Close

Karpuz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Karpuz Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Karpuz Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Yaz ayları yaklaştıkça birçok kadın fazla kilolarını kendine dert edinip zayıflama yoluna başvuruyor. Zayıflamak maalesef ki kişiden kişiye değişmekle birlikte hemen sonuçlarını görebileceğiniz bir durum değildir. Çoğu kişi de bu yüzden kısa sürede çabuk kilo verebileceği diyet programlarını araştırmaya koyuluyor. Birçok kişinin karşısına çıkan karpuz diyeti nedir sorusu da zayıflama konusunda kadınları oldukça heyecanlandırıyor. Karpuz, özellikle yaz aylarının kurtarıcı ve ferahlatıcı meyvelerinden biridir. İçerisinde bulundurduğu su miktarının fazlalığı kadınların çok tüketimi sonucu ödem atmasında baya etkili bir yöntem haline geliyor. Aynı zamanda bağırsaklarınızın düzgün çalışmasına da fayda sağlıyor.

Asıl çoğu kadın tarafından merak edilen soru ise karpuz diyeti nasıl yapılır sorusudur. Öncelikle, bu diyetten memnun kalmak ve kısa sürede sonuçlarını görmek istiyorsanız bir hafta boyunca diyetinizi bozmadan istikrarlı bir şekilde devam ettirmelisiniz. Diyetinizi bir gün bile aksatmanız istediğiniz sonuçları görememenize sebep olabilir. Bu süre zarfında diyetinizi kesinlikle yürüyüş ve koşularla desteklemelisiniz. Aynı zamanda artı olarak tüketeceğiniz fazla su miktarı da size ödem atmanızda ve zayıflamanızda oldukça yardım edecektir. Normal zamanda yediğiniz birçok hamur işi, abur cubur, tatlı, tuzlu ve yağlı yiyecekleri hayatınızdan bu bir haftalık süre zarfında çıkartmalısınız. Bir hafta boyunca öğünlerinizi düzenli tükettiğinizde ve bu kurallara uyduğunuz takdirde büyük bir değişimle karşılaşacağınızı bilmelisiniz.

Karpuz ve Karpuz Diyetinin Vücudunuza 10  Faydası
Karpuz ve Karpuz Diyetinin Vücudunuza 10  Faydası

Karpuz ve Karpuz Diyetinin Vücudunuza 10  Faydası

Besin değerleri bakımından oldukça faydalı olan karpuz içerisinde özellikle vitamin, mineral ve antioksidan taşıyor. Bunların bulunması bakımından da insan vücuduna gerekli birçok faydayı sağlıyor. Karpuzun düzenli tüketilmesi ve karpuz diyetinizde dengeli bir şekilde kullanılması vücudunuza olumlu bir dönüş yapacaktır. Karpuz diyetinin faydaları şunlardır:

 • İçerisinde barındırdığı A vitamini sayesinde gözünüzün ihtiyacı olan değeri karşılamasına yardımcı olacaktır.
 • Tükettiğiniz besinleri enerjiye çevirmek bakımından size yardımcı olacak B1 vitaminini içerisinde bulundurur.
 • Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına kolaylık sağlayacak B6 vitaminini içerisinde bulundurur.
 • Vücudunuzda oluşacak doku genişlemeleri ya da onarımı için yardımcı olacak C vitaminini bulundurur.
 • Likopen kaynağı olarak bilinir. Bu özellikle prostat kanseri başta olmak üzere diğer kanser türlerinin de oluşmasını engeller.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kanser ya da kalp rahatsızlıklarından korunmanızı sağlar.
 • Potasyum açısından iyi değerlere sahip olduğu için kaslarınızı güçlendirmesine yardımcı olur.
 • Başka besinlere ve meyvelere oranla daha çok sitrülin içermesiyle bilinir.
 • Vücudunuzu su bakımından tatmin edecek seviyeye getirir. Bu sayede vücudunuzun nem oranı artar ve cildinizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
 • Tohumları atıştırmalık olarak kullanılabilir. Bunun yanı sıra kızartması da yapılabilir. Demir ve magnezyum bakımından vücudunuza besin değeri sağlar.

Karpuz Diyetinde Fazla Karpuz Tüketmenin Zararları Nelerdir?

Çoğu kişi özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte hızlı bir şekilde kilo vermek için karpuz diyetine başlar. Karpuz diyetini uygularken belli başlı noktalara dikkat etmekte de fayda var. Birçok kişi hiçbir şey yemeyip sadece karpuz tüketmenin sağlıklı olacağı kanısına varıyor. Sadece karpuz tüketmek ya da özellikle karpuza yüklenmek vücudunuzun ihtiyacı olan besin değerlerinin çoğundan uzak kalmanıza sebep olacaktır. Vücudunuzun  ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sadece karpuzdan karşılayamayacağınızı bilmelisiniz. Bunun yanı sıra diğer besinleri tüketmeyip karpuz ağırlıklı beslenmek karnınızda fazla şişliğe neden olacaktır. Bu yüzden karpuzun su oranının çok yüksek olduğunu unutmamakta fayda vardır.

