Close

Karamelize Hale Gelmiş Harika Bir Mantar Sote

 

Eğer çoğu yemeğin yanında mantar seviyorsanız ya da kurtarılması gereken bir paket mantarınız varsa, bu sote mantarlar tarifini bir çok yemekte yancı ya da ana bileşen olarak kullanabilir hatta tek başına servis edebilirsiniz. Mantar çok yönlü bir besindir. Çorbalara, güveçlere ve makarnaya mükemmel bir ektir. Sote mantar aynı zamanda çok basit, ama oldukça lezzetli bir öğün olabilir. Kaliteli bir yağ kullandığınız zaman, lezzetli bir yancı yapmak için çok fazla malzemeye ihtiyacınızın olmadığının mükemmel bir örneğidir.

Lezzetli sotelenmiş mantarlar için, onların sıvılarını serbest bırakmalarına ve hafif gevrek olmaları için kahverengileşmelerine izin vermelisiniz. Bu işlem mantarların zengin, etli lezzetinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Mantarları sote etmek için kullanılan bu teknik, tarifinize farklı bir doku ve derin bir lezzet katabilir. Bu yöntem, mantarlarınızın hantal olmadan mükemmel bir şekilde sote edilmesini sağlar.

Sote mantar yapmak için, herhangi bir mantar türünü kullanabilirsiniz, çünkü bu pişirme yöntemi, bir sürü konsantre mantar aromasının ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle farklı türde mantarları birbirine karıştırabilirsiniz.

Mantar Nasıl Yıkanır ve Nasıl Sotelenir?

Dilimlenmiş mantarları bir kevgir içine koyun, soğuk suyla durulayın ve fazla suyu olabildiğince süzün. Eğer mantarları suyun içerisinde bekletirseniz çok fazla su emerler ve bu nedenle hantal ve lezzetsiz hale gelebilirler. Suyla yıkandıkları takdirde tat veya dokuda fark edilebilir bir değişiklik ortaya çıkar. Yıkamadan hemen sonra suyun içinde fazla beklemelerine izin vermeyin. Mantarları tavada doğru şekilde sotelemek oldukça kolaydır. Biraz tereyağı ve bir tutam tuzla sote ederken, çok fazla müdahale etmenize gerek kalmaz. Tüm süreç yaklaşık 10 dakika sürer. 

Mantarları yıkarken, bir tavada iki yemek kaşığı tuzlu tereyağını eritin. İsterseniz tuzsuz bir yağ da kullanabilirsiniz, ancak daha fazla tuz eklemeniz gerekebilir. Mantarları yıkadıktan hemen sonra tavaya ekleyin ve fazla suyu çalkalayın. Böylece mantarların fazla suyu emmesini önleyebilirsiniz. Ardından bir tutam tuz ekleyin. Tuz, mantarların lezzetinin ortaya çıkmasına ve mantardaki fazla suyun dışarıya atılmasına yardımcı olacaktır. Böylece mantarlarınız daha fazla karamelize olurlar. Onları tereyağında iyice karıştırın ve aromanın her yere nüfuz etmesini sağlayın. Ardından eşit bir tabaka halinde tavaya yayılmalarını sağlayın.

4-6 dakika boyunca hiç dokunmayın. Bu mantar sotelemenin püf noktasıdır. Mantardaki nem pişirme sıcaklığı sayesinde buharlaşır ve geriye en yoğun mantar aroması kalır. 

Ardından 1-2 kez daha karıştırın ve birkaç dakika daha sotelenmeleri için bırakın.

Tavada neredeyse hiç nem kalmadığında ve mantarlar derin kahverengimsi bir renk aldığında, bu onların hazır hale geldiği anlamına gelir.

Paslanmaz çelik veya dökme demir tava kullanırsanız, tavaya yapışan küçük parçalar olabilir. Bu yüzden yapışmaz bir tava kullanabilirsiniz.

Bu sote mantarlar kendi başlarına çok lezzetlidir ve garnitür olarak harikadırlar. İsterseniz, sote etmeye başladığınızda kekik ve ya biberiye de ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top