Close

Ceviz Suyunun Faydaları ve Yan etkileri

Ceviz binlerce yıldır insanların önemli bir besin kaynağıdır. Hemen her koşulda her iklimde yetişmektedir. Salatalara, tatlılara, unlu yiyeceklere severek eklenen bir gıdadır. Ceviz C vitamini, B6 vitamini, E vitamini yönünden zengindir. Ayrıca bünyesinde bol miktarda kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum ve potasyum bulundurur. Bu özellikleri nedeniyle ceviz bir şifa ve sağlık deposudur. Ceviz kadar ceviz suyu da son dönemde oldukça popülerdir. Ancak her gıdada olduğu gibi cevizin de fazlası zarar olabilir.

 Cevizin Faydaları

·  Cevizin antioksidan etkisi kardiyovasküler ve sinir sistemine faydalıdır. Bu nedenle parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu geciktirme veya azaltabilme etkisi vardır.

·  İnsanların uyku düzeninin sağlanmasından etili olan hormon bilindiği üzere melatonindir. Düzenli ceviz tüketiminin kandaki melatonin düzeyini yükselttiği tespit edilmiştir. Bu da uyku düzensizliği rahatsızlığı için çok önemlidir.

·  Günde 3-5 tane ceviz yiyen yetişkinlerin kanındaki koruyucu omega -3 seviyelerinin arttığı tespit edilmiştir.

· Cevizden elde edilen ceviz yağı boğaz ağrılarının tedavisinde etkilidir.

·  Cevizin dış kısmını kaplayan yeşil kabuğunun sıkılmasıyla elde edilen su da çok değerlidir. Bu su kaynatıldıktan sonra sivilcelere sürüldüğünde çok etkili olduğu görülmüştür.

· Ceviz düzenli tüketildiğinde, hamilelik süresince kusmayı önleyici etkisi kanıtlanmıştır.

· Ceviz yağı saç kepeklenmelerinde, baştaki yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır.

· Tarih boyunca insanlar bu şifalı bitkiyi her zaman çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanmışlardır. Ceviz içinin taş dökücü, idrar söktürücü, astım, kronik öksürük ve kansızlığa iyi gelme özelliği de vardır.

·  Tiroitlere iyi gelir. Tiroit sorununuz varsa ceviz suyunun bu hususta da faydasını görebilirsiniz.

·  Hafızayı güçlendirir. Bünyesinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde beyini besler. Fonksiyonlarını güçlendirir. Bu nedenle de Alzheimer’ karşı da önemli bir silahtır.

 Ceviz Suyunun Faydaları

Ceviz suyu son dönemde oldukça popülerdir. Ceviz suyu hazırlamak çok kolaydır. Akşamdan bir bardak suyun içine kabuğu soyulmuş iki cevizi atın. Sabah kalktığınızda ceviz suyunuz hazır hale gelir. Bu suyu aç karnına içerseniz faydasını daha çok görebilirsiniz. Ceviz suyunun faydaları şöyledir:

· Yorgunluğa iyi gelir. Kronik yorgunluktan şikayetçi olanların mutlaka denemesi gerekir. Ayrıca gerginliği azaltıp kişiyi rahatlatır.

·  Kolesterolü dengeler. Damarları açar. İçinde bulunan folik asit ve omega  -3 sayesinde kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

· Kilo vermeye mükemmel bir yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırır.  Vücuttaki yağ yakımını artırır. 

Ceviz Suyunun Yan Etkileri

Cevizin ve ceviz suyunun faydaları yanında bir takım yan etkileri ve zararları da vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

·  Ceviz alerji oluşturan bir bitkidir. Bu nedenle bazı alerjik bünyelerde yan etkileri olabilir. Bunlar ciltte kızarıklık, şişkinlik, kaşıntı, lekelenme şeklinde kendini belli eder.

·  Ceviz yüksek miktarda lif içerdiğinden kabızlığa faydalıdır. Ama çok tüketildiğinde ishale yol açabilir.

·   Bazı hassas kişilerde baş ağrısı yapabilir.

·  Mide şikayeti yaşayanlarda ağrı ve yanma olabilir.

·   Adet söktürücü ve adet geciktirtici etkiler gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top