Close

Lavanta Suyunun Faydaları Saymakla Bitmiyor

40’tan fazla çeşidi olan lavanta güzel rengi ve kokusu dışında da pek çok özelliğe sahiptir. Tazesine ya da kurutulmuş haline elinizle dokunduğunuzda cildinizde o kısa temasa rağmen çok hoş bir koku bırakır. Stres önleyici ve ağrı kesici özelliğiyle aromaterapide oldukça sık şekilde kullanılan lavanta yağı aynı zamanda çok da etkili bir antiseptiktir.

Lavanta tohum haliyle ya da yağ olarak sık sık tercih edilir. Lavanta suyu da aynı şekilde son dönemlerde çok sık kullanılan ve faydalarıyla merak edilen bir üründür.

Lavanta suyunun faydaları şöyle sıralanabilir:

-Lavantanın kendisi ya da yağı kullanılarak hazırlanan lavanta suyu içeriği vücudunuzu yenileme konusunda büyüleyici becerilere sahiptir. Lavanta suyuyla gündelik hayatta kişisel bakımınızı kolayca sağlayabilirsiniz.

-Saçlarınız için büyük bir nimet olan ve etkilerinden çok memnun kalacağınız lavanta suyunu duş aldıktan sonra ıslak saçınıza durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Saç dökülmesini önler ve saçlarınızı onarır, aynı zamanda saç köklerini besleyerek saçlarınızın uzamasını hatta saçkıran gibi durumlarda yeni saç çıkmasını sağladığı bilinmektedir. 

-Saç derisini daha sağlıklı hale getirir, kepek ve kaşıntı gibi saç derisi sorunlarını düzeltir. Aynı zamanda daha parlak, yumuşak ve güzel kokan saçlara sahip olursunuz.

-Stres azaltıcı ve sakinleştirici etkisi aromaterapide oldukça sık kullanılır. Yukarıda belirttiğimiz saça yapılan uygulamalar aynı zamanda sakinleşme etkisi de yaratır. Uykusuzluk, iş ve özel hayatta duygu durum bozukluğu,yoğun stres gibi sorunlar yaşayan kişiler lavanta suyunun sinirleri gevşetme özelliğinden yararlanabilir. 

-Tamamen doğal olan bu su ile vücudunuz kimyasal desteklerden uzak şekilde zinde ve sağlıklı kalır.

-Lavanta suyu cildinizde de tazelenme ve ferahlık sağlayabilme yeteneğine sahiptir. Düzenli kullanımda sivilce tedavisinde oldukça etkilidir. Kullanım sonrası kurutucu özelliğe sahip olduğu için daha çok yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin tonik olarak kullanması tavsiye edilir. Bir parça pamuk yardımı ile cildinize her gün düzenli bakım yaparsanız yağlı ciltlerde gözle görülür bir dönüşüm olur. Kuru cilt tipine sahip kişilerin kullanmasına bir engel olmasa da hafta 1 kez yapması ciltlerinde aşırı bir kurutma yağmadan bakım sağlar.

-Cilt üzerindeki etkileri saymakla bitmeyen lavanta suyu güneş yanıklarında, böcek ısırıklarında, pişik ya da tahriş olmuş dokularda önemli ölçüde tedavi sağlarken antiseptik özelliğiyle bakterilere karşı koruma sağlar. Hassas ve alerjik yapılı ciltlerde bile şüphesiz kullanabilirsiniz. 

Lavanta Suyu Nasıl Yapılır?

Günümüzde aktar ya da kozmetik firmalarından paketli, şişelenmiş ürün alırken ne kadar doğal olduğu konusunda kafa karışıklıkları yaşıyor olabilirsiniz. Lavanta suyunu böyle bir şekilde almak istemiyorsanız evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Lavanta suyu yapmak için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

1 demet lavanta ( İster taze ister kuru lavanta kullanabilirsiniz)

1 lt su

1 büyük tencere

1 süzgeç

Boş kozmetik sprey şişeleri

  • Taze ya da kuru lavanta kullanımı tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Aldığınız lavantaların çiçek açan tohumlu kısımlarını kopararak tencere içine koyarak işleme başlayabilirsiniz. 
  • İçinde lavantaların bulunduğu tencereye 1 lt suyu eklemelisiniz ve kapağı kapalı şekilde kaynamaya bırakmalısınız. Bir müddet sonra tamamen kaynamaya başlayan suyun altını kapatıp kapağı hala kapalı şekilde beklemeye bırakın.
  • Tamamen soğuyana kadar demlendirin. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla lavantaları ayırdığınız suyu boş sprey şişelerine boşatın.

Çantanızda dahi oldukça rahat şekilde taşıyabileceğiniz, gün içinde istediğiniz zaman çıkarıp ferahlamanızı sağlarken bakımınızı yapan, yastık ve çarşaflarınıza sıkıp sizi mis gibi kokular içinde uyutacak olan lavanta sularınız hazır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top