Close

Koşmak mı Yürümek mi? Hangisi Daha Etkili Kardiyo Egzersizi ve Yağ Yakımına Katkı Sağlar?

brunette woman running

brunette woman running

Koşmak mı yürümek mi daha çok yağ yakımını sağlar sorusu pek çok kişi tarafından merak edilir. Yağ yakmak ve yürümek etkili kardiyo egzersizlerinden biri olarak karşınıza  çıkar. Bu egzersizler özellikle de kilo verme sürecinde olan bireyler tarafından uygulanır. Eğer siz de bu süreçte iseniz koşmak mı yürümek mi yağ yaktırır gibi soruların yanıtlarını merak edebilirsiniz. Koşma ve yürüme, aslında sadece kilo vermek isteyenler için değil sporcular için de etkili egzersizler arasında yer alır. Maksimum yağ yakımı hedefiniz varsa ya da müsabakaya hazır oluyorsanız bu içerik tam da size göre bir etkinliktir. İster sporcu ister sağlıklı yaşamı benimseyerek spor yapan biri olun bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. İşte yürümek mi koşmak mı daha çok yağ yakar ve kilo verdirir gibi konular hakkında kapsamlı bilgiler içeriğimizde yer alır.

Koşmak mı Yürümek mi Yağ Yakmak İçin Daha Etkili?

Mature couple walking
Mature couple walking

Koşmak mı yürümek mi yağ yakımı için daha etkili diye soracak olursanız iki egzersizi de ele almak gerekir. Bu iki egzersizin hangisinin daha etkili olduğuna dair çalışmalar yapılmış ve de sonuca varılır. Öncelikle yağ yakmak vücutta kalori açığını oluşturan bir durumdur. Yani bu durumda vücutta biriken yağlar daha iyi erir. Stanford Üniversitesi’nden Profesör ve Fiziksel Tıp ile Spor Hekimliği Direktörü olan Michael Fredericson, koşmanın sağlık üzerindeki olumlu etkilerini vurgulayarak, “Koşmak, daha yoğun bir antrenman yapmanızı sağlayarak bedeni olumlu yönde etkiler” ve  ekliyor, “Koşu, metabolizmayı hızlandırır ve kalori ile yağ yakımına katkı sağlar.”  Koşmak, yürümekten daha etkili bir kardiyo egzersizidir. Buna bağlı olarak da daha iyi yağ yakma potansiyeline sahiptir. Bu noktada koşmak ne kadar kalori yakar sorusunu da yanıtlamakta fayda var. Buna genel bir yanıt vermek gerekirse yarım saat koşu bandında koşan biri 200 ile 400 arasında kalori yakar.

Tempolu Yürüyüşün Vücuda Etkileri Nelerdir?

Yürüyüş kardiyo mudur genelde spora başlayan kişiler tarafından merak edilen bir sorudur. Yürüyüş, düşük tempolu egzersizlerden biridir. Ancak yine de bir hareket söz konusu olduğu için kalori yakmayı ve yağ yakmayı destekler. Dolayısıyla yürüyüş bir kardiyo çeşididir. Özellikle de sabah uyandığınızda yarım saat yaptığınız yürüyüş vücudunuza birçok etkiyi sunar. Yürüyüş, günün diğer vakitlerinde de yapıldığında sağlıklı bir vücut sistemini destekler. Diğer yandan ise tempolu yürüyüşün vücuda olan etkileri alındığında birçok faydasından bahsetmek mümkündür. Düşük tempolu yürüyüşten daha farklı etkileri olan tempolu yürüyüş yaptığınızda vücuttaki etkiler genelde şunlar olur:

 • Tempolu yürüyüş vücuttaki yağların atılmasına yardımcı olur. 
 • Kemik ve kasların güçlenmesini sağlar. 
 • Kas dayanımını geliştirir.
 • Kardivasküler, felç, kalp hastalığı ve diyabet gibi ciddi rahatsızlıkların etkilerini azaltır. 
 • İdeal kilonuzu korumaya yardımcı olur bu nedenle düzenli olarak yapıldığında kilo alımını önler. 
 • Ağrıları azaltır. 

Koşmak bacakları inceltir mi sorusunun yanıtını merak ediyorsanız bu sorunun da yanıtı oldukça açıktır. Düzenli koşmak bacakları inceltir ve daha da şekillenmesinde etkilidir. İç ve dış bacağı incelten bu egzersizle istediğiniz ince bacak görünümüne kavuşabilirsiniz. 

Koşu Yapmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?

Koşmak, tempolu yürüyüşten daha fazla yağ yaktıracaktır. Bunun nedeni ise daha fazla kalori yakmaya yardımcı olmasıdır. Koşmak da yürümek gibi sağlıklı bir yaşam alışkanlığıdır. Ancak kişinin vücut yapısına, yaşına ve yaşam stiline göre koşu egzersizini düzenli olarak yapabilirsiniz. Bu egzersizin de vücuda sağladığı bazı etkilerden söz etmek mümkün. Genel olarak koşu yapmanın vücuda etkilerinden şu şekilde bahsedebiliriz:

 • Kas ve iskelet sistemini geliştirmeye yardımcı olur. 
 • İdeal kiloya ulaşmayı sağlar. 
 • Kardiyovasküler sistemin sağlıklı olmasında etkilidir.
 • Koşmaya göre daha hızlı ve etkili şekilde yağ yakar. 
 • Yakılan yağlar sonucunda vücut daha şekilli hale gelir. 
 • Vücudun dayanıklılığını ve enerji verimini korur. 

