Close

Lezzeti İkiyi Katlayan Dokunuş: Beşamel Sos Tarifi

 

Birçok farklı yemeğin ya da böreğin üzerine yapılabilecek olan beşamel sos kıvamında yapıldığı takdirde yemeğin lezzetini en üst seviyeye çıkarır. Sosun yapımı kolay olsa da ayarını ve kıvamını tutturmak özen ister. Kavrulan unun çeşidi ve farklılığı ayarında değişikliğe sebep olabilir. Bu nedenle biraz tecrübeyle iyi bir beşamel sos yapabilirsiniz. Bu sosun kökeni Fransız mutfağına dayanır. Bu mutfakta yaygın olarak tüketilse de Türk mutfağında sıklıkla kullanılan malzemelerden oluştuğundan her zaman tercih edilir. Sosun esasında süt, un ve yağ bulunur. Ancak zamanla sos zenginleştirilerek Türk mutfağından da baharatlar ile zenginleştirilmiştir. 

Beşamel Sos Malzemeleri ve Yapılışı

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı tereyağ
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 su bardağı süt
 • Tuz, karabiber, muskat rendesi

Yapılışı:

 • Öncelikle tava ya da tencereye tereyağ alınarak eritilir. 
 • Eriten tereyağın üzerine 2 yemek kaşığı un eklenir ve unun kokusu çıkana kadar kavrulur.
 • Un tel tel olmaya başlayıp kokusu çıkınca içerisine süt eklenir ve hızlıca karıştırılarak koyulaştırılır.
 • Muhallebi kıvamına gelince içerisine tuz, karabiber ve çok az muskat rendesi eklenir. 
 • Sosun üzeri kaymak tutmaması için sık sık karıştırılır ve istenilen yemekte kullanılır.

Beşamel sosun yapımı oldukça kolay olmakla birlikte mutlaka un kokusu çıkana kadar kavrulmalıdır. Süt ekledikten sonra topaklanma olursa blendırdan geçirerek pürüzsüz hale getirebilirsiniz. 

Beşamel Sos İle Yapılacak Tarifler

Bu sos ile yapılacak birçok farklı tarif bulunur. Hem et yemeklerine hem de sebze yemeklerine çok rahat uyum sağlayan bir tariftir. Ayrıca yapacağınız hamur işlerinde de bu sostan yararlanarak lezzetlendirebilirsiniz. 

İşte beşamel sos ile yapılabilecek olan birkaç tarif:

 • Sultan Kebabı adı verilen bohça haline getirilmiş yufkanın içerisine konan iç harcın üzerine beşamel sos yapabilir üzerine kaşar peyniri rendeleyerek fırında üzeri kızarana kadar pişirebilirsiniz. Sultan Kebabının iç harcında et, bezelye, havuç soğan, domates ve baharatlardan oluşan bir harç bulunur. Bu harcı krep ya da yufkanın arasına koyup ters çevirerek fırın tepsisine koyabilir üzerine de beşamel sostan ekleyebilirsiniz. Hem ara sıcak olarak hem de ana yemek olarak tüketebilirsiniz.
 • Fırında yapacağınız bir karnabaharın üzerine beşamel sos ve kaşar peyniri ile süsleyebilirsiniz. Haşlamış olduğunuz karnabaharları fırın tepsisine dizerek üzerine beşamel sos gezdirip en üste de  kaşar peyniri serperek üzeri kızarana kadar pişirebilirsiniz. Bu şekilde hem sağlıklı hem de kolay bir öğün tüketmek mümkündür. 
 • Fırında makarnanın üzerine yapacağınız beşamel sos makarnanın lezzetini üst seviyelere çıkaracaktır. Haşlamış olduğunuz makarnayı tereyağ ile biraz kavurup sonra fırın tepsisine dökün. Üzerine pul biber, karabiber gibi çeşitli baharatlar serpin. En üste de beşamel sos dökün ve fırına verin. Pişmeye yakın kaşar peynirini üzerine ekleyip peynirler eriyince fırından alın. Börek tadında ama börek olmayan bir ana yemeğiniz hazır olacaktır. Makarnanın içerisine maydanoz, yeşil soğan gibi yeşillikler ekleyerek çeşitlendirebilir hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top