Close

Rasta Saç Modelleri

Son dönemlerin moda trendlerinden olan rasta saç modelleri, oldukça rağbet gören bir modeldir. Yapımı zor olup ama duruşu insana farklı bir hava katan bu modeli tercih ediyorsanız, bu sizin  farklı görünmeyi seven biri olduğunuzu gösterir. Birçok kişi rasta saç yaptırmak ister ama buna cesaret edemez. Rasta saç aslında yaz aylarında oldukça pratiklik sağlayan bir modeldir. Saçınızı uğraşmadan toplamak isterseniz bir lastik toka ile kabaca toparlamanız ya da topuz yapmanız yetecektir. Bu saç modeli genelde sokak tarzı ve hippi tarzı sevenler tarafından tercih edilen bir modeldir. Öyle ki birçok dünya yıldızı da bu modeli sık sık tercih eder. Rasta modelini seçtiğinizde ve yaptırdığınızda artık saçlarınız kolayca karışmayacak ve yağlanıp kirlenmeyecektir. Bu yüzden de oldukça avantajlı bir saç modelidir. Rasta eski çağlardan günümüze kadar gelmiş ve hala popülerliğini kaybetmemiştir. Rasta saç modelini kullanmak isterseniz, işin ehline gitmenizde fayda vardır. Kaliteli bir rasta model yapımı sizi farklı ve istediğiniz gibi gösterecektir. Bu sayede modeli saçınızda daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Kaliteli bir şekilde yaptırdığınız rasta saç modelini 8-10 ay gibi bir süre zarfı kadar rahat ve hijyenik bir şekilde kullanabilirsiniz. Yapımı oldukça zahmetli olan bu model, dört gün kadar bir sürede yapılır. Zor olan bir model olduğu için bu süreç günlere yayılabilir. Bu yüzden hem yapan hem de yaptıran için biraz sabır gerektiren bir modeldir. Öncelikle bu işte bir uzmana danışmalısınız. Saç yapımı günler alacağı için, sizi rahatsız eden bir görüntü olmaması yönünden, yapımına önce ense tarafından başlanır. Dilediğiniz kalınlığa göre önce saçlar örümcek ağı şeklinde ve aynı miktarda ayrılır. Kalın bir rasta modeli istiyorsanız yapım aşaması daha az güne tekabül edebilir. Tutam tutam saçlar ayrıldıktan sonra tarak ve tığ yardımı ile sanki el işi yapar gibi saçlar tek tek işlenir ve rasta görünümüne kavuşturulur. Eğer saçınızın daha kalın ve kabarık olmasını isterseniz bambulama işlemi de yaptırabilirsiniz. Ama bambulama işlemi tığ ve tarak işçiliği kadar sağlıklı ve hijyenik olmayabilir.

Evde Rasta Saç Yapılabilir Mi?

Aklınıza “peki bu modeli kuaföre gitme gereği duymadan evde yapabilir miyim” gibi bir soru gelebilir. Eğer çılgınlık yapıp farklı görünmek için rasta yapmak istiyorsanız, elbette bunu evde de yapabilirsiniz. Önce evde kendiniz deneyebilir daha sonrasında beğenirseniz işin ehli olan birisine yaptırabilirsiniz. Evde yaptığınız model kuaförde yapılan model ile aynı olmayacaktır. Profesyonel bir rasta görüntüsü beklememelisiniz. Daha kolay ve basit yapabilmek için önce saçınızı dört eşit parçaya bölebilirsiniz. Rasta saç yapmak için saçın çok uzun olmasına gerek yoktur. Ayırdığınız eşit parçaları birbirine karışması ve yapışması için saç spreyi ya da saç jölesi kullanabilirsiniz. Daha sonrasında yaptığınız saçları kurutma makinesi yardımı ile kurutabilirsiniz.

Rasta Saç Modelinin Temizlik ve Bakımı

Rasta saç modelinin temizlik ve bakımı diğer saç modellerine nazaran daha meşakkatlidir. Temizleme de önemli olan saç dipleridir. Bu yüzden saç diplerini şampuan ile köpürtüp masaj yaparak temizlemeli ve iyice temizlendiğinden emin olmalısınız. Eğer saçlarınız köpükten tamamen arınmazsa kepeklenme ve bitlenme görülebilir. Bu yüzden rasta saç modelini seçen kişilerin yağlanma ve kepeklenmeye karşı şampuan türlerini tercih etmeleri daha sağlıklıdır. Saçı köpükten durulama sırasında, ılık veya soğuk su kullanılması önerilir. Sıcak ya da kaynar dereceye yakın su kullanırsanız, saçlarınıza kullanılan balmumunun erimesine sebep olabilirsiniz. Son olarak da her duştan sonra tamamen kuruduğuna emin olmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top