Close

Saçlara Perma Uygulaması

 

Kadınlar için saçlarının ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir ve her kadın zaman zaman saçlarında değişiklik yapmak ister. Bu değişim kimi zaman saçın rengi, kimi zaman saçın boyu, kimi zaman ise şekli üzerinde gerçekleştirilir. 

Kıvırcık saçlı kadınlar düz, düz saçlı kadınlar ise değişim adına kıvırcık saç tercih edebilir. Kıvırcık saç istenmesi durumunda başvurulacak çözümlerden biri de permadır. Perma düz ya da hafif dalgalı saçların, kıvırcık olması için yapılan kimyasal bir işlemdir.

Perma Nasıl Yapılır?

  • Perma işlemine başlamadan önce, daha iyi sonuç almak adına saçların yıkanıp temizlenmesi gerekmektedir. İşlem sırasında kullanılacak olan perma solüsyonu, saçlara bu şekilde çok daha iyi ulaşabilmektedir.
  • Perma solüsyonu uygulanan saçın iç tabakasında bulunan sülfür bağları kırılır.
  • Bu bağların kırılmasının ardından saçlar sarılır ve bu şeklin sabit kalabilmesi için perma solüsyonu bir kez daha uygulanır.
  • İkinci kez solüsyon uygulaması yapılan saç, bu şekilde bir süre bekletilir. Bu süre saçın yapısı farklı olabileceğinden dolayı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.
  • Sürenin sonunda saçlar açılır ve saça nötralizer olarak bilinen başka bir uygulama yapılır. Bu işlem, perma solüsyonu ile kırılan bağların yeniden birleşmesi ve oluşturulan dalgaların daha belirgin ve kalıcı olması için yapılır.
  • Perma yaptırırken bilinmesi gereken en önemli detaylardan biri, permalı saçın bir süre sonra uzaması durumunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğidir. Bu durumda yapılması gereken şey, saçın sadece dipten çıkan bölümüne perma işlemi uygulanması olmalıdır. Saçın uzamasıyla birlikte, saçın tümünü aynı forma sokmak adına tamamına perma işlemi yapılması, saça büyük ölçüde zarar verebilir.

Boyalı Saçlara Perma Uygulaması Yapılabilir mi?

Perma, boyalı saçlarda da uygulanabilen bir işlemdir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, daha önceden boya uygulamasıyla kimyasala maruz kalmış olan saçta kullanılacak olan perma solüsyon oranıdır. Gereğinden fazla kullanılan solüsyon miktarı saçlarınıza zarar verebilir.

Permalı Saç Ne Kadar Kalıcıdır?

Bu süre, saçın cinsine göre değişim gösterir ancak ortalama olarak söylemek gerekirse perma işlemi ile 3 ila 6 ay arasında kullanılabilecek şekilde kalıcı kıvırcık saç elde edilebilir. Permanın etkisini kaybetmeye başladığı zaman da saçlar aşağı doğru açılarak su dalgası halini alır ve bir süre de bu şekilde kullanım sağlanabilir.

Perma Sonrası Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Perma, kimyasal içerikli bir uygulama olduğundan dolayı, işlem sonrası bakım da oldukça önemlidir. Doğru bakım yapılmaması, permanın kullanım süresini azalttığı gibi, saçlarda da yıpranmaya yol açabilir.

  • Şampuan: Permalı saçlar için nem yoğunluğu yüksek şampuanlar kullanmanız, daha sağlıklı saçlara sahip olmanız açısından çok önemlidir.
  • Saç Kremi: Şampuanlama sonrası, saça uygun krem kullanımı yapmak, perma işlemiyle saçınıza nüfuz eden kimyasalların, saça verdiği zararı onarmak açısından oldukça mühimdir.
  • Saç maskesi: Permalı saçların kullanımına özel olarak geliştirilmiş saç maskelerinin kullanımı, bakım önerisi olarak önemli bir yere sahiptir.
  • Tüm bunların dışında, çeşitli bitkisel yağlardan oluşan saç bakım karışımlarıyla da, saçlarınıza düzenli aralıklarla uygulama yapabilir, bu sayede çok daha sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top