Birçok kişinin iştahını kabartan karpuz, şeker oranı bakımından çok yüksek değerlere sahip. Özellikle insülin değerlerinde sıkıntı yaşayan ve diyabet hastalığıyla karşı karşıya olan kişiler için oldukça yanlış bir diyet seçimi. Bir porsiyondan fazla yenildiği takdirde kan şekerinin yükselmesine sebep olacaktır. Fruktoz değeri bakımından yüksek olan karpuz, fazla yenildiğinde zayıflamak yerine kilo dahi aldırabilir. Diyetinizi uygulamaya koyup, fazla karpuz yedikten yaklaşık bir ya da bir buçuk saat sonra tekrar açlık hissetmeniz de olasıdır. Bunun sebebi ise karpuzun posa bakımından oldukça yetersiz bir meyve olmasıdır. Yani bu sizi diyet yapmak yerine daha çok yemek yemeye teşvik edebilir bir durumdur.

Karpuz Diyetinde Dikkat Edilmesi ve Bilinmesi Gerekenler
Karpuz Diyetinde Dikkat Edilmesi ve Bilinmesi Gerekenler

Karpuz Diyetinde Dikkat Edilmesi ve Bilinmesi Gerekenler

Karpuz diyetini uygularken yiyeceğiniz asıl yemek karpuz olacağı için bunun da bazı özelliklerine dikkat etmenizde fayda vardır. Sonuçta kimse vücuduna girecek yemeğin kötü olmasını istemez.

Bilindiği üzere karpuz yaz mevsimi meyvesidir. Bu diyet genellikle yaz aylarına yakın veya yazın uygulansa da illaki kışın tercih eden kişilerde olabiliyor. Sağlık açısından ve meyvenin yararlarından faydalanabilmek için en doğru zaman onu kendi mevsiminde tüketmektir. Özellikle kışın tüketilen gerek dondurulmuş gerekse hormonlu karpuzlar hem diyetiniz hem de sağlığınız için size yarar sağlamayabilir.

Karpuz diyetini yapmaya başlayacak kişiler her zaman için cinsiyetini, değerlerini, yaşını, sağlık problemlerini, vücudunun dayanıklılığını göz önünde bulundurarak bu diyete bir adım atmalılar. Diyetin kişiden kişiye farklı sonuçlar doğurabilme olasılığını unutmamanızda fayda var.

Karpuzun yanında tüketeceğiniz ekmek oranı çok önemlidir. Bu oran günlük bir ya da iki dilimi geçmemelidir. Geçtiği takdirde diyetiniz size fazla kilo olarak dönüş yapacaktır. Ekmeğin karbonhidrat bakımından, karpuzun ise şeker değeri bakımından yüksek seviyelerde olduğunu unutmamalısınız. İkisinin birleşimi diyetiniz için iyi sonuçlar ortaya çıkarmayabilir.

Karpuzun iyi yetiştiği ya da tam olgunlaşıp olgunlaşmadığı kolay anlaşılamayabilir. Bunun için ilk olarak, koyu yeşil renkte olan karpuzları tercih etmenizde fayda var. Ayrıca karpuzdan alacağınız en ufak bir çürük kokusunun da onu yememeniz için bir sebep olduğunu size unutturmamalı.

Büyük bir karpuz aldıysanız kestikten sonra muhafaza etme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda karpuzunuzu açık bir şekilde dolaba koymak yerine streç film ile kaplayıp diğer öğünlerinizde ya da günlerde gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

Karpuz Diyetinize Farklılık Katacak Tarifler

Çoğu kişi diyetinde önüne hep aynı şekilde sunulan karpuzu yemek istemez. Isırarak yemenin yanında içecek olarak tüketmek isteyen ve bunu daha pratik bulan kişiler bu tariflere yönelmektedir. Bunun için farklı karpuzlu sunumlar ve çeşitli karpuzlu tariflerle öğünlerinizi daha cazip bir hale getirebilirsiniz. Örneğin;

 • Karpuz kabuğu reçeli; özellikle sabahki öğünlerinizde tercih edebileceğiniz bir çeşit olarak masanızda yerini alabilir. Yoğun bir yapısı vardır ve taneli olarak sunulur. Karpuzun kabuğundaki besin değerlerini reçel sayesinde almış olursunuz.
 • Karpuz pastası; karpuzun içinin hepsiyle yapılabilen bir pastadır. Sadece üstünü şekersiz bir krem şanti ile kaplamanız ve pastaya sekil vermeniz gerekiyor. Bu da tatlı niyetine ara öğünlerde tüketebileceğiniz oldukça hafif bir tariftir.
 • Karpuzlu smoothie; bir miktar karpuzu rondodan geçirdikten sonra içerisine bir miktar da yağsız yoğurt ekleyerek tarifi hazırlayabilirsiniz. İster biraz su ekleyip daha sıvı hale getirerek isterseniz de daha yoğun bir kıvamda içmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca içeceğin içerisine buz koyup serinletici bir hale getirebilirsiniz.
 • Karpuz suyu; karpuzu katı olarak yemek ve içerisine herhangi bir yiyecek karıştırmak istemiyorsanız direk rondodan geçirdikten sonra sıvı hale getirip tüketebilirsiniz.
 • Karpuz sorbe; karpuzları istediğiniz gibi dilimledikten sonra bir saat kadar buzluğa atın ve dondurun. Daha sonra çıkartıp blenderdan geçirin. Bu işlemden sonra on dakika daha buzlukta tutup sonrasında yemeye başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top