Close

Sırt Masajı Yaparken Dikkat! Sırt Masajı Nasıl Yapılmalı?

Masaj oldukça önemli bir konudur. Uzman ellerden çıkan bir masajla tüm günün yorgunluğu ve stresini atabilir, kendinizi yenilenmiş hissedebilirsiniz. Vücudun her bölgesi ayrı masaj tekniği ve ustalığı ister. Masaja en çok ihtiyaç duyan yer ise hiç şüphesiz sırt bölgesidir. Tüm gün eğilip kalkmaktan, ağır kaldırmaktan, çanta taşımaktan ya da uyurken kullandığınız yatağın verdiği rahatsızlıktan kaynaklı olarak sırt ağrısı çekmeniz mümkündür. O yüzden bütün günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için iyi ellerden çıkan bir sırt masajı kişide ilaç etkisi yaratır.   

Sırt bölgesi, omuriliği de kapsadığından dolayı ekstra özen ve hassasiyet gerektiren bir alandır. Bu konuda tecrübeniz yok ise kesinlikle teknik gerektiren tarzda bir sırt masajı yapmamanız tavsiye edilir. Aksi takdirde masaj yaptığınız kişiye zarar verebilir, daha çok ağrı çekmesine sebep olabilirsiniz.

Sırt Masajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle oda sıcaklığını uygun bir seviyeye getirmelisiniz. Genel olarak 25 derecelik sıcaklıkta olan bir ortam uygun olabilir.
 • Masaj yapılacak odadaki ortamı daha da güzelleştirmek adına güzel bir müzik açabilir ve etrafta hoş kokulu mumlar yakabilirsiniz.
 • Masaj yapan kişinin anatomi bilgisi olması çok önemlidir. Bu bilgiye sahip olmadan sırt masajı yapmak doğru olmaz. Sırt bölgesinde hangi noktalara nasıl müdahale edilmesi, ne tip masaj uygulanması gerektiği gibi teknik bilgileri uygulamak için anatomi bilgisi şarttır.
 • Sırt masajına başlama noktası omuzlar olmalıdır. Omuzlara masaj yaparken mutlaka yağ kullanın, masaj yağını avuçlarınıza dökün ve ardından omuz bölgesini ovalamaya başlayın. Omuz bölgesine parmak uçlarınızla dairesel hareketler yapın, masaj yaptığınız kişinin istekleri doğrultusunda parmak hareketlerinizin baskısını azaltabilir ya da arttırabilirsiniz.
 • Sırt bölgesinin önemli yerlerinden biri de kürek kemiğidir. Kürek kemiği bölgesi,masaj sırasında oldukça keyif alınan bir yerdir. Bu bölgenin masajını yumuşak parmak hareketleri ile yapmanız duyulan hazzın daha da yüksek olmasını sağlayacaktır.
 • Omurga masajı fazla dikkat ve hassasiyet ister. Bu bölgede kemik yapısına zarar vermeden çok dikkatli bir şekilde uygulama yapmalısınız. Aksi takdirde omurgaya zarar verebilmeniz mümkündür. Omurga bölgesini olabildiğince yumuşak hareketler ile ovmaya özen göstermelisiniz.
 • Masajı uygularken önce yumuşak ve dairesel parmak hareketleri uygulayın. Masaj yaptığınız kişi ile ara ara konuşun, sırt bölgesinde ağrısının yoğun olduğu bölgeyi bulduğunuzda o bölgeye daha fazla ağırlık verin. Masaj yaptığınız kişinin de isteği doğrultusunda yumuşak başladığınız masaj hareketlerinin basıncını artırabilirsiniz.

Sırt Masajının Faydaları Nelerdir?

 • Doğru ellerden çıkan bir sırt masajı kronik ağrıları bulunan kişilerin, düzenli masaj yapılması halinde bu ağrılardan kurtulmasını sağlar.
 • İyi bir sırt masajı duruş bozukluklarını düzeltir.
 • Vücudun tam ortasındaki kan akışını hızlandırır ve düzgün bir kan akışını oluşumunu sağlar.
 • Sırt masajı, boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi sorunu olan kişilere tavsiye edilir.
 • El ve ayak hareketlerinde sorun yaşayan, bel bölgesinde kronik olarak görülen ağrıları olan kişiler için de sırt masajı oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top