Peki koşmak göbek eritir mi sorusunun yanıtını hiç merak ettiniz mi? Eğer düzenli beslenip koşuyorsanız vücudunuzda bulunani yağları atabilirsiniz. Koşmak, göbeği de eritmeye yardımcı olan bir egzersizdir. Ancak bu süreçte karın antrenmanı yapmak daha iyidir. 

Koşarak veya Yürüyerek Nasıl Yağ Yakılır?

Koşmak mı yürümek mi daha etkili yağ yakar sorusunu yanıtladığımıza göre bu iki egzersizle nasıl yağ yakıldığı konusuna geçebiliriz. İster yürüyüş ister koşu egzersizini yapıyor olun önerimiz aralıklı antrenman yapmanızdır. Aralıklı antrenman birkaç dakika boyunca yoğun bir şekilde hareket edip ardından kısa bir dinlenme periyodu ekleyerek çalışmayı içerir. Bu kardiyo çalışmasına eğim ekleyerek veya sadece hızınızı artırarak da uygulanabilir. Aralıklı antrenman aynı zamanda HIIT Cardio olarak da bilinir. Yağ yakmak için antrenmanında hem yürümek hem de koşmak istiyorsanız size göre bir antrenman  çeşididir. Aralıklı koşu antrenmanı yapmak için öncelikle yavaş tempoda 5 dakika boyunca yürümeniz gerekir. Bu yürüme süreci vücudunuzun ısınmasını ve koşuya hazır hale gelmesini sağlar. Vücudunuz ısındıktan sonra tempolu koşuya geçebilirsiniz. Önce normal tempoda sonra da hızlı bir tempoda koşarak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Yüksek tempolu koşuya geçtiğiniz zaman 3-4 dakika koşabilirsiniz. Yürümek mi koşmak mı daha çok yağ yakar diye soracak olursanız aralıklı antrenmanda her ikisi de etkilidir. Zira bu antrenman yürüyüşü ve koşuyu kapsadığı için ara ara dinlenmenizi ve yağ yakmanızı destekler Dolayısıyla siz de gün içinde maksimum yağ yakmak için aralıklı antrenmanı deneyebilirsiniz. 

Koşmak mı Yürümek Mi Daha Hızlı Kilo Vermeye Yardımcı Olur?

Koşmak mı yürümek mi daha hızlı zayıflatır veya kilo vermeye yardımcı olur sorularının yanıtlarını farklı açılardan ele alabiliriz. Koşmak ve yürümek öncelikle kilo vermenin en iyi yollarındandır. Ancak herkes aynı kiloya ve vücut yapısına sahip olmadığı için bu yöntemlerin etkisi kişiye göre değişir. Eğer kilonuz normalin biraz üstünde ise koşmakta zorlanmanız ve yorulmanız oldukça normaldir. Spor antrenörleri de bu bireyler için genelde hemen koşuyu önermez. Özellikle de egzersiz yapmaya yeni başladıysanız ve fazla kilolarınız varsa normal ve yüksek tempoda yürüyüşle başlayabilirsiniz. Koşmak mı yürümek mi daha iyidir sorusunun yanıtı bazı durumlarda kişisel olabilir. Eğer zaten bir spor geçmişiniz varsa veya aktif olarak spor yapıyorsanız koşu yapmanız daha faydalı olabilir. Böylece kendinizi daha da zorlayarak maksimum yağ yakımına ulaşabilirsiniz. Peki koşu bandında yürümek kilo verdirir mi? Elbette koşu bandında normal ve yüksek hızda düzenli yürüyüş yaparsınız kilo verebilir ve vücudunuzu şekillendirebilirsiniz. Eğer koşu bandı kullanıyorsanız yürüyüşlerinizi yüksek eğimde yaparak daha kısa sürede yağ yakabilirsiniz. Eğimli bir alanda da yürümeyi tercih edebilirsiniz. 

Kaç Dakika Koşmalı ve Yürüyüş Yapılmalıdır?

Koşmak mı yürümek mi sorusunun yanı sıra kaç dakika koşu ve yürüyüş yapılmalı sorusunun yanıtı da merak edilir.. Bu sorunun yanıtı kişisel olsa da uzmanların genel görüşlerinden bahsetmek faydalı olur. Uzmanlara göre haftada genel olarak 150 dakika egzersiz yapılması  gerekir. Tabi bu egzersizlere koşu ve yürüyüş de dahildir. Eğer sağlıklı bir kilodaysanız günlük 3 km yürüyüş yapabilirsiniz. Uzmanlar, bu konuda günlük olarak da yürüyüş ve koşu hakkında bilgiler verir. Günde sadece bir saatlik yürüyüş yapmak veya 15-30 dakika boyunca orta tempolu veya şiddetli koşular yapmak istediğiniz yağ kaybını yaşamanıza yardımcı olur. Sadece yağ yakmakla kalmayıp, daha sağlıklı bir yaşam sürmek ve ömrünüzü uzatmak için spor yapmanın ne kadar önemli olduğunu unutmamanız gerekir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top