik haftası hakkında da bilgi vermektedir. Hamile bir kadında hafta hafta ortalama Beta – HCG hormonu düzeyleri şu şekildedir:

 • 3 haftalık gebelikte 5-50 mIU/L
 • 4 haftalık gebelikte 5-426 mIU/L
 • 5 haftalık gebelikte 18-7340 mIU/L
 • 6 haftalık gebelikte 1080-56500 mIU/L
 • 7-8 haftalık gebelikte 7650-229000 mIU/L
 • 9-12 haftalık gebelikte 25700-288000 mIU/L
 • 13-16 haftalık gebelikte 13300-254000 mIU/L
 • 17-24 haftalık gebelikte 4060-165400 mIU/L
 • 25-40 haftalık gebelikte 3640-117000 mIU/L

Hamile olmadığınız halde evde hamilelik testi yaptınız ve sonuç pozitif çıktıysa bunun sebebi vücudunuza giren beta –  hcg hormonu içeren ilaçlardan kaynaklanabilir. Bu durum hamilelik testi hatalı pozitif şeklinde değerlendirilebilir. Yumurtanın rahme yerleşme süresi 6 ile 10 gün arasında değişmektedir. Yumurta rahme yerleştikten sonra salgılanan hcg hormonu annenin kanına, kanından sonra ise idrarına geçmesi belli bir zaman alır. Evde hamilelik testi için zaman da oldukça önem sarf etmektedir. Erken saatlerde yapılan hamilelik testleri çok büyük bir fark ortaya koymasa da doğru sonuçlar çıkartmakta etkendir. Bunun sebebi ise uyandığınızda vereceğiniz ilk idrarın doğru sonuçlar ortaya çıkarmasıdır.

Bunların yanı sıra düzenli bir şekilde regl olan kadınların aktif bir cinsel hayatı olması halinde regl tarihinin 6 gün gecikmesi sonucunda test yapması uygundur. Birçok uzman kadınların regl takvimi tutmasını önermektedir. Regl takvimi tutan kadın gecikme süresini kolay şekilde anlar ve evde hamilelik testini uygulayabilir. Regl takvimi tutmayan ve regl döngüsü düzensiz olan kadınlar için ise hamilelik testinin uygulanma süresi cinsel ilişkiye girdikten 21 gün sonra uygulanmalıdır.

Evde Nasıl Hamilelik Testi Yapabilirim
Evde Nasıl Hamilelik Testi Yapabilirim

Evde Nasıl Hamilelik Testi Yapabilirim?

Regl gecikmesi hamilelik testi yapmak için en önemli sebeptir. 2 farklı hamilelik testi vardır. Bunlar idrar ve kanla yapılan testlerdir. Kan alınarak yapılacak olan hamilelik testi için sağlık ocağı ya da hastane ortamları tercih edilir.  İdrar ile yapılacak olan hamilelik testinde ise idrar bir kabın içine alındıktan sonra test çubuğu içine daldırılır ya da idrar yaparken idrarın orta kısmı ile çubuk ıslatılır. Biraz bekledikten sonra renk değişikliği takip edilerek gebeliğin olup olmadığı anlaşılır. Hamile olup olmadığınızı doktora gidip öğrenmekten ziyade evde öğrenmek istiyorsanız evde hamilelik testi yapmak oldukça kolay ve rahattır. Eczanelerden, marketlerden hatta isterseniz birbirinden farklı internet sitelerinden kolay bir şekilde hamilelik testi satın alabilirsiniz. Hamilelik testinin bozulacak bir yapısı yoktur. Hamilelik testinin tarihi geçmediği, yüksek sıcaklığa ya da neme maruz kalmadığı takdirde yaptığınız hamilelik testi yüksek olasılıklar ile doğru sonuç verecektir. Bir aylık adet periyodunuz geçtikten sonra hamilelik testini evde yapmanız uygundur. Evde yapılan hamilelik testleri kadınlar için daha konforlu bir ortam sunmaktadır. Böyle anlarda kendinizi rahat hissetmeniz oldukça önemlidir. Herkes için en güvenli alan kendi evidir. Kendisini rahat hisseden kadın özgür bir şekilde evde hamilelik testi uygulayabilir. Testi uygulayacağı zamanı kendi seçen kadın hastane ortamından çok daha rahat bir şekilde testini yapabilir.

