Close

Saç için lavanta yağı

Saç için lavanta yağı

Saç için lavanta yağı

Saç için lavanta yağı nedir? Nasıl kullanılır? Saç için lavanta yağı ne işe yarar? Aslen Akdeniz, Orta Doğu ve Hindistan’dan gelen lavanta çiçeği, neredeyse farmasötik etkinliği nedeniyle dünya çapında ün kazanmıştır. Antiseptik, antimikrobiyal ve yatıştırıcı etkileri 2500 yılı aşkın bir süredir gözlemlenmiştir. Bu rüya gibi kokulu çiçek, halk hekimliğinde yüzyıllardır kullanılmaktadır ve kaygı, huzursuzluk, uykusuzluk ve depresyon gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etme yeteneği nedeniyle bu güne kadar popülerliğini korumaktadır.

İster mum, ister yatak spreyi, ister difüzör yağı olsun, lavantadan daha rahatlatıcı bir koku yoktur. Terapötik önemine ek olarak, lavanta yağı, yara bakımına ve saç dökülmesine yardımcı olma yeteneği üzerine araştırmaları çekmeye başlıyor. Hayvan çalışmalarında dönüştürücü büyüme faktörünün önceki raporları nedeniyle, saç için lavanta yağı ek faydaları olup olmadığını sorgulamaya başlıyor.

Lavanta yağı saç dökülmesi tedavisinde kullanılabilir mi? Saç uzmanından bu yaygın olarak kullanılan aromaterapi yağını almalarını istedik. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Saç için lavanta yağı
Saç için lavanta yağı – Saç için lavanta yağı
 • Phrau %100 Saf Ve Doğal Lavanta Uçucu Yağı 20 ml
 • Yağevi Saf Lavanta Melez Uçucu Yağı 20 ml
 • Arifoğlu Lavanta Yağı 20ml 

Saç için lavanta yağı;

BİLEŞEN TÜRÜ: Büyüme faktörü, antiseptik ve antimikrobiyal özellikler

BAŞLICA FAYDALARI:  Kaygıyı hafifletir, genel kafa derisi sağlığını iyileştirir ve saç büyümesini teşvik edebilir.

KİMLER KULLANMALI:  Genel olarak tüm saç tipleri ve dokuları lavanta yağından yararlanabilir. İnce saçlı veya sağlıksız bir saç derisine sahip olanlar, iyileştirici özelliklerinden en çok fayda sağlayacaklardır. Diğer yağlarda olduğu gibi, ince saçlı veya yağlı saç derisine sahip kişiler bunu dikkatli kullanmak isteyebilir.

NE SIKLIKLA KULLANABİLİRSİNİZ:  Uygun şekilde seyreltilirse her gün güvenle kullanılabilir.

ŞUNLARLA İYİ ÇALIŞIR:  Argan, üzüm çekirdeği, jojoba, hindistancevizi veya badem yağları gibi taşıyıcı yağlar

ŞUNLARLA BİRLİKTE KULLANMAYIN:  Lavanta yağına müdahale eden bilinen hiçbir bileşen yoktur, ancak alerjen olma potansiyeli vardır, bu nedenle tahriş veya hassasiyet için izleyin ve kullanmadan önce her zaman yama testi yapın.

Lavanta yağının saç için faydaları

Lavanta yağının saç için faydaları nelerdir? Lavanta yağı, binlerce yıldır kaygıdan yara bakımına kadar değişen sorunları tedavi etmek için topikal olarak, soluma yoluyla ve ağızdan alım yoluyla kullanılmıştır. Lavanta yağı daha önceki klinik çalışmalara yara iyileşmesi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır. İndirgenmiş ağrı ve uygulamadan sonra insizyon bölgesinden kızarıklık ile sonuçlanmıştır. Ek olarak, farelerde yapılan çalışmalar, lavanta yağının saç büyümesini uyarma yeteneğine sahip olabileceğini göstermiştir.

Ayrıca birçok çalışmada gözlemlenen lavanta yağının olumlu psikolojik etkilerinin saç ve saç derisi sağlığını da etkileyebileceğini belirtmek önemlidir. Stres hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesinin önde gelen nedenlerinden biridir ve lavanta yağı aromaterapisi ile hedef alınabilir. Lavanta yağının saç için faydaları nelerdir? Ayrıca, bağışıklık aktivasyonu ve iltihaplanma, her ikisi de zayıf kafa derisi sağlığına ve saç dökülmesine yol açabilen kaygı ve stres ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

