Close

Kadınlar İçin Omuzları Genişletme Hareketleri

 

Kusursuz ve sağlıklı bir görünüm için geniş omuzlar oldukça önemlidir. Omuzlarınızı genişletmek için elinizden geldiğince çalışmanız gerekir. Ne kadar çok çabalarsanız beklentinizi o kadar çok karşılarsınız. Omuz genişletmek istiyorsanız tek yapmanız gereken sıkı bir spor programına bağlı olmak ve düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Spor konusunda belli bir seviyeye geldiyseniz erkeklerin de kullandıkları omuz genişletme tekniklerini kullanabilirsiniz. Ancak sporu belli bir seviyede ve evde yapan biriyseniz daha hafif egzersizlerle başlamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Eğer omuzlarınızı genişletme hareketlerini merak ediyorsanız; bu hareketleri deneyebilirsiniz:

Kolları Yana Kaldırma Egzersizleri

Bu egzersiz, omuz kaslarınız için biçilmiş kaftandır. Neredeyse bütün omuz antrenmanlarında ısınma egzersizi olarak da kullanılır. Direkt olarak omuzlara etki eden ve son derece etkili olan bu egzersizi evde 1 litrelik su şişeleriyle yapmanız da mümkündür.

Egzersizi yapmak için öncelikle; dik durarak bacakları omuz hizasında açıp, ileriye bakarak başlayın. Ağırlığı elinize alarak, bacaklarınızı yanlarda tutun. Nefes kontrolü ile birlikte ağırlıkları omuz hizasına kadar ağır bir hareketle kaldırarak 1 saniye tutun. En son ağır bir şekilde nefes kontrolü ile birlikte indirin ve bu hareketi sürekli tekrar edin.

Plankto Push-up Egzersizi

Bu hareketle birlikte hem omuzlarınız hem de karın kaslarınız çalışır. Hem omuzları genişletmek için hem de vücut geliştirme yönüne güzel bir egzersizdir. Bu egzersiz sonrasında şınav çekerek, egzersizin etkisini artırabilirsiniz.

Egzersize başlamadan önce; şınav pozisyonu alın. Vücudunuzu yukarıya doğru kaldırmanız gerekir. Karnınızı sıkın, ancak bel ve kalçanız paralel durması gerekiyor. Yani kalçanızı yukarı doğru çıkmamalı ya da belinizi indirmemelisiniz. Bu hareketten sonra avuçlarınızı koymuş olduğunuz yerden kaldırıp, dirsek ve arasında bulunan yerden destek alın. Sonra tekrar avuç içiyle yere temas edin.  Bu hareketi 10 kere tekrarlayın ve 3 sete tamamlayın.

Oturarak Yana Kaldırma Egzersizi

Kadınların en sık kullandığı vücut geliştirme hareketlerinin başında olan bir egzersizdir. Omuzları ve boyun bölgesindeki kasları çalıştırır. Sadece yan omuzlarda değil; boyun, arka omuz, yan omuz ve sırt hep birlikte gelişir ve bölgesel bir genişleme sağlanmış olur. Dar omuzlarda daha etkilidir.

Egzersiz ilk anlatılan egzersizle çok benzerlik gösterse de bu egzersiz oturarak yapılır ve bazı püf noktaları bulunur. Bir tabureye oturarak, elinize ağırlığınızı alın. Ağırlıkları ayaklarınızın hemen yan tarafına hizalayın ve avuç içlerinizi karşıya bakacak şekilde tutun. Öne hafif eğilerek, karşınıza bakın. Bu hareket sırasında dirsekleriniz bükülü bir şekilde, nefes kontrolü ile birlikte ağırlıklar omuz hizasına kadar yükselterek, yavaş şekilde indirmelisiniz. İndirirken nefes kontrolünü unutmayın. Bu egzersiz tüm omuz ve boyun bölgesindeki kasları çalıştırır.
Hareketleri yorulana kadar yapın ve düzenli şekilde uygulayın. Gerçekten geniş bir omuza sahip olmak için yorulmak ve çabalamak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top