Close

Krill Yağının sağlığa 5 faydası

Krill,karides benzeri küçük bir deniz canlısıdır. Bu canlıdan üretilen yağ, Krill yağı olarak adlandırılır ve deniz canlısı olduğu için omega 3 açısından zengindir. Krill yağı, birçok alanda popüler hale gelmiştir. DHA yani omega 3 yağ asidi bakımından zengin olması bu popülerliğin en önemli etkenidir.

Krill yağı nedir?

Krill yağı, karidemsi deniz canlısı olan krillden elde edilen bir yağ çeşididir. Krill yağının,omega3 açısından zengin olduğunu belirtmiştik. Bunun yanında genel olarak dalyan üretim ( çiftlik ) olan balıklardan elde edilen omega 3 yağ asitlerine göre krill yağı daha iyi bir alternatiftir. Krill yağının içerdiği omega 3 yağ asitleri diğer omega 3 yağ asitlerine göre daha kolay sindirilmektedir.Aynı zamanda krill yağında bulunan güçlü bir antioksidan olan astaksantin, vücudumuzu serbest radikallere karşı korumaktadır.

Krill yağının faydaları nelerdir?

Krill yağı, sağlımız açısından bize birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başında ise içerdiği omega 3 ile zihni kuvvetlendirir ve algıyı arttırır.

Yüksek kolesterol;

Krill yağı,yapılan araştırmalara göre kötü kolesterolü ( LDL ) ciddi anlamda düşürmektedir. Aynı zamanda vücudumuz için faydalı olan iyi kolesterolü ( HDL ) önemli ölçüde yükseltmektedir.Balık yağlarına göre trigliserid seviyesini düşürmede daha başarılıdır.

Kalp sağlığı;

Krill yağı, kötü kolesterolü ve trigliseridi düşürdüğü için kalp ve damar sağlığına da faydalı bir yağdır. Bu özellikleri sayesinde doğal besin takviyelerinde üst sıralardadır.

Cilt kanseri;

Krill yağı, cildin kırışıklıklarını gidererek cildimize parlak ve güzel bir görünüm kazandırır. Bunun yanı sıra cilt kanserini önlediği düşünülmektedir.

Yaşlanma;

İçerisinde bulundurduğu güçlü antioksidanlar ile krill yağı,hücreleri daha hızlı ve etkili bir şekilde yenilemektedir.İlerleyen yaşlarda karşılaşılacak cilt kırışmaları veya solmalarına karşı da yardımcı doğal bir besindir.

Beyin fonksiyonları;

Beynimizin fonksiyonlarını eksiksiz yapabilmesi ve güçlü bir hafızaya sahip olmak için gerekli fosfat ve omega 3 ihtiyaçlarını karşılayan krill yağı,beynin yaşlanmanın olumsuz sonuçlarına karşı korumaktadır.Aynı zamanda Alzheimer hastalığının da en büyük düşmanıdır.

Krill yağının yan etkileri nelerdir?

Genellikle yetişkinlerin kullanmasına yönelik olan krill yağı,uzmanlar tarafından 3 aydan fazla kullanılması önerilmemektedir.Hamile ve emzirenler için krill yağı kullanımı hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Bu sebepten ilgili dönemlerde kullanılması önerilmez.

scroll to top