 • Kaygı ve stresi hafifletir: Markowitz’e göre lavanta yağının kaygı ve stresi yatıştırmadaki kullanımı, Roma ve Mısır zamanlarına kadar uzanabilir. Lavanta yağı tedavisinin, huzursuzluk ve rahatsız uyku gibi kaygı ile ilgili semptomları birkaç yan etki ile hafiflettiği bulunmuştur. Chambers-Harris, konsantre formunda yatıştırıcı özelliklere bile sahip olabileceği konusunda uyarıyor, bu yüzden dikkatli kullanılması gerekiyor.
 • Kepeği önleyebilir: Kepek genellikle kafa derisini enfekte eden mayalardan kaynaklanır. Uzmanlar, yara iyileşme sürecine yardımcı olduğu gözlemlenen lavanta yağının antimikrobiyal özelliklerine dikkat çekiyor. Spesifik bir kepek vakasının nedenine bağlı olarak, lavanta yağı kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.
 • İltihabı azaltır:  Stres ve kaygı vücuda çok büyük bir fiziksel yük getirir. Bağışıklık aktivasyonu ile inflamasyon ve anksiyete, huzursuzluk, uykusuzluk ve depresyon gibi duygudurum bozukluklarını ilişkilendiren biyokimyasal bağlantılar bulunmuştur. Bu rahatsızlıkların tedavisinde lavanta yağı vücuttaki ve özellikle kafa derisindeki iltihabı azaltabilir.
 • Saç büyümesini teşvik edebilir: Uzmanlar, fare çalışmalarının sonuçlarını doğrulamak için daha fazla insan klinik denemesine ihtiyaç duyulduğu konusunda uyarırken, lavanta yağının Minoxidil’deki aktif bileşene benzer bir oranda yeni saç büyümesini desteklediği bulunmuştur.
 • Genel kafa derisi sağlığını iyileştirir: Lavanta yağı, kafa derisine hem anti-inflamatuar hem de antimikrobiyal özellikler sağlayarak genel kafa derisi sağlığını iyileştirir. Sağlıklı bir saç derisi yeni saç büyümesi için çok önemlidir, bu nedenle bu aynı zamanda saç büyümesinin desteklenmesine de yardımcı olabilir.

    

  Saç için lavanta yağı
  Saç için lavanta yağı – Saç için lavanta yağı
  • YOUNG SOULS Aromaterapi Lavanta Angustifolia Uçucu Yağ (essential Oil) % 100 Natural 10 Ml
  • LAVAROMA 100% Saf Lavanta Yağı 20 ml Angustifolia
  • OnkaFarma Onka Farma %100 Saf Tıbbi Lavanta Yağı 10ml Uçucu Yağ 10 ml 

  Saç Tipi Hususlar

  Uzmanlar, lavanta yağının tüm farklı saç tipleri ve dokularında kullanılabileceğini kabul ediyor. Faydaları en çok saç dökülmesi veya incelme yaşayanlar tarafından takdir edilecektir. Ancak her iki uzmanımız da lavanta yağı ile saç uzaması/dökülmesi arasındaki ilişkiyi kesin olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda uyarıyor.

  Lavanta yağının saç için faydaları nelerdir? Diğer yağlarda olduğu gibi, ince saçlı veya yağlı saç derisine sahip kişiler bunu dikkatli kullanmak isteyebilir. Hormonal dengesizliklerden veya diğer sağlık sorunlarından kaynaklanabileceğinden, saç dökülmesi yaşıyorsanız bir doktora danışmanız önemlidir.

  Saç İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

  Lavanta yağı, iyileştirici özelliklerinden nasıl yararlanmayı umduğunuza bağlı olarak, saç derinizi ve saçınızı topikal olarak, soluma yoluyla veya ağızdan yutma yoluyla iyileştirmek için kullanılabilir. Saç ve saç derisi üzerinde büyük etkisi olabilecek kaygı ve stresi hedeflemek isteyenler için aromaterapi veya lavanta yağının solunması genellikle önerilir. Lavanta yağı gibi yağların ağızdan alınması asla bir tıp uzmanına danışılmadan yapılmamalıdır. Lavanta çiçeğine alerjisi olanlar, tahriş etme potansiyeli nedeniyle lavanta yağı kullanmamalıdır.

  • Şampuanınıza lavanta yağı damlası ekleyin:  Tahrişi önlemek için en sevdiğiniz şampuana lavanta yağı eklenebileceğinizi uzmanlar söylüyor. Avucunuza iki ila üç damla lavanta yağı ekleyin ve normal miktarda şampuanla karıştırın. Beş dakika bekletin, ardından iyice durulayın.
  • Saç deriniz için bir masaj yağı oluşturun: Tahrişi önlemek için iki ila üç damla lavanta yağını argan, üzüm çekirdeği, jojoba, hindistancevizi veya badem yağları gibi en sevdiğiniz taşıyıcı yağla karıştırmanızı önerilir. Saç derisine masaj yapma eylemi aynı zamanda kan akışını arttırır ve bu da saç büyümesine fayda sağlayabilir.
  • Lavanta yağı içeren ürünler kullanın: Önceden formüle edilmiş bir ürün kullanarak, çok yüksek konsantrasyon oluşturma olasılığını azaltırsınız.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Leave a comment
  scroll to top