Kan ile Yapılan Gebelik Testi

Evde tek başına yapmak istemeden doktor yardımı ile hamilelik testi yapmak isteyen kadınların kullandığı yöntemlerden birisi de kan ile yapılan gebelik testleridir. 2 tür kan testi vardır.

 1. hCG hormonunun kesin değerini veren test.
 2. Sadece kanda gebeliğin olup olmadığını bildiren test

Kanla yapılan gebelik testleri doktor kontrolü altında gerçekleştirildiği için avantaj sağlamaktadır. Ayrıca kanla yapılan hamilelik testi idrar testine göre 7 ila 12 gün arasında daha erken gebelik tespiti yapabilir. Bunların yanında kan testinin sağladığı bir diğer avantaj ise anne adayının vücudundaki diğer olası problemlerin bu test ile ortaya konulabilecek olmasıdır. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen hamilelik testi de ev ortamında gerçekleştirilen idrar testi de sonuç pozitif ise hamilelik testi hatasız pozitif bir şekilde sonuçlanacaktır. Kanla yapılan hamilelik testinin avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. İdrar ile yapılan hamilelik testine kıyasla daha pahalıdır ve laboratuvar ortamında gerçekleştirilmektedir. Bunların yanı sıra idrar ile yapılan hamilelik testinde daha kısa sürede sonuç alınırken kan ile yapılan hamilelik testinde idrar testine göre daha geç sürede sonuçlar alınır.

Hamilelik Testi Hatalı Pozitif Çıkabilir Mi
Hamilelik Testi Hatalı Pozitif Çıkabilir Mi

Hamilelik Testi Hatalı Pozitif Çıkabilir Mi?

Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da, pozitif çıkan bir hamilelik testi sonucunun yanlış olma riski bulunmaktadır. Bu durum hamilelik testi hatalı pozitif olarak adlandırılır. Hamilelik testi hatalı pozitif, döllenmiş olan yumurtanın rahim kanallarına eklendikten hemen sonra düşük yapması veya doğurganlığı artırıcı, HCG hormonu içeren bir ilacı kullanmanızdan çok kısa süre sonra evde hamilelik testi yapılması sonucunda ortaya çıkabilir.

Hamilelik Testi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir
Hamilelik Testi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Hamilelik Testi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelik testi yapılırken kadınların birbirinden önemli maddelere dikkat etmesi gerekir. Hayatınızı etkileyecek olan bu testin sonucu pozitif yada negatif çıkabilmektedir. Birbirinden farklı denemeler sonucunda eğer adet döndününüzün süresi bir hafta kadar geçtiyse test için hazırsınız demektir. Genel olarak hamilelik testi yapılırken dikkat etmeniz gereken maddeler şunlardır:

 • İdrardaki hormon seviyesinin yeterli miktarda yükselmesi için adetinizin gecikmesinden sonra ortalama 2 hafta beklemiş olmanız gerekmektedir.
 • Hamilelik testi alınırken son kullanma tarihi kontrol edilmelidir. Ayrıca hamilelik testinin bulunduğu kutunun hasarsız olması da oldukça önem arz etmektedir.
 • Önceden alınmış olan, birkaç hafta evde bekletilen ya da sıcak ve nemli ortamlarda saklanmış olan hamilelik testleri yanlış sonuç verebilir. Koruma ve saklama talimatlarına uyulduğu takdirde yanlış sonuç verme ihtimali ortadan kalkar.
 • En iyi sonucu almak için hamilelik testini sabah uygulamak önemlidir. Bunun sebebi ise gece boyu mesanede biriken idrardaki hcg titresinin sabahları çok daha yoğun olmasıdır.

