Close

Siyah sarımsak nedir, faydaları nelerdir?

Sarımsakların sağlığımız üzerinde gösterdiği 150’den fazla faydalı etkiyi destekleyen 130’dan fazla çalışma vardır. Bu çalışmaların çoğu taze sarımsak üzerinde yapılır, ancak sarımsağın fermente edilmesinin, besin değerini arttırdığı ve vücudunuzdaki vitaminlerin, enzimlerin ve diğer birçok besinin sindirmesini ve özümlemesini kolaylaştırdığı anlaşılmıştır.

Siyah sarımsak nedir?

Siyah sarımsak Taocu mitolojide, ölümsüzlük kazandırdığı söylentileriyle meşhur olmuştur. Kore’de ise günümüzde de siyah sarımsak bir sağlık ürünü olarak algılanmaya devam etmektedir. Bazen enerji içeceklerine hatta çikolatalara da eklenen siyah sarımsak aslında taze sarımsağın karanfille beraber bekletilerek fermente edilmesi sonucu elde edilir. Siyah sarımsağın tadı, bunu yapmak için kullanılan taze sarımsağınkine bağlıdır. Yüksek şeker içeriğine sahip sarımsak, daha hafif, daha karamelli bir tat verirken, düşük bir şeker içeriğine sahip sarımsak, fermente olup siyah sarımsak haline geldiğinde salçaya benzer bir şekilde daha keskin, biraz daha asidik bir lezzet üretir.

Araştırmacılar taze sarımsakları fermente edilmiş siyah sarımsakla karşılaştırdılar ve siyah sarımsağın antioksidan aktivitelerinin çok daha yüksek olduğunu keşfettiler. Çalışmalar ayrıca siyah sarımsağın fermantasyon sırasında oluşan yüksek seviyelerde hidrojen peroksiti de içerdiğini ortaya koymaktadır. Hidrojenperoksit de vücudunuzda üretilir ve çoğu bakteri, virüs, mantar ve diğer zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Siyah sarımsağın faydaları

Siyah sarımsak da tıpkı taze sarımsak gibi faydalıdır. Kolesterol birikmesini engellediği, kalp krizi ve felç riskini azalttığı, kadmiyum kaynaklı karaciğer hasarını azalttığı, yüksek tansiyonu düşürdüğü, kan şekerini düzenlediği, kan pıhtılarının oluşmasını ve dolayısıyla felç olasılığını azalttığı bilinmektedir. Ayrıca siyah sarımsak ilaca dirençli bakterilere ve bazı mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Siyah sarımsak,taze sarımsağın besin değerini geçebilir. Çalışmalar, taze sarımsağın fermantasyonunun, sağlığın teşvik edici özelliklerini ve biyo yararlanımını önemli ölçüde artırdığını bulmuştur. Siyah sarımsaktaki besin maddeleri, vücudun sindirimi ve özümlenmesi için daha kolaydır. Ve aynı şey aslında diğer fermente gıdalar için de geçerlidir.

Siyah sarımsağı nasıl temin edebilirsiniz?

Evde, internetten bulabileceğiniz kolay tariflerle siz de kendi siyah sarımsağınızı yapabilirsiniz. Yalnız siyah sarımsak yaparken unutmayın; fermantasyon için hazırladığınız asidik ortamda kükürt bileşikleriyle bir araya gelmesi klorofil benzeri bir maddenin oluşumunu teşvik eder bu nedenle siyah sarımsağınız mavi ya da yeşil görünebilir. Herhangi bir zararı, eksisi ya da artısı bulunmamakla beraber bazı üreticiler için bu renkler daha çekici göründüğü düşünüldüğünden özellikle mavi ve yeşil olarak üretilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top