Close

Sürme Çekme Tekniği


En eski makyaj ürünü olan sürme, pek çok kültürde hala kullanılır. Her ortamda kullanılabilecek olan sürmeler, toz ve kalem şeklinde olabilir. Sürmeler eski tarihlerden beri kullanılan bir makyaj malzemesi olmasının yanı sıra göz sağlığı için de kullanılabilmektedir. Toz sürmenin de kalem sürmenin de herhangi bir sakınca bulunmaz. Gözler hassas ve alerjik kişilerde sürme sürdükten sonra göz yaşarması ve göz akması olabilir. Bu durumda sürme kullanmamalısınız
.

Kalem formunu kullanırken tek seferde çekilmesine dikkat edilmelidir. Defalarca aynı yere sürülmesi gözünüzde kötü bir görünüme yol açabilir. Sürme kullanarak hem modern hem de çok şık bir görünüme sahip olmanız mümkündür. Sürme çekmeden önce gözlerinizi, far ya da concealer ile renklendirebilirsiniz. 

Kalem Sürme Nasıl Çekilir?

Kalem sürmenin en önemli püf noktası tek seferde çekmektir. Tekrarlı sürülen sürme gözde çirkin bir görüntü oluşturur. Sürme çekmeye alışık biriyseniz hiç zorlanmazsınız ancak ilk kez çekecekseniz ya da yeni çekmeye başladıysanız alışmanız uzun sürebilir. Alışmak için evde tek başınızayken denemeler yapmanız, gerekli olduğunda bir çırpıda yapmanız açısından kolaylık sağlar. Sürmeyi çekerken elinizin titrememesine dikkat etmelisiniz. Sürmenin gözünüze temas etmemesine özen gösterin. Göz pınarından gözün son olduğu kısma kadar bir çırpıda çekilen sürme, gözünüzü ortaya çıkararak pek çok göz kaleminden bile daha güzel bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilir. Alt kirpiklerde de uygulanabilir.

Toz Sürme Nasıl Çekilir?

Toz sürme 2 parçadan oluşur. Üst kısımda sürme aplikatörü bulunurken alt kısımda da boyası bulunur. Sürme aplikatörüne bir miktar sürme sürerek, gözlerinizi kapatın ve kirpiklerinize yeteri kadar sürme sürerek gözlerinizi açın. Kalem sürmeye göre daha kolay olan bu sürme kalem sürmedeki gibi yoğun görünmez. Daha hafif bir siyahlığa sahiptir. Ancak kalem sürmeye göre daha doğal bir görünüme sahip olmak mümkündür. Genellikle mat bir görüntü elde etmek için toz sürme tercih edilmektedir. Yağlı sürmeler eyeliner gibi görünebilir. Sürme en ufak göz damlamasında akabilir. Yanınızda bu yüzden mendil ya da kulak çöpü taşımalısınız.

Sürmenin Faydaları

Sürme gözlerin güzelliğini ortaya çıkaran bir makyaj ürünü olduğu kadar göz sağlığını da korur. Doğal sürmenin, pek çok çeşidi bulunur. En sağlıklı ve tercih edilmesi gereken sürme ise, ismid taşından elde edilen sürmedir. Bu sürmeyi sürmek gözü hem güzel gösterir hem de sağlığınızı korur.

> Doğal sürmelerle gözde oluşabilecek tüm iltihabın önüne geçebilirsiniz.

>İçeriğindeki antimon maddesi sayesinde kirpik kökleri daha da güçlenir ve uzarlar.

>İçerdiği çinko maddesi ile görme yetisinde olabilecek tüm kusurları önler.

>Gün boyunca göze birikebilecek tüm tozu ve kirleri temizleyerek yok eder.

>Güneş ışınlarından etkilenen göz hücrelerini yeniler ve daha sağlıklı gözler olmasını sağlar.

scroll to top