Close

İlaç Gibi Bir Çay: Ekinezya Çayı

 

Ekinezya bitkisi Amerika kıtasının kuzeyinden tüm dünyaya yayılmış olan muazzam doğal bir ilaç deposudur. Keşfedildiğinden beri ilaç olarak kullanılmış olan bitki özellikle solunum yolları enfeksiyonlarında çok işlevseldir. Kır çiçeği olan ekinezya bitkisi papatya familyasındandır. Kirpi otu diye de bilinir. Araştırmalar sonucunda ekinezya bitkisi çoğu ilacın ham maddesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Amerika yerlileri bu bitkiyi diş ağrılarında, ağızlarında bekleterek ağrıyı azaltmak için kullanmışlar. Alternatif tıp uzmanlarına göre ekinezya kaynatılarak suyunu tüketmek çok faydalı. Deri hastalıklarında da etkili olduğu ortaya çıkan bitki ilaç sanayileri için özel olarak üretilmeye başlanmıştır. Ancak kronik rahatsızlığı olan kişilerde bazı yan etkiler oluşabileceği için kullanmadan önce doktora başvurmaları gerekir. Ekinezya bitkisi gereğinden fazla tüketilirse mide bulantısı ve baş ağrısı yapabilir.

Ekinezya Çayı

Ekinezya kökü, bitkinin diğer kısımlarından daha güçlü bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ekinezyadan en iyi şekilde faydalanmak için bitkinin kök kısmını kullanmak daha doğru olacaktır. Ekinezya kökü taze ve kuru şekilde demlenebilir. 1 yemek kaşığı ekinezya bitkisi, yarım litre kaynamış suyun içine atılarak 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Bitkinin kök kısımları çok acı olacağından bal, zencefil ya da tarçın gibi besinlerle tatlandırılabilir. Şeker kullanılmamalıdır. Çünkü şeker, çayın içerdiği tüm antibakteriyel etkiyi öldürecektir. Ekinezya çayı günde en fazla 2 kez tüketilmelidir. Tüketildiği zaman dilimi bir haftayı geçmemeli, her haftanın sonunda mutlaka ara verilmelidir. Soğuk algınlığını çok daha hızlı atlatabilmek için ekinezya çayını sıcak tüketmelisiniz.

Ekinezya Çayının Faydaları

> Ekinezya bitkisi antiviral ve antimikrobiyal bir etkiye sahip olmasından dolayı vücutta bulunan virüsleri ve bakterileri kolaylıkla temizler. Bağışıklık sistemine yardımcı olarak soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi olağan kış hastalıklarının önüne geçer.

> Ağrı kesici özellikleri taşıdığı için migren ataklarında oluşan baş ağrılarını önler.

> Vücutta oluşan asitlenmeyi azaltır. Kas ve kemik sistemlerinin daha rahat çalışmasını sağlar. Özellikle yaşı ilerlemiş bireylerde görülen kemik hassaslaşması rahatsızlıklarının önüne geçer.

> Vücudun en hassas noktası olan ciltte çok büyük etkileri vardır. Sivilce, egzama ve sedef rahatsızlıklarını azaltır.

> Çeşitli nedenler sonucunda vücutta oluşan mantarlar ekinezya bitkisinin içerdiği antifungal maddeler ile yok olur.

> Stres oluşumu vücutta hastalıklara yol açabilir. Birbirini tetikleyen bu durumlar için vücudun mutluluk ve uyku hormonlarının artması gerekir. Ekinezya sayesinde vücut daha da rahatlayarak stresinizin azalmasında etkili olur.

Ekinezyanın Zararları Var mı?

Ekinezya çok güçlü bir bitkidir. İçerdiği kafein çok yoğun olduğu için bu bitki tüketildikten sonra herhangi kafeinli bir içecek içmeniz kafein çarpmasına yol açabilir. Sindirim sisteminizde sorunlar oluşabilir.

Ekinezya bitkisi çok fazla tüketildiğinde çok zararlı bir bitki olabilir. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hatta uzmanlara göre kronik bir rahatsızlığı olan bireylerin ekinezya tüketmeden önce kesinlikle doktora başvurmaları gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top