Close

Kulunç ve Kulunç Kaynaklı Ağrılar

 

Kulunç ve ya kas düğümleri, kas dokusu içerisinde hassas noktalardır ve bunların çoğu “miyofasyal ağrı sendromudur”.Bu tip ağrılar genellikle mikro kramplar olarak tanımlanırlar, ancak nedenleri tartışmalıdır. 

Kulunçlar neredeyse sivilce kadar yaygındır. Genellikle sırt ve boyun ağrısına neden olan komplikasyonlar yaratırlar. Kulunçların tedavi edilmesi, genellikle üst dokuya sürtünme ve bastırma işleminden oluşur. Bu işlem genellikle kısa vadeli  rahatlama sağlar. Kuru iğneleme ve akupunktur iğneleri de kulunç ağrılarını gidermek için popüler bir yöntemdir. İnatçı kulunç sorunu bulunan insanlar için gelişmiş terapiler ve tıbbi yöntemler de bulunur. Açıklanamayan ağrıların birçok olası nedeni vardır, ancak kulunçlar çoğu kişi için bulmacanın eksik parçasına benzer. Yine de belli başlı tedavi yöntemleri bu sorunu geçici ya da kalıcı çözümler üretebilir.

Vücudunuzu Zehir Bir Atık Alanı Olabilir Mi?

Bazı kanıtlar bir kulunçun toksik bir doku olabileceğini gösteriyor: Yani atık metabolitlerinin ortaya çıkardığı toksikler de kulunç oluşumunu tetikleyebiliyor. Bu açıdan bakıldığında, kulunçların neden bu kadar rahatsız edici olabileceği daha anlaşılır hale geliyor. Bu araştırmaya göre kulunçlar, kas düğümlenmesinden ziyade, vücudunuzun toksik olmasıyla da alakalı bir durum gibi görünüyor. Sırt ağrısı, yaygın kuluncun en iyi bilinen semptomudur, ancak kulunçlar söz konusu olduğunda yanlış tanı, tanıdan çok daha yaygındır. Kulunçlar klinik açıdan ele alındığında tahmin ettiğinizden daha önemli hale gelebilir ve vücut ağrısı söz konusuysa giderek büyüyen bir sorun olma eğilimi gösterebilirler.

Yine de günümüzde kulunç tedavileri çoğunlukla yetersizdir. Soruna doğru cevap vermeyen, hatta hiç cevap vermeyen birçok yaygın tedavi ya da terapi yöntemi karşımıza çıkabiliyor. Ortalama bir kulunç ağrısı olanlar, yeni başlayan ağrılar,  açıklanamayan kalça ağrısı veya bel ve boyun ağrısı tipik bir vakayı tanımlayabilir. Bu tür rahatsız edici problemler için basit tedavi seçeneklerini tercih etmeniz de elbette  bir sakınca yok. Ama kulunç ağrısından kurtulmaya çalışırken başka ortopedik, hatta nörolojik sorunların ortaya çıkmasını tetikleyecek amatörlerden ve tedavi yöntemlerinden kaçınmanız gerekiyor. Ciddi kulunçları tedavi etmeye çalışan ve başarısız olan yöntemler sonucunda kendinize kalıcı şekilde zarar vermemek için araştırma yapmanız oldukça önemli olabilir. 

Kulunç Ağrılarına Ne Sebep Olur?

Kulunç ağrısı, bir kas yaralanması, belirli bir kas grubu veya tendon üzerindeki aşırı zorlanma nedeniyle gelişebilir. Diğer nedenler ise şöyle sıralanabilir;

Omurlar arası disklerde zedelenme veya zorlanma

Genel olarak yorgunluk tipleri

Benzer hareketlerin devamlı tekrarlanması

Aktivite eksikliği, örneğin kırılmış bir eklemin az hareket etmesi de buna dahil olabilir.

Aşırı gerginlik

Hareketsiz yaşam tarzları

Soğuk algınlığı ya da sert rüzgarlara maruz kalmak

Kulunç ağrıları tedavi edilmediğinde kronik bir hal alabilir. Kulunçları, evde sıcak kompres yaparak ya da ovarak, kendiniz de hafifletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top