Close

Kadife Ayakkabı Temizliği

 

Kadife ayakkabılar kış aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. Genellikle süet ayakkabı ya da süet deri ayakkabı olarak bilinen kadife ayakkabılar son dönemlerde oldukça popülerdir. Bu ayakkabılar suyu çabuk çektiği için hassas bir kullanım gerektirir. Yağmurlu havalarda kullanımı ayakkabının ömrünü kısaltması açısından çok doğru bir tercih olmayabilir. Soğuk ancak yağmurun olmadığı havalarda kullanımı idealdir. Şıklığıyla hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla kullanılan süet ayakkabılar için özel bir bakım uygulanması daha doğru olur. Eğer herhangi bir nedenle ıslandıysa mutlaka kurutmak gereklidir. Kurutmadan dolaba kaldırırsanız koku yapabilir ve ayakkabı uzun ömürlü olmaz.

Süet Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Öncelikle aldığınız ayakkabının süet deri mi ya da yalnızca süet mi olduğunu iyi bilmelisiniz. Süet deriler genellikle daha hassas bir kullanım gerektirir. Ayrıca fiyat olarak diğer ayakkabılardan daha pahalıdır. Ayakkabının temizliği için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Ayakkabıyı temizlemeden önce çamur ve benzeri maddeler varsa bundan kurtulmalısınız. Öncelikle ayakkabının nemini ya da ıslaklığını kurutmalı sonra çamuru üzerinden çıkarmalısınız. Hafif darbelerle çıkarmak daha doğru bir yöntem olur.
  • Kadife ayakkabılar temizlenirken fırçayla üzerindeki tozlar alınır. Sonrasında nemli bir bezle silinerek temizliği tamamlanır. Eğer kullandığınız bez mikrofiber olursa daha iyi bir sonuç alırsınız. 
  • Kadife ayakkabıları kesinlikle yıkayarak temizlemeyin. Yıkamak ayakkabının çabuk yıpranmasına neden olur. 
  • Ayakkabı mağazalarında satılan kadife ayakkabı spreyleri ile ayakkabıyı kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bunun için spreyi sıktıktan sonra bir süet ayakkabı fırçasıyla ya da nemli bir bezle silmeniz yeterlidir. 

Kadife ayakkabılarınızı bu şekilde temizlemeniz daha uzun süre kullanmanızı sağlar. Eğer kadife ayakkabınızdan zor çıkan bir leke varsa süet zımparası yardımıyla ayakkabıdan lekeyi çıkarabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir kazıma işlemi yapmayın. Ayakkabının görüntüsünün bozulmasına neden olabilirsiniz. Süet ayakkabıların, ayakkabıcıların kullandığı özel boyalar ile boyanabilir. Eğer ayakkabının boyaya ihtiyacı varsa bir ayakkabıcıdan yardım alabilirsiniz. 

Nubuk Ayakkabıların Temizlenmesi

Nubuk ayakkabılar kadife ayakkabıların daha kısa tüylü olanlarıdır. Bu ayakkabılar da süet ayakkabılarla yakın temizleme şartlarına sahip olsa da ufak bazı değişiklikler vardır. Nubuk ayakkabılar doku olarak kadifelerden daha farklıdır. Yumuşak bir dokusu vardır. 

  • Bu ayakkabıları da nemli bir bezle silebilirsiniz. 
  • Ayakkabının renginin solması ve boya ihtiyacı olması durumunda bir ayakkabıcıya boyatabilirsiniz. 
  • Ancak günlük temizleme rutininine süet silgisini ekleyebilirsiniz. Bu silgi ufak hataları kamufle ederek ayakkabıyı daha uzun süre boyamadan kullanmanızı sağlar. Süet silgisi kullanımı rahatlıkla evde ayakkabıyı kullananlar tarafından uygulanabilir. 
  • Açık renk nubuk ayakkabıların temizliği ise koyu renklere göre daha zordur. Bu nedenle koyu renklere göre daha hassas bir kullanım gerektirir. Açık renk ayakkabılarda lekeyi süet ayakkabı zımparası çıkarır. Daha hafif bir leke ise nemli bir mikrofiber bezle nubuk deri ayakkabınızı silebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top