Close

Klomen Nedir ve Ne İşe Yarar?

 

Klomen gebe kalmak isteyen kadınların yumurta üretimlerini düzenlemek ve gebe kalmayı kolaylaştırmak için kullandıkları, yumurta üretimini sağlayan bir ilaçtır. Yumurta üretiminde sorun olan kadınların sorunlarını gideren Klomen ovulasyon uyarıcı olarak adlandırılan ilaç sınıfındadır. Klomen kadınlarda yumurtalıkların yumurtaların genişleyip serbest bırakılmasına sebep olan FSH hormonunu arttırmak amacı ile kullanılır. Klomen anti-östrojen etkisi ile benzer olarak çalışır ve işler.

Klomen Hangi Durumlarda Kullanılır?

·         Klomen pek çok problemden olayı kullanılır, başta doğurganlık sorunlarının giderilmesi için kullanılan Klomen yumurtalık üretimine yardımcı olur.

·         Klomen kadınlarda görülen polikistik over sendromlarında da kullanılır. Yumurtalıklarda oluşan kistler bu polikistik over sendromlarına yol açar. Yumurtalıkların işleyişini bozan bu kistler kadınları hem psikolojik hem de fiziksel olarak oldukça olumsuz etkiler. Bu kistler adet düzensizliği, aşırı tüylenme, ani kilo artışı, kısırlık gibi sorunlar yaşatırlar. Tüm bu sorunların giderilmesi amacı ile kullanılan slomen, kistleri küçültüp azaltarak, doğurganlığın artmasını sağlar.

·         Ovulasyon yumurtlama bozuklukları tedavisinde de kullanılan Klomen, kadınlarda yumurtlama düzenini sağlar. Her sağlıklı kadın, adet döngüsü ile birlikte her ay yeni yumurta hücreleri üretir ancak bazı problemler bu üremeyi aksatır ve düzenli olarak yumurtlama olmasını engeller. Bu durumda doğurganlık olasılığı azaldığı için durumun kontrol altına alınması gerekir bu da Klomen ile sağlanır.

·         Klomen kullanımı kısırlığa neden olan fakat açıklanamayan etkenler de de kullanılır. Bebek sahibi olmak istenilen fakat olunamayan durumlarda ortaya açıklanamayan infertilite teşhisler çıktığı zaman, durumun tedavi edilmesi ve doğurganlığın arttırılması için Klomen kullanılır.

·         Doğurganlık sorunu yaşayan ve tüp bebek tedavisine başlayacak olanlar için de, tüp bebek tedavisinde ilk aşama olarak, yumurtlamanın artırılması ve yumurtlama sisteminin düzenli hale getirilmesi için Klomen kullanımına başlanır. Klomen kullanımı yumurtaların döllenmeye hazır hale gelmesi için oldukça önemlidir. Yine yumurtlama sistemini düzenlemesi ve sağlıklı hale getirmesinden dolayı önemlidir.

·         Aşılama uygulamalarında da en fazla kullanılan yöntem Klomendir. Erkek üreme hücresinin yani spermin alınıp kadının yumurtalıklarına direk olarak aktarılması aşılama yöntemi olarak adlandırılır. Bu işlemden önce spermden başarılı bir şekilde döllenme elde edilmesi için öncesinde Klomen uygulanır.

·         Kadınlarda oluşan adet düzensizliklerinin giderilmesi, adet döneminin normale ulaşması için de Klomen kullanılır.

·         Kadınlarda oluşan fibrokistik oluşumları engellemek ve göğüslerden süt gelmesini engellemek için de Klomen kullanımı önerilir.

Kolamen kullanımı doktorunuz tarafından belirlenir ancak genel olarak beş günde bir defa kullanılması önerilir. Ancak belirtildiği gibi en doğru periyodiği doktorunuz ayarlar. Hekimin yazdığı, önerdiği doğrultuda aksatılmadan kullanılmalıdır. Tedavi seyrine göre aksamalarda yine doktora danışmanı ve önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Klomen kullanımının ne zaman etki edeceği kadınların vücut yapılarına göre değişiklik gösterir. Kimi kadınlar hemen sonuç alırken kimilerinde tedavi başarısız olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top