Close

Saç Beyazlamasına Çözüm Önerileri

 

Saç beyazlaması her ne kadar yaşlılık belirtisi olarak kabul edilse de çoğu kişi bu sorunla daha erken yaşta karşılaşır. Bunun nedenleri olarak stres, genetik faktörler, tiroit bezi bozukluğu, sağlıksız hayat tarzı gibi etkenleri sıralanabilir. Beyaz saçın çıkma sebepleri ve çözüm önerileri şöyle sıralanabilir:

Stres ve Sıkıntı: Stres ve sıkıntı saç beyazlamasının en büyük nedenleri arasında gösterilir. Stresli olduğunuz zaman sinir sisteminiz bundan olumsuz etkilenir. Dolayısıyla bu vücutta yıpranmaya neden olur. Stresten uzak durmak saçlarınızın beyazlamasını geciktirir denebilir.

Saç Beyazlamasına Kına: Kına doğal bir boyadır. Kınayı haftada bir kez kullanmanız saçınızın beyazlamasına engel olur. Kullanımı da oldukça basittir. Bir kaşık kına ve zeytinyağıyla olan karışımı saç diplerine iyice yedirerek sürün. Saçınızı hava almayacak bir şekilde streç ile kapatın ve bir saat sonra yıkayın. Bu yöntem sayesinde saç renginiz de değişmiş olur.

Saç Beyazlaması İle Savaşan B5 Vitamini: B5 vitamini cilt tonunu, mukozayı ve saçları destekler. B5 vitaminini yiyecekler yoluyla da sağlayabilirsiniz.

·         Karaciğer 

·         Yumurta sarısı 

·         Brokoli 

·         Balık 

·         Avokado 

·         Süt 

B1 Vitamini: Erken saç beyazlaması sorununu önler. B1 vitamini almak için şu gıdaları tüketmelisiniz:

·         Tüm Tahıllar 

·         Mısır 

·         Fındık 

·         Bakliyat

·         Ayçekirdeği

B12 vitamini: B12 vitamini saçın yeniden pigmentasyonuna katkıda bulunur. Aynı zamanda saçın kendi renginin korunmasına da yardımcı olur. B12 vitamini içeren yiyecekler şunlardır:

·         Balık 

·         Tavuk 

·         Havuç 

·         Brokoli 

·         Karnabahar 

·         Sığır eti

Saç İçin Çay: Her çeşit çay bol miktarda silikon içerir. Bu sayede saçın birleşimini ve doğal rengini güçlendirir. Siyah çay, saç büyümesini hızlandırır. Saçın doğal rengini korumaya ve parlaklığına etki eder. Saç derisinin diplerine  ve saçın geneline oda sıcaklığında siyah çay uygulayın. 

Badem Yağı: Tatlı badem yağını haftanın en az üç günü duşa girmeden bir saat önce saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı: Mucizevi etkileriyle sık sık tercih edilen çörek otu yağı, saç beyazlamasını önleme de oldukça etkilidir.  Duşa girmeden önce saçlarınızın diplerine masaj yaparak uygulayacağınız çörek otu yağı, saçı besler, onarır ve beyazlanmayı önler.

Horoz İbiği Çiçeği: İnsan vücudu tarafından üretilen lysine amino asidi, horoz ibiği çiçeğinde de bol miktarda bulunur. Bu amino asit saçların en büyük dostudur. Erkeklerde kelliğe engel olur. Bu bitkide bolca bulunan demir ve çinko saç beyazlamasının azalmasına yardımcı olur. Duş almadan önce parmaklarınızla saç diplerine masaj yaparak sürünüz.  Bir saat bekledikten sonra duş almalısınız.

Sıcaktan Koruma: Aşırı sıcak ortamlar kafa derisini kurutur. Bu durumda saç foliküllerini zayıflayıp yıpranmasına neden olur. Bunun için güneşli havalarda mutlaka şapka takmaya çalışınız. Çok sıcak suyla duş almaktan kaçının. Saçınızı kurutma makinesiyle kuruturken yüksek ısıda çalıştırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top