Peki idrar ile gebelik testi nasıl yapılır? İlk önce idrarınızın bir kısmını tuvalete yapın, daha sonra orta idrarı temiz bir kaba alın ve  kalan kısmı yine tuvalete yapın. En etkili idrarı test için almış olacaksınız.Her test için bekleme süresi değişebilir, talimattaki süreye uymak önemlidir.Her ne kadar hamilelik testlerinin %99’a yakın doğru sonuç verdiği söylense de emin olmak için testi bir hafta sonra tekrarlamak en net sonuca ulaşmanızı sağlar.

Evde Hamilelik Testi Yaptıktan Sonra Ne Yapmalıyım
Evde Hamilelik Testi Yaptıktan Sonra Ne Yapmalıyım

Evde Hamilelik Testi Yaptıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Konforlu ve rahat bir şekilde evde hamilelik testi yaptıktan sonra sonucun pozitif olduğu takdirde artık evde yapacağınız işlemler bitmiştir. Bundan sonraki aşamalar uzmanlar tarafından kontrol edilerek gerçekleştirilir ise daha sağlıklı ve güvenli bir yol izlenmiş olur. Hamilelik testinin sonucu pozitif olduğu takdirde doktorunuzdan ultrason için randevu almanız gerekmektedir. Ultrason muayenesi oldukça önemlidir. Hamilelik testi pozitif sonucu gebe olduğunuza işaret eder. Fakat  gebeliğin rahim içinde gelişen normal bir gebelik mi yoksa normal dışı bir gebelik mi olduğu ultrason muayenesi sayesinde öğrenilir. Dış gebelik gibi olumsuz durumlar karşısında kendinizi doktor kontrolleri ile koruyabilirsiniz. Bu nedenle evde hamilelik testi pozitif çıktığı takdirde ultrason muayenenizi ihmal etmeden uzmanlara ulaşmanız tavsiye edilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Bazı durumlarda vücudunuzun size karşı yolladığı tepkileri anlamak zor olabiliyor. Muhtemelen hamile olduğunuzu hissettiğiniz zaman bu durumu test etmeniz gerekmektedir. Gebeliğin belli başlı belirtileri arasından birkaçını hissettiğiniz an test yapmak için uygun zaman dilimine girmiş bulunursunuz. Bu belirtilerden birkaçı şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Menstrüel döngüyü belli bir süre ( yaklaşık bir hafta kadar ) atlamak
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmek
 • Göğüslerde olduğundan fazla hassasiyet, karıncalanma ve şişme hissetmek
 • ” Sabah bulantısı ” adı verilen günün her saati olabilecek mide bulantısı
 • Areola ( meme ucu çevresinde ) renk değişimi yani koyulaşması, göğüslerinizdeki damarların renginin olduğundan daha  belirgin hale gelmesi, göbeğinizden kasık kemiğinize uzanan koyu bir çizgi görünmesi
 • Yemek yeme isteğinin artması
 • Sürekli yorgunluk ve uyku hissiyatı ile günlerinizin geçmesi şeklinde sıralanabilir.

Belli başlı şekilde sıralanmış olan maddeler her kadının ilk aşamalarda ve genel süreç boyunca hissettiği belirtilerdir. İsterseniz adet döngünüzün gecikmesi üzerine hemen test yaparak sonuca ulaşabilirsiniz isterseniz de bu maddelerde yer alan belirtiler gibi küçük ayrıntıların gelmesi üzerine test uygulayabilirsiniz. Eğer biraz heyecan katmak ve kendinizi bu sürece adapte etmek isterseniz belirtileri beklemenizde fayda vardır.  Ama eğer ki sabırsız bir partnere sahipseniz ve sonucu ikiniz de çok merak ediyorsanız regl takibi yaparak gecikme yaşadığınız andan itibaren test uygulamaya vücudunuz hazır olacaktır. Çocuk bir evin havasını değiştirmeye yeter. Hamilelik süreci her kadın için farklı zorluklar getirmektedir. Hamile olduğunuzu anladığınız günden itibaren daha kontrollü hareketler ederek kendinizi ve çocuğunuzu korumanızı tavsiye edilir. Kontrollu, rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için kendinize dikkat etmeniz önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top